Fixtures and Results >  SEASON-2000

 Previous match
BATE Borisov
3 : 1
Dinamo Minsk
Belarusian Championship. Matchday 27
19.10.2000
Next match

BATE Borisov — Dinamo Minsk

Pld W D L Pld  
53 26 13 14 76-52  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Dinamo Minsk
05.07.2019 BCh a 2:1 Stasevich I. 39', Milić N. 82' Trebotić D. 54'
30.09.2018 BCh h 2:1 Drahun Stan. 53', Paliakou D. 78' Fatai K. 20'
23.05.2018 BCh a 1:0 Ivanić M. 74'
01.10.2017 BCh a 1:0 Drahun Stan. 53'
20.05.2017 BCh h 1:0 Stasevich I. 40'
21.08.2016 BCh a 1:1 Hardzeichuk M. 64' Shramchenko A. 2'
24.04.2016 BCh h 3:3 Stasevich I. 5', Milunović N. 75', Hardzeichuk M. 85' Zhukovski V. 18', Premudrov K. 87', Rotković L. 93+'
10.08.2015 BCh h 0:1 Rassadkin G. 21'
29.04.2015 BC a 3:1 Hardzeichuk M. 51', Radzivonau V. 58', Hardzeichuk M. 69' Bećiraj F. 78'
19.04.2015 BCh a 2:0 Valadzko M. 56', Radzivonau V. 76'
15.04.2015 BC h 0:0
01.11.2014 BCh a 2:1 Khagush A. 69', Paliakou D. 74' Nikolić N. 94+'
22.09.2014 BCh h 0:0
13.08.2014 BCh a 2:0 Hardzeichuk M. 26', Aleksiyevich I. 45'
15.05.2014 BCh h 0:0
24.11.2013 BCh a 1:2 Valadzko A. 53' Khvashchinskiy V. 81', Stasevich I. 87'
05.10.2013 BCh h 2:1 Filipenka R. 74', Filipenka R. 94+' Adamović N. 80'
15.06.2013 BCh a 2:1 Paulau A. 37', Radzivonau V. 62' Curelea С 79'
31.03.2013 BCh h 1:1 Hleb A. 55' Trubilo V. 94+'
23.09.2012 BCh a 0:0
01.07.2012 BCh h 1:3 Bressan R. 44' Afanasyev M. 32', Paliakou D. 66', Figueredo H. 74'
21.04.2012 BCh a 2:0 Baha D. 46+', Baha D. 85'
28.08.2011 BCh h 2:2 Radzivonau V. 65', Filipenka R. 75' Furlan B. 49', Furlan B. 73'
24.06.2011 BCh a 0:2 Afanasyev M. 45', Leonardo R. 90'
15.04.2011 BCh h 1:0 Bressan R. 2'
08.11.2010 BCh h 4:0 Bardachou M. 18', Baha D. 27', Valadzko A. 60', Yurevich A. 80'
22.09.2010 BCh h 1:3 Bressan R. 38' Chukhlei A. 44', Drahun Stan. 50', Lukas Sotero 52'
11.05.2010 BCh a 1:0 Bressan R. 92+'
31.08.2009 BCh h 1:1 Krivets S. 84' Kislyak S. 39'
26.04.2009 BCh a 3:1 Skavysh M. 42', Krivets S. 47', Krivets S. 71' Havryushko A. 89'
09.11.2008 BCh a 1:2 Radzivonau V. 92+' Gigevich S. 5', Lebedev A. 43'
10.07.2008 BCh h 2:0 Blizniuk H. 7', Blizniuk H. 11'
27.10.2007 BCh h 3:0 Radzivonau V. 35', Krivets S. 74' Rack R. 70'
28.06.2007 BCh a 3:0 Krivets S. 3', Blizniuk H. 36', Zhaunerchyk M. 47'
21.07.2006 BCh a 2:4 Zhaunerchyk M. 60', Molosh D. 75' Kovel L. 16', 26', 49', Kovel L. 53'
19.04.2006 BCh h 2:2 Radzivonau V. 26', Molosh D. 32' Baha A. 44', 59'
26.10.2005 BCh a 2:2 Kobets A. 57', Blizniuk H. 76' Kovel L. 39', Kislyak S. 79'
22.06.2005 BCh h 1:0 Kobets A. 41'
31.10.2004 BCh a 0:2 Parkhachev D. 63', Razin A. 77'
12.08.2004 BCh h 1:1 Strakhanovich O. 6' Shukanov Yu. 7'
09.11.2003 BCh a 4:0 Strakhanovich O. 49', Shkabara O. 63', Shkabara O. 65', Shmigero P. 78'
19.07.2003 BCh h 1:2 Stripeikis V. 23' Ryndiuk N. 66', Ryndiuk N. 73'
22.04.2003 BC h 0:1 Zlatinov P. 53'
10.08.2002 BCh h 1:0 Beganski P. 16'
28.04.2002 BCh a 2:1 Chumachenko I. 2', Chumachenko I. 12' Ledenev Vit. 32'
07.11.2001 BCh a 0:2 Kachurov P. 7', Kachurov P. 27'
01.08.2001 BCh h 1:3 Beganski P. 14' Chumachenko I. 19', Chumachenko I. 30', Chumachenko I. 49'
19.10.2000 BCh h 3:1 Kutuzov V. 5', Skrypchanka V. 21', Kutuzov V. 26' Cheliadinskiy A. 43'
28.06.2000 BCh a 0:0
30.10.1999 BCh h 2:0 Baranov A. 14', Kutuzov V. 80'
06.07.1999 BCh a 0:1 Vyazhevich Alex. 56'
15.08.1998 BCh h 3:0 Doroshkevich Y. 11', Savostikov K. 25', Kutuzov V. 83'
04.05.1998 BCh a 0:2 Lobanov A. 60', Chernyavski O. 75'
BATE Borisov 3 : 1  Dinamo Minsk
Borisov. Gorodskoi stadion
Attendance: 6000
Referee: Шмолик С.
Linesmen: Рымченок Ю., Горох А.
Referee observer: Shukan V.
Line-ups
90’ Fedarovich A. (GK) (C)
46’ Rogozhkin V.
46’ Hancharenka V.
Mardas G.
43’ Panasyuk V.
34’ Niavinski U.
41’ 34’ Divakov A.
Loshankov Y.
Terentiev A.
Skrypchanka V.
Lisovskiy A.
72’ Lagun L.
86’ 72’ Akulich D.
61’ Kutuzov V.
Afanasenko Yu. (GK)
Andyuschenko A. 53’
Grenkov A. 53’
Cheliadinskiy A. (C) 61’
Hrapkovski Alex. 76’
Belousov A.
Trepachkin R. 32’
Razin A. 32’ 62’
Leonchik A.
Kovalchuk S. 35’
Pchelincev E. 32’
Ledenev Vit. 32’
Volodenkov Vit. 11’
Akimov D.
Subs not used
Zhevnov Y.
Baha A.
Goncharik A.
Korol O.
coaches
Puntus Yuri
Rodnenok Pavel
goals
5' Kutuzov V. (Lisovskiy A.)
21' Skrypchanka V. (Lisovskiy A.)
26' Kutuzov V. (Skrypchanka V.)
(Volodenkov Vit.) Cheliadinskiy A. 43'
BATE Borisov 3:1 Dinamo Minsk
Vedrich-97 Rechitsa 3:1 Torpedo-Kadino Mogilev
Locomotiv-96 3:1 Naftan-Devon
Kommunalnik Slonim 1:2 Gomel
Slaviya Mozyr 5:0 Lida
Shakhtyor Soligorsk 2:0 Torpedo-MAZ Minsk
Neman-Belkard Grodno 3:1 Dinamo Brest
Dnepr-Transmash Mogilev 1:0 Belshina Bobruisk

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Fedarovich A. 0
Rogozhkin V. 46' 0
Hancharenka V. 46' 0
Mardas G. 0
Panasyuk V. 0
Niavinski U. 34' 0
Divakov A. 34' 0
Loshankov Y. 0
Terentiev A. 0
Skrypchanka V. 0
Lisovskiy A. 0
Lagun L. 72' 0
Akulich D. 72' 0
Kutuzov V. 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    UEFA Europe League
    Play-Off

    22 august 2019, 17:00
    Nur-Sultan. Astana-Arena

    Referee: Boiko S.

    Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
    3:0 BATE
    BATE
    (Borisov)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Sevostyanik V.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)


    Дублеры

    BATE — Slaviya

    0 : 1

  • UPCOMING FIXTURES

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 18 45
2 BATE 16 40
3 Shakhtyor 16 37
4 Dinamo Mn 18 34
5 Isloch 19 33
6 Torpedo-BelAZ 18 28
7 Gorodeya 17 26
8 Neman 19 23
9 Slutsk 19 23
10 Slaviya 16 22
11 Vitebsk 18 21
12 Minsk 19 17
13 Energetik-BGU 19 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 18 13
16 Torpedo Mn 18 6
Full table