Tournaments > Belarusian Championship (D3) > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. FC BATE 28 25 2 1 79 - 10 77 *** *** ***
2. Beloozersk 28 22 2 4 53 - 23 68 1 : 0 0 : 1 ***
3. MPKTS-96 28 21 5 2 73 - 19 68 3 : 1 1 : 0 ***
4. Veras Nesvizh 28 15 5 8 44 - 27 50 3 : 2 3 : 0 ***
5. Avtoprovod Shchuchin 28 15 5 8 57 - 37 50 3 : 0 0 : 0 ***
6. Granit Mikashevichi 28 14 4 10 52 - 36 46 4 : 1 2 : 1 ***
7. Neman Mosty 28 14 3 11 53 - 52 45 5 : 0 2 : 0 ***
8. AFVIS-RSHVSM Minsk 28 12 6 10 28 - 34 42 1 : 0 1 : 1 ***
9. Dinamo-2 Brest 28 11 1 16 31 - 53 34 6 : 0 5 : 0 ***
10. Niva Zhitkovichi 28 7 4 17 37 - 66 25 4 : 2 2 : 0 ***
11. Smena-01 28 7 2 19 24 - 53 23 1 : 0 4 : 0 ***
12. Vertikal Kalinkovichi 28 5 7 16 24 - 47 22 3 : 0 3 : 0 ***
13. Polesie Luninets 28 6 3 19 26 - 52 21 5 : 0 1 : 0 ***
14. Neman-2 Grodno 28 4 4 20 30 - 51 16 3 : 1 3 : 0 ***
15. Berest Brest 28 4 3 21 20 - 71 15 8 : 0 2 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    09 may 2021, 20:30
    Stroitel (Soligorsk)

    Referee: Dolia D.

    Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)
    1:0 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Shakhtyor — BATE

    0 : 4

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    15 may 2021, 20:30
    Borisov-Arena

    Referee: Kulbakov A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Rukh
    Rukh
    (Brest)

    Дублеры

    14-05-2021, 13:30

    Sport Complex Olympiyskiy (Minsk)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    19 may 2021, 20:45

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Sputnik
    Sputnik
    (Rechitsa)

    Belarusian Cup
    Final

    23 may 2021, 19:00
    Tsentralnyi (Gomel)

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    29 may 2021, 17:00

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 8 24
2 Dinamo Mn 8 17
3 BATE 8 17
4 Gomel 8 15
5 Rukh 8 15
6 Dynamo Br 8 14
7 Isloch 8 12
8 Torpedo-BelAZ 8 11
9 Vitebsk 8 9
10 Minsk 8 9
11 Energetik-BGU 8 6
12 Neman 8 6
13 Slutsk 8 6
14 Slaviya 8 5
15 Smorgon 8 4
16 Sputnik 8 3
Full table