General Information

FC BATE Borisov pays particular attention and makes significant investments in the development of youth football. The Club operates its own football school. FC BATE Borisov's football school was created in April 2002 and until 2008 had the name of BATE-RM. Currently, the academy has 15 coaches and over 250 students in thirteen group ages from 6 to 18.

Most of the coaches are former players of the Club - Vitali Shimko, Alexander Baranov, Yuri Darashkevich, Sergei Zenevich, Vladimir Rzhevski, Valeri Tarasenko, Pavel Beganski, Pavel Shmigero and Vitaly Rogozhkin - which plays a vital role in building the uniform game philosophy of the Club from the youngest ages to the first team. During the fourteen years of its existence the academy has brought up a lot of talented players, including players of Belarus national, Olympic and U-21 teams such as Aliaksandr Hutar, Ryhor Filipenka, Yury Astraukh, Yury Ryzhko, Mikhail Sivakou, Pavel Niakhaichyk, Oleg Patotski, Maksim Valadzko, Yauhen Yablonski.

The Club also signed an agreement with the local Borisov Football School-2 on the transfer of its best players to FC BATE Borisov's youth teams. 

FC BATE Academy

Address: Minsk, Avtomobilistov street, 2b.
Phone: +375 17 289 86 30
Inquiries about children's draft to the academy and trials can be made with:
Nikolay Mozol (phone: +375 29 689 83 17)
Dmitry Dergai (phone: +375 29 618 19 27)

  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 25

    26 september 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    Referee: Kurgkheli A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    2:4 Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
     

    Дублеры

    BATE — Dinamo Br

    0 : 4

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 26

    18 october 2020, 16:00
    Traktor (Minsk)

    Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 25 49
2 Neman 25 47
3 Shakhtyor 24 46
4 Isloch 25 42
5 Torpedo-BelAZ 25 41
6 Rukh 25 39
7 Dinamo Br 23 38
8 Dinamo Mn 24 36
9 Energetik-BGU 24 35
10 Vitebsk 25 31
11 Minsk 24 31
12 Slaviya 23 28
13 Gorodeya 25 21
14 Slutsk 23 21
15 Belshina 24 20
16 Smolevichi 24 14
Full table