Tournaments > Belarusian Championship (D2) > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. FC BATE 30 25 3 2 92 - 15 78 *** *** ***
2. Gomel 28 25 1 2 77 - 9 76 1 : 0 0 : 2 ***
3. Lida 30 20 5 5 59 - 24 65 1 : 0 2 : 1 ***
4. Bereza 30 15 6 9 36 - 34 51 7 : 1 1 : 1 ***
5. Torpedo Zhodino 29 13 8 8 35 - 25 47 0 : 1 2 : 0 ***
6. Vedrich-97 Rechitsa 29 13 7 9 44 - 32 46 3 : 0 5 : 1 ***
7. Kommunalnik Svetlogorsk 29 13 5 11 42 - 41 44 5 : 0 2 : 0 ***
8. Pinsk-900 30 12 8 10 43 - 36 44 4 : 0 2 : 1 ***
9. Dinamo-Uni 30 12 7 11 45 - 42 43 4 : 1 3 : 0 ***
10. Kardan Flyers Grodno 29 9 7 13 36 - 49 34 1 : 1 5 : 0 ***
11. Veino 28 8 3 17 24 - 52 27 3 : 0 2 : 0 ***
12. Beloozersk 30 6 9 15 37 - 58 27 2 : 2 1 : 0 ***
13. Dnepr Rogachev 30 6 8 16 30 - 63 26 2 : 1 6 : 0 ***
14. Orsha 30 7 3 20 34 - 61 24 4 : 1 3 : 0 ***
15. Lokomotiv Vitebsk 29 5 7 17 17 - 45 22 1 : 0 7 : 0 ***
16. Stroitel Starye Dorogi 29 0 5 24 14 - 79 5 3 : 1 10 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Cup
    Final

    24 may 2020, 17:00
    Minsk. National Olympic Stadium "Dinamo"

    Referee: Kurgkheli A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    31 may 2020, 18:00
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Дублеры

    BATE — Isloch

    1 : 2

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    07 june 2020, 16:00
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    14 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    21 june 2020, 16:00
    Spartak (Bobruisk)

    Belshina
    Belshina
    (Bobruisk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 10 22
2 Torpedo-BelAZ 11 21
3 Shakhtyor 11 21
4 Energetik-BGU 10 21
5 Slutsk 10 17
6 Isloch 10 15
7 Slaviya 11 15
8 Rukh 10 14
9 Neman 10 14
10 Dinamo Br 10 13
11 Dinamo Mn 11 13
12 Vitebsk 10 13
13 Gorodeya 11 12
14 Minsk 8 10
15 Smolevichi 10 4
16 Belshina 11 3
Full table