Fixtures and Results >  SEASON-1999

 Previous match
BATE Borisov
2 : 1
Torpedo-MAZ Minsk
Belarusian Championship. Matchday 1
11.04.1999
Next match

BATE Borisov — Torpedo-MAZ Minsk

Pld W D L Pld  
19 15 2 2 37-10  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Torpedo-MAZ Minsk
12.05.2019 BCh h 1:0 Dubajić B. 47+'
26.09.2018 BCh a 3:0 Rios A. 44', Stasevich I. 55', Biarozkin Y. 81'
13.05.2018 BCh h 2:0 Sihnevich M. 85', Yablonski Y. 89'
07.11.2004 BCh h 3:1 Loshankov Y. 27', Strakhanovich O. 62', Shchegrikovich D. 65' Kozak S. 33'
19.07.2004 BCh a 3:0 Kobets A. 12', Strakhanovich O. 74', Loshankov Y. 78'
22.10.2003 BCh a 2:0 Strakhanovich O. 20', Shmigero P. 49'
26.06.2003 BCh h 2:0 Beganski P. 49', Rubnenko D. 90'
15.09.2002 BC h 3:0 Beganski P. 8', Kantsavy A. 81', Likhtarovich D. 85'
31.08.2002 BCh h 0:2 Kirilchik P. 34', Bezborodov V. 63'
14.05.2002 BCh a 0:0
30.10.2001 BCh a 4:1 Goncharik A. 22', Goncharik A. 37', Kantsavy A. 58', Goncharik A. 69' Svudakov N. 78'
14.10.2001 BC a 2:1 Lisovskiy A. 64', Kantsavy A. 86' Denisyuk D. 34'
22.05.2001 BCh h 5:2 Kutuzov V. 63', Kutuzov V. 65', Lagun L. 72', Kutuzov V. 73', Kutuzov V. 85' Yushka E. 15', Yushka E. 34'
04.11.2000 BCh a 1:0 Kutuzov V. 45'
22.07.2000 BCh h 0:0
23.07.1999 BCh a 3:1 Ryndiuk N. 4', Kutuzov V. 24', Yermakovich A. 36' Zhuravski S. 12'
11.04.1999 BCh h 2:1 Kutuzov V. 37', Lisovskiy A. 86' Golmack Vlad. 56'
13.09.1998 BCh a 1:0 Baranov A. 88'
03.06.1998 BCh h 0:1 Kononov O. 35'
BATE Borisov 2 : 1  Torpedo-MAZ Minsk
Borisov. Gorodskoi stadion
Attendance: 5500
Referee: Знайдинский К.
Linesmen: Обелевский Арк., Зажевский В.
Referee observer: Shukan V.
Line-ups
Khomutovski V. (GK)
56’ Hancharenka V.
Skrypchanka V. (C)
25’ Lisovskiy A.
42’ Savostikov K.
42’ Loshankov Y.
Arzamastsev A.
Yermakovich A.
Kutuzov V.
46’ Baranov A.
46’ Rogozhkin V.
Niavinski U.
59’ Doroshkevich Y.
59’ Hleb A.
Svirkov Yu. (GK) 50’ 89’
Semenov D.
Levicki R.
Golmack Vlad.
Kononov O.
Maleev Yu.
Dovnar A. 46’
Kirsanov I. 46’
Kukar V.
Svudakov N. 59’ 53’
Zaharov Alex. 59’
Marhel M. 46’
Grigoryev I. 46’
Yaromko S. (C) 90’
Subs not used
Fedarovich A.
Akulich D.
Goncharik A.
Miroshkin S.
coaches
Puntus Yuri
Yurevich Anatoly
goals
37' Kutuzov V. (Niavinski U.)
86' Lisovskiy A. (Kutuzov V.)
(Levicki R.) Golmack Vlad. 56'
BATE Borisov 2:1 Torpedo-MAZ Minsk
Neman-Belkard Grodno 0:2 Dnepr-Transmash Mogilev
Lida 0:0 Locomotiv-96
Shakhtyor Soligorsk 0:1 Dinamo Minsk
Slaviya Mozyr 1:0 Molodechno
Torpedo-Kadino 0:1 Gomel
Dinamo Brest 2:0 Svisloch-Krovlya Osipovichi
Belshina Bobruisk 2:2 Naftan-Devon

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Khomutovski V. 0
Hancharenka V. 0
Skrypchanka V. 0
Lisovskiy A. 0
Savostikov K. 42' 0
Loshankov Y. 42' 0
Arzamastsev A. 0
Yermakovich A. 0
Kutuzov V. 0
Baranov A. 46' 0
Rogozhkin V. 46' 0
Niavinski U. 0
Doroshkevich Y. 59' 0
Hleb A. 59' 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    17 may 2019, 18:45
    Central Sport Complex Neman (Grodno)

    Referee: Lobatsevich S.V.

    Neman
    Neman
    (Grodno)
    0:1 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Neman — BATE

    1 : 0

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    24 may 2019, 18:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slutsk
    Slutsk
    (Slutsk)


    Дублеры

    23-05-2019, 13:00

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    01 june 2019, 19:00
    Tsentralnyi (Gomel)

    Gomel
    Gomel
    (Gomel)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    16 june 2019
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    22 june 2019
    Minsk. FC Minsk Stadium

    Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 8 20
2 Shakhtyor 8 18
3 BATE 8 18
4 Isloch 8 18
5 Torpedo-BelAZ 8 17
6 Neman 8 13
7 Dinamo Mn 8 13
8 Slaviya 8 10
9 Vitebsk 8 10
10 Gorodeya 8 8
11 Gomel 8 6
12 Slutsk 8 6
13 Dnyapro 8 6
14 Energetik-BGU 8 6
15 Minsk 8 5
16 Torpedo Mn 8 4
Full table