Fixtures and Results >  SEASON-2001

 Previous match
BATE Borisov
5 : 2
Torpedo-MAZ Minsk
Belarusian Championship. Matchday 6
22.05.2001
Next match

BATE Borisov — Torpedo-MAZ Minsk

Pld W D L Pld  
20 16 2 2 45-11  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Torpedo-MAZ Minsk
03.08.2019 BC h 8:1 Mukhamedov V. 10', Moukam H. 15', Moukam H. 36', Dubajić B. 41', Miakish M. 65', Tuominen J. 67', Tuominen J. 76', Moukam H. 85' Kazakov K. 19'
12.05.2019 BCh h 1:0 Dubajić B. 47+'
26.09.2018 BCh a 3:0 Rios A. 44', Stasevich I. 55', Biarozkin Y. 81'
13.05.2018 BCh h 2:0 Sihnevich M. 85', Yablonski Y. 89'
07.11.2004 BCh h 3:1 Loshankov Y. 27', Strakhanovich O. 62', Shchegrikovich D. 65' Kozak S. 33'
19.07.2004 BCh a 3:0 Kobets A. 12', Strakhanovich O. 74', Loshankov Y. 78'
22.10.2003 BCh a 2:0 Strakhanovich O. 20', Shmigero P. 49'
26.06.2003 BCh h 2:0 Beganski P. 49', Rubnenko D. 90'
15.09.2002 BC h 3:0 Beganski P. 8', Kantsavy A. 81', Likhtarovich D. 85'
31.08.2002 BCh h 0:2 Kirilchik P. 34', Bezborodov V. 63'
14.05.2002 BCh a 0:0
30.10.2001 BCh a 4:1 Goncharik A. 22', Goncharik A. 37', Kantsavy A. 58', Goncharik A. 69' Svudakov N. 78'
14.10.2001 BC a 2:1 Lisovskiy A. 64', Kantsavy A. 86' Denisyuk D. 34'
22.05.2001 BCh h 5:2 Kutuzov V. 63', Kutuzov V. 65', Lagun L. 72', Kutuzov V. 73', Kutuzov V. 85' Yushka E. 15', Yushka E. 34'
04.11.2000 BCh a 1:0 Kutuzov V. 45'
22.07.2000 BCh h 0:0
23.07.1999 BCh a 3:1 Ryndiuk N. 4', Kutuzov V. 24', Yermakovich A. 36' Zhuravski S. 12'
11.04.1999 BCh h 2:1 Kutuzov V. 37', Lisovskiy A. 86' Golmack Vlad. 56'
13.09.1998 BCh a 1:0 Baranov A. 88'
03.06.1998 BCh h 0:1 Kononov O. 35'
BATE Borisov 5 : 2  Torpedo-MAZ Minsk
Borisov. Gorodskoi stadion
Attendance: 3100
Referee: Суховаров В.
Linesmen: Ковалевский Б., Быков В.
Referee observer: Маньковский В.
Line-ups
Zhevnov Y. (GK)
Rogozhkin V.
Mardas G. (C)
Baha A.
59’ Hancharenka V.
59’ Goncharik A.
Niavinski U.
46’ Terentiev A.
46’ Loshankov Y.
Lagun L.
Lisovskiy A.
Kutuzov V.
46’ Kantsavy A.
46’ Grigorov V.
Yaskovich A. (GK)
Linev E. 67’
Kirilchik P. 67’
Branfilov N.
Klabukov D.
Pankovets A.
Svudakov N.
Kolbasenko K. (C)
Polyakov S. 46’
Shatakishvili H. 46’
Shmigero P. 51’
Demidchik S.
Yushka E. 46’
Denisyuk D. 46’
Subs not used
Fedarovich A.
Molosh D.
Panasyuk V.
Kuznetsov S.V.
coaches
Puntus Yuri
Yurevich Anatoly
goals
63' Kutuzov V. (Rogozhkin V.)
65' Kutuzov V. (Lagun L.)
72' Lagun L. (Goncharik A.)
73' Kutuzov V. (Loshankov Y.)
85' Kutuzov V. (Goncharik A.)
Yushka E. 15'
(Demidchik S.) Yushka E. 34'
Slaviya Mozyr 1:0 Belshina Bobruisk
Shakhtyor Soligorsk 4:1 Dinamo Brest
Neman-Belkard Grodno 1:0 Locomotiv-96
Molodechno-2000 2:1 Naftan Novopolotsk
Dnepr-Transmash Mogilev 0:2 Vedrich-97 Rechitsa
Dinamo Minsk 3:0 Gomel
BATE Borisov 5:2 Torpedo-MAZ Minsk

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Zhevnov Y. 0
Rogozhkin V. 0
Mardas G. 0
Baha A. 0
Hancharenka V. 59' 0
Goncharik A. 59' 0
Niavinski U. 0
Terentiev A. 46' 0
Loshankov Y. 46' 0
Lagun L. 0
Lisovskiy A. 0
Kutuzov V. 0
Kantsavy A. 46' 0
Grigorov V. 46' 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    UEFA Europe League
    Play-Off

    22 august 2019, 17:00
    Nur-Sultan. Astana-Arena

    Referee: Boiko S.

    Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
    3:0 BATE
    BATE
    (Borisov)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Sevostyanik V.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)


    Дублеры

    BATE — Slaviya

    0 : 1

  • UPCOMING FIXTURES

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 18 45
2 BATE 16 40
3 Shakhtyor 16 37
4 Isloch 19 33
5 Dinamo Mn 17 31
6 Torpedo-BelAZ 18 28
7 Gorodeya 17 26
8 Neman 19 23
9 Slutsk 19 23
10 Slaviya 16 22
11 Vitebsk 18 21
12 Minsk 19 17
13 Energetik-BGU 19 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 18 13
16 Torpedo Mn 17 6
Full table