Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. Slaviya Mozyr 30 23 5 2 78 - 25 74 1 : 3 0 : 2 ***
2. BATE Borisov 30 20 4 6 68 - 26 64 *** *** ***
3. Dinamo Minsk 30 19 5 6 49 - 21 62 0 : 0 3 : 1 ***
4. Neman-Belkard Grodno 30 17 6 7 56 - 29 57 0 : 3 3 : 0 ***
5. Shakhtyor Soligorsk 30 15 9 6 47 - 29 54 1 : 3 4 : 1 ***
6. Gomel 30 17 2 11 50 - 41 53 1 : 3 2 : 0 ***
7. Dnepr-Transmash Mogilev 30 14 7 9 55 - 33 49 3 : 1 2 : 1 ***
8. Torpedo-MAZ Minsk 30 13 10 7 43 - 28 49 0 : 0 1 : 0 ***
9. Belshina Bobruisk 30 11 5 14 42 - 38 38 1 : 1 1 : 0 ***
10. Dinamo Brest 30 10 4 16 37 - 51 34 1 : 0 1 : 0 ***
11. Locomotiv-96 30 8 7 15 34 - 50 31 1 : 0 0 : 0 ***
12. Vedrich-97 Rechitsa 30 6 11 13 23 - 36 29 2 : 1 3 : 2 ***
13. Naftan-Devon 30 5 7 18 25 - 69 22 8 : 0 7 : 0 ***
14. Lida 30 3 10 17 16 - 60 19 1 : 2 5 : 0 ***
15. Torpedo-Kadino Mogilev 30 5 2 23 31 - 71 17 3 : 1 4 : 0 ***
16. Kommunalnik Slonim 30 3 8 19 19 - 66 17 3 : 1 6 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Cup
    Last 32

    26 june 2019, 18:30
    Tsentralnyi (Rechitsa)

    Referee: Shcherbakov D.

    Sputnik
    Sputnik
    (Rechitsa)
    2:5 BATE
    BATE
    (Borisov)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    30 june 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)


    Дублеры

    29-06-2019, 14:00

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    05 july 2019, 18:45

    Dinamo Mn
    Dinamo Mn
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    UEFA Champions League
    1st Qualifying Round

    10 july 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Piast
    Piast
    (Gliwice)

    Belarusian Championship
    Matchday 15

    13 july 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 12 30
2 BATE 12 28
3 Shakhtyor 12 25
4 Torpedo-BelAZ 12 23
5 Dinamo Mn 12 22
6 Isloch 12 22
7 Slaviya 12 18
8 Vitebsk 12 16
9 Gorodeya 12 16
10 Neman 12 13
11 Dnyapro 12 10
12 Slutsk 12 10
13 Energetik-BGU 12 10
14 Minsk 12 9
15 Gomel 12 8
16 Torpedo Mn 12 6
Full table