Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE Borisov 30 19 10 1 54 - 20 67 *** *** ***
2. Dinamo Minsk 30 19 5 6 49 - 29 62 2 : 0 1 : 2 ***
3. MTZ-RIPO Minsk 30 17 6 7 65 - 37 57 4 : 3 0 : 0 ***
4. Shakhtyor Soligorsk 30 15 6 9 50 - 35 51 2 : 0 5 : 0 ***
5. Vitebsk 30 14 9 7 39 - 26 51 2 : 0 1 : 1 ***
6. Dinamo Brest 30 13 8 9 40 - 34 47 3 : 1 1 : 0 ***
7. Naftan Novopolotsk 30 13 7 10 41 - 35 46 2 : 1 2 : 1 ***
8. Smorgon 30 10 9 11 26 - 39 39 0 : 0 2 : 2 ***
9. Dnepr Mogilev 30 9 11 10 45 - 42 38 2 : 2 3 : 3 ***
10. Granit Mikashevichi 30 8 12 10 35 - 34 36 1 : 1 2 : 2 ***
11. Gomel 30 9 6 15 35 - 47 33 2 : 0 2 : 0 ***
12. Neman Grodno 30 8 9 13 36 - 40 33 2 : 0 0 : 0 ***
13. Torpedo Zhodino 30 7 10 13 25 - 36 31 0 : 0 2 : 1 ***
14. Locomotiv Minsk 30 6 7 17 28 - 50 25 3 : 0 1 : 0 ***
15. Savit Mogilev 30 5 6 19 28 - 61 21 3 : 0 1 : 0 ***
16. Darida Minsk 30 4 7 19 25 - 56 19 1 : 0 2 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    UEFA Europe League
    Play-Off

    22 august 2019, 17:00
    Nur-Sultan. Astana-Arena

    Referee: Boiko S.

    Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
    3:0 BATE
    BATE
    (Borisov)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Sevostyanik V.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)


    Дублеры

    BATE — Slaviya

    0 : 1

  • UPCOMING FIXTURES

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 17 42
2 BATE 16 40
3 Shakhtyor 16 37
4 Isloch 19 33
5 Dinamo Mn 17 31
6 Torpedo-BelAZ 18 28
7 Gorodeya 17 26
8 Neman 19 23
9 Slutsk 19 23
10 Slaviya 16 22
11 Vitebsk 18 21
12 Minsk 19 17
13 Energetik-BGU 18 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 18 13
16 Torpedo Mn 17 6
Full table