Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. Dynamo Br 24 19 4 1 59 - 16 61 0 : 1 1 : 1 ***
2. BATE 23 18 2 3 48 - 12 56 *** *** ***
3. Shakhtyor 23 17 3 3 47 - 14 54 3 : 1 *** ***
4. Dinamo Mn 23 14 3 6 35 - 23 45 2 : 1 *** ***
5. Torpedo-BelAZ 24 12 5 7 33 - 27 41 4 : 1 *** ***
6. Isloch 24 11 5 8 32 - 28 38 0 : 0 *** ***
7. Gorodeya 24 9 7 8 24 - 25 34 0 : 1 2 : 1 ***
8. Vitebsk 24 7 6 11 21 - 32 27 3 : 0 *** ***
9. Slaviya 23 7 5 11 26 - 31 26 2 : 1 4 : 0 ***
10. Minsk 24 6 8 10 30 - 41 26 1 : 0 2 : 3 ***
11. Slutsk 24 7 5 12 22 - 41 26 3 : 0 3 : 0 ***
12. Neman 24 7 5 12 21 - 33 26 1 : 0 1 : 0 ***
13. Energetik-BGU 24 5 7 12 38 - 57 22 4 : 0 4 : 1 ***
14. Dnyapro 23 5 5 13 22 - 31 20 2 : 0 *** ***
15. Gomel 24 4 7 13 33 - 42 19 2 : 0 *** ***
16. Torpedo Mn 23 1 3 19 4 - 42 6 1 : 0 3 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 24

    05 october 2019, 15:00
    Slutsk. Gorodskoi Stadium

    Referee: Vasilevich A.

    Slutsk
    Slutsk
    (Slutsk)
    0:3 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Slutsk — BATE

    0 : 6

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 25

    19 october 2019, 16:00
    Borisov-Arena

    Referee: Stetsurin S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gomel
    Gomel
    (Gomel)


    Дублеры

    18-10-2019, 15:00

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 26

    27 october 2019, 19:00
    Stroitel (Soligorsk)

    Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 16

    30 october 2019, 19:30
    Spartak (Mogilev)

    Dnyapro
    Dnyapro
    (Mogilev)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 27

    03 november 2019, 19:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 24 61
2 BATE 23 56
3 Shakhtyor 23 54
4 Dinamo Mn 23 45
5 Torpedo-BelAZ 24 41
6 Isloch 24 38
7 Gorodeya 24 34
8 Vitebsk 24 27
9 Slaviya 23 26
10 Minsk 24 26
11 Slutsk 24 26
12 Neman 24 26
13 Energetik-BGU 24 22
14 Dnyapro 23 20
15 Gomel 24 19
16 Torpedo Mn 23 6
Full table