Tournaments > Belarusian Championship (D2) > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. FC BATE 30 25 3 2 92 - 15 78 *** *** ***
2. Gomel 28 25 1 2 77 - 9 76 1 : 0 0 : 2 ***
3. Lida 30 20 5 5 59 - 24 65 1 : 0 2 : 1 ***
4. Bereza 30 15 6 9 36 - 34 51 7 : 1 1 : 1 ***
5. Torpedo Zhodino 29 13 8 8 35 - 25 47 0 : 1 2 : 0 ***
6. Vedrich-97 Rechitsa 29 13 7 9 44 - 32 46 3 : 0 5 : 1 ***
7. Kommunalnik Svetlogorsk 29 13 5 11 42 - 41 44 5 : 0 2 : 0 ***
8. Pinsk-900 30 12 8 10 43 - 36 44 4 : 0 2 : 1 ***
9. Dinamo-Uni 30 12 7 11 45 - 42 43 4 : 1 3 : 0 ***
10. Kardan Flyers Grodno 29 9 7 13 36 - 49 34 1 : 1 5 : 0 ***
11. Veino 28 8 3 17 24 - 52 27 3 : 0 2 : 0 ***
12. Beloozersk 30 6 9 15 37 - 58 27 2 : 2 1 : 0 ***
13. Dnepr Rogachev 30 6 8 16 30 - 63 26 2 : 1 6 : 0 ***
14. Orsha 30 7 3 20 34 - 61 24 4 : 1 3 : 0 ***
15. Lokomotiv Vitebsk 29 5 7 17 17 - 45 22 1 : 0 7 : 0 ***
16. Stroitel Starye Dorogi 29 0 5 24 14 - 79 5 3 : 1 10 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    09 may 2021, 20:30
    Stroitel (Soligorsk)

    Referee: Dolia D.

    Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)
    1:0 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Shakhtyor — BATE

    0 : 4

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    15 may 2021, 20:30
    Borisov-Arena

    Referee: Kulbakov A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Rukh
    Rukh
    (Brest)

    Дублеры

    14-05-2021, 13:30

    Sport Complex Olympiyskiy (Minsk)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    19 may 2021, 20:45

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Sputnik
    Sputnik
    (Rechitsa)

    Belarusian Cup
    Final

    23 may 2021, 19:00
    Tsentralnyi (Gomel)

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    29 may 2021, 17:00

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 8 24
2 Dinamo Mn 8 17
3 BATE 8 17
4 Gomel 8 15
5 Rukh 8 15
6 Dynamo Br 8 14
7 Isloch 8 12
8 Torpedo-BelAZ 8 11
9 Vitebsk 8 9
10 Minsk 8 9
11 Energetik-BGU 8 6
12 Neman 8 6
13 Slutsk 8 6
14 Slaviya 8 5
15 Smorgon 8 4
16 Sputnik 8 3
Full table