Fixtures and Results >  SEASON-2000

 Previous match
Dinamo Brest
0 : 1
BATE Borisov
Belarusian Championship. Matchday 28
23.10.2000
Next match

BATE Borisov — Dinamo Brest

Pld W D L Pld  
58 41 6 11 102-42  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Dinamo Brest
14.04.2019 BCh h 0:1 Niakhaichyk P. 48'
02.03.2019 SC n 1:3 Moukam H. 49' Laptev D. 40', Filipović A. 74', Savitski P. 80'
31.10.2018 BCh a 3:1 Filipenka R. 49', Skavysh M. 87', Stasevich I. 95+' Savitski P. 14'
19.05.2018 BC n 2:3 Ivanić M. 13', Ivanić M. 49' Milevskiy A. 33', Fameyeh J. 76', Niakhaichyk P. 89'
14.04.2018 BCh h 2:0 Hardzeichuk M. 48', Ivanić M. 70'
10.03.2018 SC n 1:2 Sihnevich M. 92+' Gotal S. 14', Vitus M. 30'
11.08.2017 BCh h 1:0 Hardzeichuk M. 50'
26.04.2017 BC h 1:0 Ivanić M. 64'
15.04.2017 BCh a 1:1 Hardzeichuk M. 76' Fameyeh J. 69'
05.04.2017 BC a 0:2 Torres L. 2', Fameyeh J. 58'
29.07.2016 BCh h 2:0 Hardzeichuk M. 22', Dubra K. 62'
02.04.2016 BCh a 4:1 Hardzeichuk M. 21', Stasevich I. 45', Rios A. 75', Stasevich I. 79' Isaev R. 50'
31.10.2015 BCh a 1:0 Hardzeichuk M. 71'
28.06.2015 BCh h 1:0 Rios A. 60'
05.07.2014 BCh h 4:0 Sihnevich M. 5', Paliakou D. 20', Radzivonau V. 22', Radzivonau V. 70'
27.04.2014 BCh a 4:0 Krivets S. 27', Hardzeichuk M. 66', Krivets S. 69', Krivets S. 81'
06.07.2013 BCh a 0:0
21.04.2013 BCh h 3:2 Kantsavy A. 9', Kantsavy A. 42', Rudzik F. 62' Premudrov K. 73', Petrov A. 87'
28.10.2012 BCh h 3:1 Aliakhnovich E. 10', Mazaleuski D. 49', Bressan R. 92+' Khvashchinskiy V. 75'
15.06.2012 BCh h 0:1 Zabara A. 91+'
06.04.2012 BCh a 2:0 Kantsavy A. 1', Radzivonau V. 89'
27.11.2011 BCh a 1:1 Bressan R. 58' Lazary D. Raf. 29'
13.11.2011 BC a 1:3 Kantsavy A. 8' Tsevan A. 12', Yanush N. 33', Klopotskiy Y. 87'
03.07.2011 BCh h 2:0 Niakhaichyk P. 34', Niakhaichyk P. 38'
19.04.2011 BCh a 3:0 Pankovets A. 25', Baha D. 41', Pankovets A. 57'
27.11.2010 BC h 0:1 Yanush N. 17'
25.10.2010 BCh h 2:0 Paulau A. 54', Skavysh M. 65'
22.08.2010 BCh a 4:1 Skavysh M. 28', Radzivonau V. 47', Bressan R. 60', Skavysh M. 67' Kibuk V. 86'
19.05.2010 BCh h 1:0 Niakhaichyk P. 72'
13.09.2009 BCh a 2:1 Paulau A. 64', Paulau A. 82' Vasiliuk R. 36'
02.05.2009 BCh h 1:0 Krivets S. 13'
25.10.2008 BCh h 1:0 Niakhaichyk P. 77'
05.07.2008 BCh a 3:1 Blizniuk H. 48', Zhaunerchyk M. 75', Blizniuk H. 85' Kovaliuk S. 61'
02.09.2007 BCh h 2:1 Radzivonau V. 27', Blizniuk H. 78' Valadzko A. 61'
27.05.2007 BC n 0:0
12.05.2007 BCh a 1:2 Zhaunerchyk M. 94+' Sokol V. 60', Sokol V. 82'
29.10.2006 BCh h 3:0 Blizniuk H. 45', Khaletskiy A. 52', Lebedev A. 86'
28.06.2006 BCh a 2:0 Khaletskiy A. 5', Molosh D. 29'
05.04.2006 BC h 1:0 Blizniuk H. 21'
01.04.2006 BC a 0:0
05.11.2005 BCh h 2:1 Blizniuk H. 5', Shmigero P. 83' Boiko V. 50'
19.07.2005 BCh a 2:1 Skrypchanka V. 65', Kobets A. 76' Sheryakov A. 66'
11.11.2004 BC a 2:1 Yermakovich A. 64', Vishniakou A. 84' Boiko V. 77'
29.09.2004 BCh a 1:1 Strakhanovich O. 70' Prokopyuk A. 73'
12.06.2004 BCh h 2:1 Ryndiuk N. 39', Strakhanovich O. 50' Kondrashuk R. 36'
01.11.2003 BCh a 1:0 Strakhanovich O. 11'
08.07.2003 BCh h 3:1 Beganski P. 38', Beganski P. 50', Stripeikis V. 64' Arbuzov E. 49'
24.08.2002 BCh a 1:0 Strakhanovich O. 7'
06.05.2002 BCh h 2:0 Yermakovich A. 22', Chumachenko I. 45'
04.08.2001 BCh a 0:1 Klimov O. 60'
15.04.2001 BCh h 2:1 Goncharik A. 24', Baha A. 29' Silantiev D. 46'
23.10.2000 BCh a 1:0 Lagun L. 72'
05.07.2000 BCh h 1:0 Lagun L. 55'
11.09.1999 BCh h 3:1 Ryndiuk N. 11', Kutuzov V. 32', Skrypchanka V. 77' Razin A. 90'
25.05.1999 BCh a 4:2 Lisovskiy A. 40', Tikhomirov Y. 56', Arzamastsev A. 60', Goncharik A. 88' Grib S. 78', Vasiliuk R. 85'
04.10.1998 BCh a 3:0 Baranov A. 33', Lisovskiy A. 55', Akulich D. 82'
18.06.1998 BCh h 6:0 Doroshkevich Y. 8', Lisovskiy A. 15', Lisovskiy A. 17', Kutuzov V. 27', Doroshkevich Y. 31', Lisovskiy A. 45'
24.07.1996 BC h 0:2 Belash R. 23', Manchack O. 30'
Dinamo Brest 0 : 1  BATE Borisov
Brestski Sports Complex (Brest)
Attendance: 1200
Referee: Суховаров В.
Linesmen: Быков В., Ковалевский Б.
Referee observer: Савицкий Ю.
Line-ups
Zarovski A. (GK)
Lyubhuk A.
67’ Vavilov M.
Homko Yu. (C)
Deringovski A.
89’ Naperkovski S.
Grib S.
Kovalchuk S.
Strakhanovich O.
Prokopyuk A.
Sukhoveev M.
Zhevnov Y. (GK)
Hancharenka V.
Mardas G.
Korol O.
Niavinski U. (C)
Loshankov Y. 46’
Lagun L. 46’
Panasyuk V.
Terentiev A.
Lisovskiy A.
Skrypchanka V.
Kutuzov V. 14’
Kuznetsov S.V. 14’
Subs not used

Fedarovich A.
Baha A.
Rogozhkin V.
Akulich D.
Divakov A.
coaches
Statsiuk Vladimir
Puntus Yuri
goals
(Lisovskiy A.) Lagun L. 72'
Naftan-Devon 2:0 Kommunalnik Slonim
Gomel 1:0 Slaviya Mozyr
Belshina Bobruisk 5:2 Shakhtyor Soligorsk
Dinamo Brest 0:1 BATE Borisov
Torpedo-Kadino Mogilev 3:4 Neman-Belkard Grodno
Lida 0:0 Dnepr-Transmash Mogilev
Dinamo Minsk 2:2 Locomotiv-96
Torpedo-MAZ Minsk 1:0 Vedrich-97 Rechitsa

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Zhevnov Y. 0
Hancharenka V. 0
Mardas G. 0
Korol O. 0
Niavinski U. 0
Loshankov Y. 46' 0
Lagun L. 46' 0
Panasyuk V. 0
Terentiev A. 0
Lisovskiy A. 0
Skrypchanka V. 0
Kutuzov V. 14' 0
Kuznetsov S.V. 14' 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    UEFA Europe League
    Play-Off

    22 august 2019, 17:00
    Nur-Sultan. Astana-Arena

    Referee: Boiko S.

    Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
    3:0 BATE
    BATE
    (Borisov)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Sevostyanik V.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)


    Дублеры

    24-08-2019, 16:00

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 17 42
2 BATE 16 40
3 Shakhtyor 16 37
4 Isloch 18 33
5 Dinamo Mn 17 31
6 Torpedo-BelAZ 18 28
7 Gorodeya 17 26
8 Slaviya 16 22
9 Neman 18 22
10 Vitebsk 17 20
11 Slutsk 18 20
12 Minsk 18 17
13 Energetik-BGU 18 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 17 10
16 Torpedo Mn 17 6
Full table