Coaching Staff

Dulub Oleg Dulub
Oleg

Head Coach

Baha Aliaksei Baha
Aliaksei

First Assistant

Molash Dzmitry Molash
Dzmitry

Coach

Granovskyy Oleksandr Granovskyy
Oleksandr

Coach

Khamutouski Vasili Khamutouski
Vasili

Goalkeeper Coach

Malinouski Viktar Malinouski
Viktar

Team Doctor

Malinouski Viktar Malinouski
Viktar

Team Doctor

Aliaksandr Adzintsou Aliaksandr
Adzintsou

Team Doctor

Stralkouski Viktar Stralkouski
Viktar

Masseur

Dadzerkin Valery Dadzerkin
Valery

Masseur

Stadolnik Yuri Stadolnik
Yuri

Team Manager

Mihunou Stanislau Mihunou
Stanislau

Kit Manager

Viskushenka Vasili Viskushenka
Vasili

Kit Manager

Barouski Siarhei Barouski
Siarhei

Coaching methodology coordinator

Drozd Andrei Drozd
Andrei

FC BATE Goalkeepers Supervisor

Chumachenko Igor Chumachenko
Igor

Reserves Coach

Dzmitry Likhtarovich Dzmitry
Likhtarovich

Reserves Coach

Pudyshev Yuri Pudyshev
Yuri

Reserves Coach

Fedarovich Aliaksandr Fedarovich
Aliaksandr

Goalkeeper coach

Bulay Pavel Bulay
Pavel

Team Doctor

  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    23 may 2018, 19:15
    Traktor (Minsk)

    Referee: Dolia D.

    Dinamo Mn
    Dinamo Mn
    (Minsk)
    0:1 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Dinamo Mn — BATE

    1 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    28 may 2018, 18:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    02 june 2018, 20:45
    Gorodeya. Stadium Gorodeya

    Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    13 june 2018, 18:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gomel
    Gomel
    (Gomel)

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    17 june 2018, 20:45
    Central Sport Complex Neman (Grodno)

    Neman
    Neman
    (Grodno)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE Borisov 8 24
2 Dinamo (Minsk) 8 17
3 Slutsk 8 15
4 Neman 8 15
5 Vitebsk 8 14
6 Shakhtyor 8 12
7 Torpedo-BelAZ 8 12
8 Dinamo Brest 8 10
9 Dnepr 8 9
10 Isloch 8 8
11 Luch 8 8
12 Smolevichi 8 7
13 Torpedo Mn 8 6
14 Gomel 8 4
15 Minsk 8 4
16 Gorodeya 8 3
Full table