Fixtures and Results >  SEASON-1998

 Previous match
BATE Borisov
0 : 1
Torpedo Minsk
Belarusian Championship. Matchday 9
03.06.1998
Next match

BATE Borisov — Torpedo Minsk

Pld W D L Pld  
21 17 2 2 48-11  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Torpedo Minsk
22.09.2019 BCh a 3:0
03.08.2019 BC h 8:1 Mukhamedov V. 10', Moukam H. 15', Moukam H. 36', Dubajić B. 41', Miakish M. 65', Tuominen J. 67', Tuominen J. 76', Moukam H. 85' Kazakov K. 19'
12.05.2019 BCh h 1:0 Dubajić B. 47+'
26.09.2018 BCh a 3:0 Rios A. 44', Stasevich I. 55', Biarozkin Y. 81'
13.05.2018 BCh h 2:0 Sihnevich M. 85', Yablonski Y. 89'
07.11.2004 BCh h 3:1 Loshankov Y. 27', Strakhanovich O. 62', Shchegrikovich D. 65' Kozak S. 33'
19.07.2004 BCh a 3:0 Kobets A. 12', Strakhanovich O. 74', Loshankov Y. 78'
22.10.2003 BCh a 2:0 Strakhanovich O. 20', Shmigero P. 49'
26.06.2003 BCh h 2:0 Beganski P. 49', Rubnenko D. 90'
15.09.2002 BC h 3:0 Beganski P. 8', Kantsavy A. 81', Likhtarovich D. 85'
31.08.2002 BCh h 0:2 Kirilchik P. 34', Bezborodov V. 63'
14.05.2002 BCh a 0:0
30.10.2001 BCh a 4:1 Goncharik A. 22', Goncharik A. 37', Kantsavy A. 58', Goncharik A. 69' Svudakov N. 78'
14.10.2001 BC a 2:1 Lisovskiy A. 64', Kantsavy A. 86' Denisyuk D. 34'
22.05.2001 BCh h 5:2 Kutuzov V. 63', Kutuzov V. 65', Lagun L. 72', Kutuzov V. 73', Kutuzov V. 85' Yushka E. 15', Yushka E. 34'
04.11.2000 BCh a 1:0 Kutuzov V. 45'
22.07.2000 BCh h 0:0
23.07.1999 BCh a 3:1 Ryndiuk N. 4', Kutuzov V. 24', Yermakovich A. 36' Zhuravski S. 12'
11.04.1999 BCh h 2:1 Kutuzov V. 37', Lisovskiy A. 86' Golmack Vlad. 56'
13.09.1998 BCh a 1:0 Baranov A. 88'
03.06.1998 BCh h 0:1 Kononov O. 35'
BATE Borisov 0 : 1  Torpedo Minsk
Borisov. Gorodskoi stadion
Attendance: 4000
Referee: Летяго Ф.
Linesmen: Надиевский А., Корепанов В.
Referee observer: Дробышевский Э.
Line-ups
Fedarovich A. (GK) (C)
46’ Arzamastsev A.
46’ Kutuzov V.
75’ 77’ Skrypchanka V.
63’ Hancharenka V.
65’ 63’ Miroshkin S.
Tikhomirov Y.
Doroshkevich Y.
Yermakovich A.
Lisovskiy A.
Baranov A.
66’ Niavinski U.
66’ Lagun L.
79’ Budayev A.
Svirkov A. (GK)
Pavlyukovich S. 76’
Zhuk E. 76’
Cherepnev O.
Golmack Vlad.
Kononov O.
Kaie P. 46’
Svudakov N. 46’
Trosko D. 51’
Kukar V. 38’
Gorovoi B.
Konovalov Vlad. 80’
Kamyshov O. 80’
Yaromko S. (C)
Subs not used
Khomutovski V.
Zenevich S.
Kapelian D.
Loshankov Y.
coaches
Puntus Yuri
Yurevich Anatoly
goals
(Kukar V.) Kononov O. 35'
BATE Borisov 0:1 Torpedo Minsk
Kommunalnik Svetlogorsk 0:0 Naftan-Devon
Dinamo Brest 3:1 Dinamo-93
Locomotiv-96 3:0 Slaviya
Molodechno 0:3 Dinamo Minsk
Shakhtyor Soligorsk 1:2 Gomel
Torpedo Kadino 0:2 FC Belshina Bobruisk
Dnepr-Transmash 3:0 Neman Grodno

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Fedarovich A. 0
Arzamastsev A. 46' 0
Kutuzov V. 46' 0
Skrypchanka V. 0
Hancharenka V. 63' 0
Miroshkin S. 63' 0
Tikhomirov Y. 0
Doroshkevich Y. 0
Yermakovich A. 0
Lisovskiy A. 0
Baranov A. 0
Niavinski U. 66' 0
Lagun L. 66' 0
Budayev A. 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 2

    28 march 2020, 15:00
    Yunost (Mozyr)

    Referee: Stetsurin S.

    Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)
    2:1 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Slaviya — BATE

    4 : 2

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 3

    04 april 2020, 17:30
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Rukh
    Rukh
    (Brest)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Cup
    Semifinal

    08 april 2020, 17:30
    Yunost (Mozyr)

    Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 4

    12 april 2020, 15:00
    Minsk. FC Minsk Stadium

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 5

    18 april 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Minsk 2 6
2 Energetik-BGU 2 6
3 Torpedo-BelAZ 2 6
4 Dinamo Br 2 4
5 Slutsk 2 3
6 Shakhtyor 2 3
7 Isloch 1 3
8 Vitebsk 1 3
9 Rukh 2 3
10 Slaviya 2 3
11 Smolevichi 1 1
12 Neman 1 0
13 Dinamo Mn 2 0
14 BATE 2 0
15 Belshina 2 0
16 Gorodeya 2 0
Full table