Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE Borisov 27 19 2 6 52 - 20 59 *** *** ***
2. Neman Grodno 27 17 5 5 47 - 21 56 2 : 1 1 : 0 1 : 0
3. Shakhtyor Soligorsk 26 15 6 5 41 - 23 51 2 : 0 0 : 2 ***
4. Torpedo-MAZ Minsk 26 15 6 5 30 - 16 51 0 : 0 0 : 2 ***
5. Torpedo Zhodino 26 13 4 9 38 - 27 43 0 : 0 4 : 0 ***
6. Gomel 26 13 4 9 46 - 33 43 0 : 1 0 : 1 ***
7. Dinamo Minsk 26 12 6 8 44 - 28 42 2 : 1 1 : 0 ***
8. Belshina Bobruisk 26 12 4 10 44 - 38 37 1 : 2 2 : 4 ***
9. Dnepr-Transmash Mogilev 26 10 6 10 38 - 37 36 2 : 0 4 : 1 ***
10. Dinamo Brest 26 8 8 10 25 - 26 32 2 : 0 1 : 0 ***
11. Slaviya Mozyr 26 6 6 14 38 - 61 24 2 : 0 3 : 1 ***
12. Zvezda-VA-BGU 26 4 6 16 28 - 48 18 2 : 1 3 : 1 ***
13. Molodechno-2000 26 3 3 20 23 - 59 12 3 : 1 4 : 0 ***
14. Locomotiv-96 26 3 0 23 20 - 77 9 6 : 0 4 : 1 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    23 may 2018, 19:15
    Traktor (Minsk)

    Referee: Dolia D.

    Dinamo Mn
    Dinamo Mn
    (Minsk)
    0:1 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Dinamo Mn — BATE

    1 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    28 may 2018, 18:45
    Borisov-Arena

    Referee: Dmitriev D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)


    Дублеры

    27-05-2018, 13:00

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    02 june 2018, 20:45
    Gorodeya. Stadium Gorodeya

    Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    13 june 2018, 18:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gomel
    Gomel
    (Gomel)

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    17 june 2018, 20:45
    Central Sport Complex Neman (Grodno)

    Neman
    Neman
    (Grodno)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE Borisov 8 24
2 Dinamo (Minsk) 8 17
3 Slutsk 8 15
4 Neman 8 15
5 Vitebsk 8 14
6 Shakhtyor 8 12
7 Torpedo-BelAZ 8 12
8 Dinamo Brest 8 10
9 Dnepr 8 9
10 Isloch 8 8
11 Luch 8 8
12 Minsk 9 7
13 Smolevichi 8 7
14 Torpedo Mn 9 6
15 Gomel 8 4
16 Gorodeya 8 3
Full table