Club News

02 july 2019 15:30

Anton Chychkan, Stanislau Drahun and Ihar Stasevich – in Team of the MD13 Week

Association "Belarusian Football Federation" has published its version of the MD 13 symbolic team of the domestic championship-2019 in top division.

Three representatives of FC BATE, who beated Vitebsk on 30th June (3:0), were also included in the "Team of the Week". There are laureates - goalkeeper Anton Chychkan, midfielder Stanislau Drahun, who scored double, and Ihar Stasevich, who made point hat-trick.

We would like to note that for Chychkan this is the first time of including into the symbolic team after all results of each matchdays, for Drahun - the 3rd one (also after the MD4 and MD11), for Stasevich - the 5th one (after the MD2, MD3, MD10 and MD11).

Print Share:
Back to Top
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 25

    19 october 2019, 16:00
    Borisov-Arena

    Referee: Stetsurin S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:1 Gomel
    Gomel
    (Gomel)
     

    Дублеры

    BATE — Gomel

    4 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 26

    27 october 2019, 19:00
    Stroitel (Soligorsk)

    Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)


    Дублеры

    26-10-2019, 14:00

    Soligorsk. Training center Zhemchuzhina

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 16

    30 october 2019, 19:30
    Spartak (Mogilev)

    Dnyapro
    Dnyapro
    (Mogilev)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 27

    03 november 2019, 19:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Belarusian Championship
    Matchday 28

    10 november 2019
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 25 64
2 BATE 24 57
3 Shakhtyor 24 54
4 Dinamo Mn 24 45
5 Isloch 25 41
6 Torpedo-BelAZ 25 41
7 Gorodeya 25 37
8 Vitebsk 25 30
9 Minsk 25 29
10 Neman 25 29
11 Slaviya 24 26
12 Slutsk 25 26
13 Dnyapro 24 23
14 Energetik-BGU 25 22
15 Gomel 25 20
16 Torpedo Mn 24 6
Full table