Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE Borisov 33 21 9 3 64 - 18 72 *** *** ***
2. Shakhtyor Soligorsk 33 19 9 5 51 - 23 66 0 : 0 2 : 0 1 : 2
3. Minsk 33 18 6 9 59 - 32 60 0 : 0 1 : 2 2 : 1
4. Dinamo Minsk 33 17 5 11 49 - 34 56 1 : 0 1 : 3 4 : 0
5. Dinamo Brest 33 12 10 11 48 - 40 46 1 : 0 4 : 1 2 : 0
6. Belshina Bobruisk 33 12 9 12 31 - 42 45 2 : 0 1 : 0 3 : 1
7. Naftan Novopolotsk 33 11 11 11 41 - 34 44 2 : 0 1 : 1 1 : 0
8. Dnepr Mogilev 33 11 7 15 40 - 53 40 3 : 0 2 : 0 3 : 2
9. Vitebsk 33 7 11 15 31 - 52 32 0 : 0 4 : 0 6 : 1
10. Neman Grodno 33 7 10 16 27 - 42 31 0 : 0 5 : 0 1 : 1
11. Torpedo Zhodino 33 7 7 19 33 - 58 28 1 : 0 1 : 0 1 : 1
12. Partizan Minsk 33 5 8 20 24 - 70 23 6 : 0 1 : 1 1 : 1

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 25

    19 october 2019, 16:00
    Borisov-Arena

    Referee: Stetsurin S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:1 Gomel
    Gomel
    (Gomel)
     

    Дублеры

    BATE — Gomel

    4 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 26

    27 october 2019, 19:00
    Stroitel (Soligorsk)

    Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)


    Дублеры

    26-10-2019, 14:00

    Soligorsk. Training center Zhemchuzhina

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 16

    30 october 2019, 19:30
    Spartak (Mogilev)

    Dnyapro
    Dnyapro
    (Mogilev)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 27

    03 november 2019, 19:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Belarusian Championship
    Matchday 28

    10 november 2019
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 25 64
2 BATE 24 57
3 Shakhtyor 24 54
4 Dinamo Mn 24 45
5 Isloch 25 41
6 Torpedo-BelAZ 25 41
7 Gorodeya 25 37
8 Vitebsk 25 30
9 Minsk 25 29
10 Neman 25 29
11 Slaviya 24 26
12 Slutsk 25 26
13 Dnyapro 24 23
14 Energetik-BGU 25 22
15 Gomel 25 20
16 Torpedo Mn 24 6
Full table