Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE Borisov 26 16 6 4 47 - 27 54 *** *** ***
2. Dinamo Minsk 26 15 7 4 44 - 22 52 2 : 2 2 : 4 ***
3. Shakhtyor Soligorsk 26 16 3 7 50 - 31 51 2 : 1 2 : 3 ***
4. MTZ-RIPO Minsk 26 16 3 7 54 - 24 51 0 : 0 1 : 3 ***
5. Gomel 26 12 6 8 33 - 32 42 1 : 1 1 : 0 ***
6. Locomotiv Vitebsk 26 9 11 6 21 - 18 38 2 : 2 1 : 1 ***
7. Naftan Novopolotsk 26 11 4 11 45 - 42 37 2 : 1 2 : 0 ***
8. Darida Minsk 26 10 7 9 23 - 21 37 1 : 3 1 : 0 ***
9. Dinamo Brest 26 8 7 11 17 - 31 31 2 : 0 3 : 0 ***
10. Neman Grodno 26 8 6 12 24 - 30 30 2 : 0 2 : 1 ***
11. Torpedo Zhodino 26 7 9 10 21 - 27 30 1 : 0 1 : 1 ***
12. Dnepr Mogilev 26 6 5 15 29 - 47 23 3 : 0 3 : 0 ***
13. Locomotiv Minsk 26 5 4 17 26 - 52 19 3 : 1 4 : 2 ***
14. Belshina Bobruisk 26 1 6 19 16 - 46 9 2 : 1 1 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    UEFA Europe League
    Play-Off

    22 august 2019, 17:00
    Nur-Sultan. Astana-Arena

    Referee: Boiko S.

    Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
    3:0 BATE
    BATE
    (Borisov)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Sevostyanik V.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)


    Дублеры

    BATE — Slaviya

    0 : 1

  • UPCOMING FIXTURES

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 17 42
2 BATE 16 40
3 Shakhtyor 16 37
4 Isloch 19 33
5 Dinamo Mn 17 31
6 Torpedo-BelAZ 18 28
7 Gorodeya 17 26
8 Neman 19 23
9 Slutsk 19 23
10 Slaviya 16 22
11 Vitebsk 18 21
12 Minsk 19 17
13 Energetik-BGU 18 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 18 13
16 Torpedo Mn 17 6
Full table