Fixtures and Results >  SEASON-2003

 Previous match
BATE Borisov
1 : 2
Dinamo Minsk
Belarusian Championship. Matchday 15
19.07.2003
Next match

BATE Borisov — Dinamo Minsk

Pld W D L Pld  
56 29 13 14 84-55  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Dinamo Minsk
14.03.2020 BC h 3:2 Baha D. 21', Filipenka R. 46+', Skavysh M. 84' Rios A. 10', Rios A. 43'
09.03.2020 BC a 2:1 Skavysh M. 43', Niakhaichyk P. 63' Aliakhnovich E. 35'
24.11.2019 BCh h 3:0 Drahun Stan. 19', Biarozkin Y. 41', Drahun Stan. 76'
05.07.2019 BCh a 2:1 Stasevich I. 39', Milić N. 82' Trebotić D. 54'
30.09.2018 BCh h 2:1 Drahun Stan. 53', Paliakou D. 78' Fatai K. 20'
23.05.2018 BCh a 1:0 Ivanić M. 74'
01.10.2017 BCh a 1:0 Drahun Stan. 53'
20.05.2017 BCh h 1:0 Stasevich I. 40'
21.08.2016 BCh a 1:1 Hardzeichuk M. 64' Shramchenko A. 2'
24.04.2016 BCh h 3:3 Stasevich I. 5', Milunović N. 75', Hardzeichuk M. 85' Zhukovski V. 18', Premudrov K. 87', Rotković L. 93+'
10.08.2015 BCh h 0:1 Rassadkin G. 21'
29.04.2015 BC a 3:1 Hardzeichuk M. 51', Radzivonau V. 58', Hardzeichuk M. 69' Bećiraj F. 78'
19.04.2015 BCh a 2:0 Valadzko M. 56', Radzivonau V. 76'
15.04.2015 BC h 0:0
01.11.2014 BCh a 2:1 Khagush A. 69', Paliakou D. 74' Nikolić N. 94+'
22.09.2014 BCh h 0:0
13.08.2014 BCh a 2:0 Hardzeichuk M. 26', Aleksiyevich I. 45'
15.05.2014 BCh h 0:0
24.11.2013 BCh a 1:2 Valadzko A. 53' Khvashchinskiy V. 81', Stasevich I. 87'
05.10.2013 BCh h 2:1 Filipenka R. 74', Filipenka R. 94+' Adamović N. 80'
15.06.2013 BCh a 2:1 Paulau A. 37', Radzivonau V. 62' Curelea С 79'
31.03.2013 BCh h 1:1 Hleb A. 55' Trubilo V. 94+'
23.09.2012 BCh a 0:0
01.07.2012 BCh h 1:3 Bressan R. 44' Afanasyev M. 32', Paliakou D. 66', Figueredo H. 74'
21.04.2012 BCh a 2:0 Baha D. 46+', Baha D. 85'
28.08.2011 BCh h 2:2 Radzivonau V. 65', Filipenka R. 75' Furlan B. 49', Furlan B. 73'
24.06.2011 BCh a 0:2 Afanasyev M. 45', Leonardo R. 90'
15.04.2011 BCh h 1:0 Bressan R. 2'
08.11.2010 BCh h 4:0 Bardachou M. 18', Baha D. 27', Valadzko A. 60', Yurevich A. 80'
22.09.2010 BCh h 1:3 Bressan R. 38' Chukhlei A. 44', Drahun Stan. 50', Lukas Sotero 52'
11.05.2010 BCh a 1:0 Bressan R. 92+'
31.08.2009 BCh h 1:1 Krivets S. 84' Kislyak S. 39'
26.04.2009 BCh a 3:1 Skavysh M. 42', Krivets S. 47', Krivets S. 71' Havryushko A. 89'
09.11.2008 BCh a 1:2 Radzivonau V. 92+' Gigevich S. 5', Lebedev A. 43'
10.07.2008 BCh h 2:0 Blizniuk H. 7', Blizniuk H. 11'
27.10.2007 BCh h 3:0 Radzivonau V. 35', Krivets S. 74' Rack R. 70'
28.06.2007 BCh a 3:0 Krivets S. 3', Blizniuk H. 36', Zhaunerchyk M. 47'
21.07.2006 BCh a 2:4 Zhaunerchyk M. 60', Molosh D. 75' Kovel L. 16', 26', 49', Kovel L. 53'
19.04.2006 BCh h 2:2 Radzivonau V. 26', Molosh D. 32' Baha A. 44', 59'
26.10.2005 BCh a 2:2 Kobets A. 57', Blizniuk H. 76' Kovel L. 39', Kislyak S. 79'
22.06.2005 BCh h 1:0 Kobets A. 41'
31.10.2004 BCh a 0:2 Parkhachev D. 63', Razin A. 77'
12.08.2004 BCh h 1:1 Strakhanovich O. 6' Shukanov Yu. 7'
09.11.2003 BCh a 4:0 Strakhanovich O. 49', Shkabara O. 63', Shkabara O. 65', Shmigero P. 78'
19.07.2003 BCh h 1:2 Stripeikis V. 23' Ryndiuk N. 66', Ryndiuk N. 73'
22.04.2003 BC h 0:1 Zlatinov P. 53'
10.08.2002 BCh h 1:0 Beganski P. 16'
28.04.2002 BCh a 2:1 Chumachenko I. 2', Chumachenko I. 12' Ledenev Vit. 32'
07.11.2001 BCh a 0:2 Kachurov P. 7', Kachurov P. 27'
01.08.2001 BCh h 1:3 Beganski P. 14' Chumachenko I. 19', Chumachenko I. 30', Chumachenko I. 49'
19.10.2000 BCh h 3:1 Kutuzov V. 5', Skrypchanka V. 21', Kutuzov V. 26' Cheliadinskiy A. 43'
28.06.2000 BCh a 0:0
30.10.1999 BCh h 2:0 Baranov A. 14', Kutuzov V. 80'
06.07.1999 BCh a 0:1 Vyazhevich Alex. 56'
15.08.1998 BCh h 3:0 Doroshkevich Y. 11', Savostikov K. 25', Kutuzov V. 83'
04.05.1998 BCh a 0:2 Lobanov A. 60', Chernyavski O. 75'
BATE Borisov 1 : 2  Dinamo Minsk
Borisov. Gorodskoi stadion
Attendance: 4500
Referee: Шмолик С.
Linesmen: Рымченок Ю., Горох А.
Referee observer: Летяго Ф.
Line-ups
Zhevnov Y. (GK)
69’ Rogozhkin V.
Mardas G. (C)
Tarasenko V.
20’ Molosh D.
20’ Baha A.
Kobets A.
Likhtarovich D.
42’ Chumachenko I.
55’ Rubnenko D.
55’ Shkabara O.
34’ Klimovich D.
34’ Loshankov Y.
Stripeikis V.
Tsygalko Y. (GK) 90’
Tigorev Ya. 81’
Raspopov A.
Kirenkin R. 29’
Borsukov N. 29’
Kovalchuk S. (C)
Vodovozov Yu. 46’
Ryndiuk N. 46’ 61’
Grenkov A.
Rozhkov I.
Sokol V. 34’
Tsygalko M. 63’
Dobrovolski A. 63’
Kornilenko S.
Subs not used
Fedarovich A.
Shchegrikovich D.
Shmigero P.
Sednev A.
coaches
Puntus Yuri
Baidachny Anatoly
goals
23' Stripeikis V. (Chumachenko I.)
(Dobrovolski A.) Ryndiuk N. 66'
Ryndiuk N. 73'
BATE Borisov 1:2 Dinamo Minsk
Shakhtyor Soligorsk 2:0 Neman Grodno
Gomel 3:1 Dnepr-Transmash Mogilev
Zvezda-VA-BGU 1:3 Torpedo-SKA Minsk
Torpedo Zhodino 1:3 Slaviya Mozyr
Naftan Novopolotsk 2:1 Locomotiv Minsk
Molodechno-2000 1:1 Darida Minsk
Belshina Bobruisk 2:2 Dinamo Brest

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Zhevnov Y. 0
Rogozhkin V. 0
Mardas G. 0
Tarasenko V. 0
Molosh D. 20' 0
Baha A. 20' 0
Kobets A. 0
Likhtarovich D. 0
Chumachenko I. 0
Rubnenko D. 55' 0
Shkabara O. 55' 0
Klimovich D. 34' 0
Loshankov Y. 34' 0
Stripeikis V. 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 3

    04 april 2020, 17:30
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Rukh
    Rukh
    (Brest)
     

    Дублеры

    BATE — Rukh

    1 : 4

  • Next Match

    Belarusian Cup
    Semifinal

    08 april 2020, 17:30
    Yunost (Mozyr)

    Referee: Sevostyanik V.

    Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 4

    12 april 2020, 15:00
    Minsk. FC Minsk Stadium

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 5

    18 april 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)

    Belarusian Championship
    Matchday 6

    25 april 2020, 17:00
    Gorodeya. Stadium Gorodeya

    Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Energetik-BGU 3 9
2 Slutsk 3 6
3 Minsk 3 6
4 Isloch 3 6
5 Slaviya 3 6
6 Torpedo-BelAZ 3 6
7 Vitebsk 3 6
8 Neman 3 4
9 Shakhtyor 3 4
10 Dinamo Br 3 4
11 BATE 3 3
12 Rukh 3 3
13 Dinamo Mn 3 3
14 Gorodeya 3 3
15 Smolevichi 3 1
16 Belshina 3 0
Full table