Tournaments > Reserves > Table (overall)


Pld W D П Pld Pts 1st 2nd 3rd 4th
1. FC Shakhtyor 31 18 8 5 64 - 34 62 0 : 3 1 : 0 1 : 1 ***
2. FC Dinamo Minsk 30 14 11 5 52 - 30 53 1 : 1 1 : 1 *** ***
3. FC Minsk 32 16 5 11 61 - 40 53 3 : 0 1 : 4 *** ***
4. FC BATE 24 14 6 4 42 - 23 48 *** *** *** ***
5. FC Neman 31 13 9 9 56 - 39 48 2 : 2 4 : 1 2 : 0 ***
6. FC Gomel 30 12 10 8 36 - 26 46 3 : 0 0 : 0 *** ***
7. FC Naftan 32 12 7 13 52 - 54 43 1 : 0 2 : 0 *** ***
8. FC Dinamo Brest 32 11 7 14 40 - 49 40 4 : 2 2 : 3 *** ***
9. FC Dnepr 32 8 5 19 41 - 61 29 1 : 0 3 : 1 *** ***
10. FC Slaviya 32 7 8 17 30 - 64 29 3 : 0 1 : 3 *** ***
11. FC Belshina 32 7 7 18 28 - 52 28 1 : 0 1 : 0 *** ***
12. FC Torpedo BelAZ 30 7 7 16 27 - 57 28 0 : 0 4 : 1 *** ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    31 may 2020, 18:00
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
     

    Дублеры

    BATE — Isloch

    1 : 2

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    07 june 2020, 16:00
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Referee: Kurgkheli A.

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Дублеры

    6-06-2020, 14:00

    Запасное поле ЦСК(Витебск)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    14 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    21 june 2020, 16:00
    Spartak (Bobruisk)

    Belshina
    Belshina
    (Bobruisk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 15

    27 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Dinamo Mn
    Dinamo Mn
    (Minsk)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 11 25
2 Energetik-BGU 11 22
3 Torpedo-BelAZ 11 21
4 Shakhtyor 11 21
5 Slutsk 11 17
6 Dinamo Br 11 16
7 Isloch 11 15
8 Slaviya 11 15
9 Rukh 11 14
10 Neman 10 14
11 Vitebsk 11 14
12 Minsk 9 13
13 Dinamo Mn 11 13
14 Gorodeya 12 12
15 Smolevichi 11 7
16 Belshina 11 3
Full table