Tournaments > Belarusian Championship (D3) > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. FC BATE 28 25 2 1 79 - 10 77 *** *** ***
2. Beloozersk 28 22 2 4 53 - 23 68 1 : 0 0 : 1 ***
3. MPKTS-96 28 21 5 2 73 - 19 68 3 : 1 1 : 0 ***
4. Veras Nesvizh 28 15 5 8 44 - 27 50 3 : 2 3 : 0 ***
5. Avtoprovod Shchuchin 28 15 5 8 57 - 37 50 3 : 0 0 : 0 ***
6. Granit Mikashevichi 28 14 4 10 52 - 36 46 4 : 1 2 : 1 ***
7. Neman Mosty 28 14 3 11 53 - 52 45 5 : 0 2 : 0 ***
8. AFVIS-RSHVSM Minsk 28 12 6 10 28 - 34 42 1 : 0 1 : 1 ***
9. Dinamo-2 Brest 28 11 1 16 31 - 53 34 6 : 0 5 : 0 ***
10. Niva Zhitkovichi 28 7 4 17 37 - 66 25 4 : 2 2 : 0 ***
11. Smena-01 28 7 2 19 24 - 53 23 1 : 0 4 : 0 ***
12. Vertikal Kalinkovichi 28 5 7 16 24 - 47 22 3 : 0 3 : 0 ***
13. Polesie Luninets 28 6 3 19 26 - 52 21 5 : 0 1 : 0 ***
14. Neman-2 Grodno 28 4 4 20 30 - 51 16 3 : 1 3 : 0 ***
15. Berest Brest 28 4 3 21 20 - 71 15 8 : 0 2 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 24

    05 october 2019, 15:00
    Slutsk. Gorodskoi Stadium

    Referee: Vasilevich A.

    Slutsk
    Slutsk
    (Slutsk)
    0:3 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Slutsk — BATE

    0 : 6

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 25

    19 october 2019, 16:00
    Borisov-Arena

    Referee: Stetsurin S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gomel
    Gomel
    (Gomel)


    Дублеры

    BATE — Gomel

    4 : 1

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 26

    27 october 2019, 19:00
    Stroitel (Soligorsk)

    Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 16

    30 october 2019, 19:30
    Spartak (Mogilev)

    Dnyapro
    Dnyapro
    (Mogilev)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 27

    03 november 2019, 19:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 24 61
2 BATE 23 56
3 Shakhtyor 23 54
4 Dinamo Mn 23 45
5 Torpedo-BelAZ 24 41
6 Isloch 24 38
7 Gorodeya 24 34
8 Vitebsk 24 27
9 Slaviya 23 26
10 Minsk 24 26
11 Slutsk 24 26
12 Neman 24 26
13 Energetik-BGU 24 22
14 Dnyapro 23 20
15 Gomel 24 19
16 Torpedo Mn 23 6
Full table