Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE Borisov 12 10 1 1 21 - 6 31 *** *** ***
2. Dinamo (Minsk) 12 7 4 1 16 - 6 25 1 : 0 *** ***
3. Vitebsk 12 7 3 2 16 - 8 24 1 : 0 *** ***
4. Shakhtyor 12 7 3 2 15 - 5 24 *** *** ***
5. Slutsk 12 6 3 3 16 - 9 21 3 : 1 *** ***
6. Neman 12 6 3 3 13 - 10 21 3 : 2 *** ***
7. Torpedo-BelAZ 12 5 3 4 10 - 8 18 *** *** ***
8. Dinamo Brest 12 3 7 2 15 - 15 16 2 : 0 *** ***
9. Isloch 12 3 6 3 8 - 10 15 1 : 1 *** ***
10. Smolevichi 12 3 4 5 10 - 11 13 1 : 0 *** ***
11. Minsk 12 2 4 6 13 - 15 10 2 : 0 *** ***
12. Dnepr 12 2 4 6 6 - 15 10 1 : 0 *** ***
13. Luch 12 2 3 7 8 - 19 9 *** *** ***
14. Torpedo Mn 12 1 4 7 4 - 16 7 2 : 0 *** ***
15. Gorodeya 12 1 4 7 6 - 14 7 1 : 2 *** ***
16. Gomel 12 1 4 7 4 - 14 7 3 : 0 *** ***

  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    17 june 2018, 20:45
    Central Sport Complex Neman (Grodno)

    Referee: Tsinkevich S.

    Neman
    Neman
    (Grodno)
    2:3 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Neman — BATE

    1 : 3

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    24 june 2018, 18:45
    Borisov-Arena

    Referee: Kruk I.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)


    Дублеры

    23-06-2018, 13:00

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    29 june 2018, 18:45
    Sport Complex Olympiyskiy (Minsk)

    Luch
    Luch
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 15

    06 july 2018, 19:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)

    Belarusian Championship
    Matchday 16

    14 july 2018, 18:45

    Smolevichi-STI
    Smolevichi-STI
    (Smolevichi)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE Borisov 12 31
2 Dinamo (Minsk) 12 25
3 Vitebsk 12 24
4 Shakhtyor 12 24
5 Slutsk 12 21
6 Neman 12 21
7 Torpedo-BelAZ 12 18
8 Dinamo Brest 12 16
9 Isloch 12 15
10 Smolevichi 12 13
11 Minsk 12 10
12 Dnepr 12 10
13 Luch 12 9
14 Torpedo Mn 12 7
15 Gorodeya 12 7
16 Gomel 12 7
Full table