Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. Gomel 30 23 5 2 56 - 12 74 0 : 0 0 : 2 ***
2. BATE Borisov 30 20 6 4 70 - 21 66 *** *** ***
3. Dinamo Minsk 30 20 4 6 62 - 24 64 1 : 2 4 : 0 ***
4. Torpedo-SKA Minsk 30 19 7 4 54 - 20 64 2 : 0 2 : 0 ***
5. Shakhtyor Soligorsk 30 19 7 4 60 - 23 64 1 : 3 4 : 1 ***
6. Torpedo Zhodino 30 13 10 7 44 - 25 49 1 : 1 3 : 0 ***
7. Neman Grodno 30 10 9 11 24 - 35 39 4 : 0 3 : 0 ***
8. Naftan Novopolotsk 30 10 5 15 39 - 49 35 1 : 1 2 : 1 ***
9. Dnepr-Transmash Mogilev 30 8 10 12 38 - 46 34 3 : 3 2 : 0 ***
10. Belshina Bobruisk 30 8 8 14 44 - 50 32 0 : 0 2 : 0 ***
11. Dinamo Brest 30 5 12 13 21 - 49 27 3 : 1 1 : 0 ***
12. Zvezda-VA-BGU 30 7 4 19 23 - 64 25 3 : 0 1 : 0 ***
13. Darida Minsk 30 7 4 19 22 - 45 25 0 : 1 2 : 0 ***
14. Slaviya Mozyr 30 6 7 17 29 - 64 25 7 : 0 5 : 0 ***
15. Locomotiv Minsk 30 5 9 16 16 - 42 24 2 : 2 4 : 0 ***
16. Molodechno-2000 30 3 7 20 19 - 52 16 3 : 2 4 : 1 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Sevostyanik V.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    4:0 Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)
     

    Дублеры

    BATE — Slaviya

    0 : 1

  • Next Match

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

    Belarusian Championship
    Matchday 22

    22 september 2019

    Torpedo Mn
    Torpedo Mn
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 18 45
2 BATE 17 43
3 Shakhtyor 16 37
4 Dinamo Mn 18 34
5 Isloch 19 33
6 Torpedo-BelAZ 19 29
7 Gorodeya 18 27
8 Neman 19 23
9 Slutsk 19 23
10 Slaviya 17 22
11 Vitebsk 18 21
12 Minsk 19 17
13 Energetik-BGU 19 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 18 13
16 Torpedo Mn 18 6
Full table