Tournaments > Belarusian Championship (D3) > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. FC BATE 28 25 2 1 79 - 10 77 *** *** ***
2. Beloozersk 28 22 2 4 53 - 23 68 1 : 0 0 : 1 ***
3. MPKTS-96 28 21 5 2 73 - 19 68 3 : 1 1 : 0 ***
4. Veras Nesvizh 28 15 5 8 44 - 27 50 3 : 2 3 : 0 ***
5. Avtoprovod Shchuchin 28 15 5 8 57 - 37 50 3 : 0 0 : 0 ***
6. Granit Mikashevichi 28 14 4 10 52 - 36 46 4 : 1 2 : 1 ***
7. Neman Mosty 28 14 3 11 53 - 52 45 5 : 0 2 : 0 ***
8. AFVIS-RSHVSM Minsk 28 12 6 10 28 - 34 42 1 : 0 1 : 1 ***
9. Dinamo-2 Brest 28 11 1 16 31 - 53 34 6 : 0 5 : 0 ***
10. Niva Zhitkovichi 28 7 4 17 37 - 66 25 4 : 2 2 : 0 ***
11. Smena-01 28 7 2 19 24 - 53 23 1 : 0 4 : 0 ***
12. Vertikal Kalinkovichi 28 5 7 16 24 - 47 22 3 : 0 3 : 0 ***
13. Polesie Luninets 28 6 3 19 26 - 52 21 5 : 0 1 : 0 ***
14. Neman-2 Grodno 28 4 4 20 30 - 51 16 3 : 1 3 : 0 ***
15. Berest Brest 28 4 3 21 20 - 71 15 8 : 0 2 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Cup
    Final

    24 may 2020, 17:00
    Minsk. National Olympic Stadium "Dinamo"

    Referee: Kurgkheli A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    31 may 2020, 18:00
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Дублеры

    30-05-2020, 13:30

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    07 june 2020, 16:00
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    14 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    21 june 2020, 16:00
    Spartak (Bobruisk)

    Belshina
    Belshina
    (Bobruisk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 10 22
2 Torpedo-BelAZ 11 21
3 Energetik-BGU 10 21
4 Shakhtyor 10 18
5 Slutsk 10 17
6 Isloch 10 15
7 Rukh 10 14
8 Neman 10 14
9 Vitebsk 10 13
10 Dinamo Br 10 13
11 Dinamo Mn 10 13
12 Slaviya 10 12
13 Gorodeya 11 12
14 Minsk 8 10
15 Smolevichi 10 4
16 Belshina 10 3
Full table