Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE Borisov 26 18 2 6 50 - 25 56 *** *** ***
2. Gomel 26 12 8 6 49 - 28 44 3 : 1 2 : 0 ***
3. Shakhtyor Soligorsk 26 12 8 6 41 - 27 44 4 : 3 1 : 0 ***
4. Torpedo Zhodino 26 11 10 5 28 - 21 43 3 : 0 1 : 0 ***
5. MTZ-RIPO Minsk 26 11 9 6 32 - 25 42 0 : 3 0 : 0 ***
6. Neman Grodno 26 9 9 8 23 - 22 36 2 : 1 0 : 1 ***
7. Naftan Novopolotsk 26 9 9 8 28 - 30 36 4 : 2 2 : 2 ***
8. Vitebsk 26 9 8 9 25 - 28 35 1 : 0 4 : 1 ***
9. Dinamo Minsk 26 8 11 7 27 - 28 35 3 : 0 3 : 0 ***
10. Smorgon 26 6 8 12 15 - 29 26 4 : 2 0 : 1 ***
11. Darida Minsk 26 7 4 15 27 - 46 25 4 : 1 0 : 1 ***
12. Dinamo Brest 26 6 7 13 23 - 31 25 1 : 2 2 : 1 ***
13. Dnepr Mogilev 26 5 8 13 21 - 33 23 2 : 0 2 : 1 ***
14. Minsk 26 4 9 13 18 - 34 21 1 : 0 1 : 2 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    UEFA Europe League
    Play-Off

    22 august 2019, 17:00
    Nur-Sultan. Astana-Arena

    Referee: Boiko S.

    Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
    3:0 BATE
    BATE
    (Borisov)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Sevostyanik V.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)


    Дублеры

    BATE — Slaviya

    0 : 1

  • UPCOMING FIXTURES

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 17 42
2 BATE 16 40
3 Shakhtyor 16 37
4 Isloch 19 33
5 Dinamo Mn 17 31
6 Torpedo-BelAZ 18 28
7 Gorodeya 17 26
8 Neman 19 23
9 Slutsk 19 23
10 Slaviya 16 22
11 Vitebsk 18 21
12 Minsk 19 17
13 Energetik-BGU 18 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 18 13
16 Torpedo Mn 17 6
Full table