Tournaments > Belarusian Championship (D2) > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. FC BATE 30 25 3 2 92 - 15 78 *** *** ***
2. Gomel 28 25 1 2 77 - 9 76 1 : 0 0 : 2 ***
3. Lida 30 20 5 5 59 - 24 65 1 : 0 2 : 1 ***
4. Bereza 30 15 6 9 36 - 34 51 7 : 1 1 : 1 ***
5. Torpedo Zhodino 29 13 8 8 35 - 25 47 0 : 1 2 : 0 ***
6. Vedrich-97 Rechitsa 29 13 7 9 44 - 32 46 3 : 0 5 : 1 ***
7. Kommunalnik Svetlogorsk 29 13 5 11 42 - 41 44 5 : 0 2 : 0 ***
8. Pinsk-900 30 12 8 10 43 - 36 44 4 : 0 2 : 1 ***
9. Dinamo-Uni 30 12 7 11 45 - 42 43 4 : 1 3 : 0 ***
10. Kardan Flyers Grodno 29 9 7 13 36 - 49 34 1 : 1 5 : 0 ***
11. Veino 28 8 3 17 24 - 52 27 3 : 0 2 : 0 ***
12. Beloozersk 30 6 9 15 37 - 58 27 2 : 2 1 : 0 ***
13. Dnepr Rogachev 30 6 8 16 30 - 63 26 2 : 1 6 : 0 ***
14. Orsha 30 7 3 20 34 - 61 24 4 : 1 3 : 0 ***
15. Lokomotiv Vitebsk 29 5 7 17 17 - 45 22 1 : 0 7 : 0 ***
16. Stroitel Starye Dorogi 29 0 5 24 14 - 79 5 3 : 1 10 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 24

    05 october 2019, 15:00
    Slutsk. Gorodskoi Stadium

    Referee: Vasilevich A.

    Slutsk
    Slutsk
    (Slutsk)
    0:3 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Slutsk — BATE

    0 : 6

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 25

    19 october 2019, 16:00
    Borisov-Arena

    Referee: Stetsurin S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gomel
    Gomel
    (Gomel)


    Дублеры

    BATE — Gomel

    4 : 1

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 26

    27 october 2019, 19:00
    Stroitel (Soligorsk)

    Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 16

    30 october 2019, 19:30
    Spartak (Mogilev)

    Dnyapro
    Dnyapro
    (Mogilev)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 27

    03 november 2019, 19:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 24 61
2 BATE 23 56
3 Shakhtyor 23 54
4 Dinamo Mn 23 45
5 Torpedo-BelAZ 24 41
6 Isloch 24 38
7 Gorodeya 24 34
8 Vitebsk 24 27
9 Slaviya 23 26
10 Minsk 24 26
11 Slutsk 24 26
12 Neman 24 26
13 Energetik-BGU 24 22
14 Dnyapro 23 20
15 Gomel 24 19
16 Torpedo Mn 23 6
Full table