Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE 30 21 5 4 61 - 19 68 *** *** ***
2. Dinamo (Minsk) 30 22 2 6 46 - 15 68 1 : 0 1 : 0 ***
3. Shakhtyor 30 20 5 5 52 - 22 65 1 : 0 4 : 0 ***
4. Dinamo (Brest) 30 14 9 7 47 - 26 51 1 : 1 1 : 0 ***
5. Torpedo-BelAZ 30 14 9 7 43 - 27 51 0 : 0 4 : 2 ***
6. Neman 30 14 7 9 42 - 32 49 1 : 0 3 : 1 ***
7. Slutsk 30 12 8 10 30 - 34 44 0 : 1 6 : 0 ***
8. Vitebsk 30 12 7 11 35 - 38 43 0 : 1 3 : 1 ***
9. Gorodeya 30 8 14 8 37 - 35 38 2 : 0 3 : 3 ***
10. Gomel 30 9 8 13 24 - 25 35 1 : 1 3 : 0 ***
11. Isloch 30 10 4 16 27 - 46 27 2 : 0 2 : 0 ***
12. Dnepr 30 6 8 16 27 - 48 26 2 : 1 2 : 0 ***
13. Krumkachy 30 5 10 15 26 - 47 25 3 : 2 2 : 3 ***
14. Minsk 30 3 14 13 19 - 39 23 1 : 0 0 : 1 ***
15. Slaviya 30 4 8 18 26 - 50 20 6 : 0 2 : 0 ***
16. Naftan 30 4 6 20 18 - 57 13 3 : 0 1 : 1 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    17 may 2019, 18:45
    Central Sport Complex Neman (Grodno)

    Referee: Lobatsevich S.V.

    Neman
    Neman
    (Grodno)
    0:1 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Neman — BATE

    1 : 0

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    24 may 2019, 18:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slutsk
    Slutsk
    (Slutsk)


    Дублеры

    23-05-2019, 13:00

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    01 june 2019, 19:00
    Tsentralnyi (Gomel)

    Gomel
    Gomel
    (Gomel)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    16 june 2019
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    22 june 2019
    Minsk. FC Minsk Stadium

    Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 8 20
2 Shakhtyor 8 18
3 BATE 8 18
4 Isloch 8 18
5 Torpedo-BelAZ 8 17
6 Neman 8 13
7 Dinamo Mn 8 13
8 Slaviya 8 10
9 Vitebsk 8 10
10 Gorodeya 8 8
11 Gomel 8 6
12 Slutsk 8 6
13 Dnyapro 8 6
14 Energetik-BGU 8 6
15 Minsk 8 5
16 Torpedo Mn 8 4
Full table