Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE Borisov 30 24 5 1 80 - 22 77 *** *** ***
2. Slaviya Mozyr 30 20 5 5 74 - 25 65 3 : 1 1 : 1 ***
3. Gomel 30 19 6 5 57 - 28 63 2 : 2 3 : 1 ***
4. Dnepr-Transmash Mogilev 30 17 9 4 53 - 27 60 1 : 1 0 : 0 ***
5. Shakhtyor Soligorsk 30 18 5 7 58 - 30 59 2 : 1 1 : 0 ***
6. Dinamo Minsk 30 14 9 7 51 - 30 51 0 : 1 2 : 0 ***
7. Dinamo Brest 30 14 4 12 59 - 52 46 4 : 2 3 : 1 ***
8. Belshina Bobruisk 30 13 6 11 52 - 42 45 3 : 1 3 : 0 ***
9. Neman-Belkard Grodno 30 10 7 13 36 - 43 37 2 : 1 4 : 1 ***
10. Torpedo-MAZ Minsk 30 10 5 15 31 - 47 35 2 : 1 3 : 1 ***
11. Locomotiv-96 30 9 7 14 40 - 45 34 3 : 2 1 : 0 ***
12. Naftan-Devon 30 8 4 18 39 - 63 28 7 : 1 4 : 0 ***
13. Lida 30 7 4 19 27 - 64 25 4 : 0 1 : 1 ***
14. Torpedo-Kadino 30 6 5 19 30 - 69 23 5 : 1 4 : 0 ***
15. Svisloch-Krovlya Osipovichi 30 4 4 22 24 - 74 16 5 : 0 2 : 0 ***
16. Molodechno 30 2 5 23 21 - 71 11 3 : 0 2 : 1 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    UEFA Europe League
    3rd Qualifying Round

    15 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    Referee: Blom K.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    0:0 FK Sarajevo
    FK Sarajevo
    (Sarajevo)
     
  • Next Match

    UEFA Europe League
    Play-Off

    22 august 2019, 17:00
    Nur-Sultan. Astana-Arena

    Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 17 42
2 BATE 16 40
3 Shakhtyor 16 37
4 Isloch 18 33
5 Dinamo Mn 17 31
6 Torpedo-BelAZ 18 28
7 Gorodeya 17 26
8 Slaviya 16 22
9 Neman 18 22
10 Vitebsk 17 20
11 Slutsk 18 20
12 Minsk 18 17
13 Energetik-BGU 18 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 17 10
16 Torpedo Mn 17 6
Full table