Fixtures and Results >  SEASON-2005

 Previous match
BATE Borisov
2 : 0
Neman Grodno
Belarusian Championship. Matchday 24
21.10.2005
Next match

BATE Borisov — Neman Grodno

Pld W D L Pld  
57 42 9 6 109-34  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Neman Grodno
23.08.2020 BCh a 2:0 Skavysh M. 42', Niakhaichyk P. 54'
03.05.2020 BCh h 3:1 Dubajić B. 12', Stasevich I. 17', Niakhaichyk P. 70' Kadimyan G. 31'
28.09.2019 BCh h 1:0 Legchilin A. 27'
17.05.2019 BCh a 1:0 Yablonski Y. 34'
04.11.2018 BCh h 1:0 Biarozkin Y. 88'
17.06.2018 BCh a 3:2 Sihnevich M. 20', Ivanić M. 29', Skavysh M. 89' Moukam H. 65', Yakimov A. 40'
02.05.2018 BC a 0:0
18.04.2018 BC h 2:0 Ivanić M. 18', Hardzeichuk M. 30'
18.11.2017 BCh h 3:1 Sihnevich M. 57', Radzivonau V. 78', Hardzeichuk M. 87' Zhukovski V. 13'
25.06.2017 BCh a 1:0 Hardzeichuk M. 67'
17.09.2016 BCh h 4:0 Haiduchyk V. 14', Hardzeichuk M. 45', Radzivonau V. 72', Ivanić M. 81'
12.05.2016 BCh a 1:0 Hardzeichuk M. 55'
22.08.2015 BCh h 7:1 Sihnevich M. 5', Stasevich I. 10', Sihnevich M. 24', Valadzko A. 49', Rios A. 52', Radzivonau V. 77', Radzivonau V. 86' Savitski P. 71'
04.05.2015 BCh a 1:0 Stasevich I. 93+'
04.04.2015 BC a 2:1 Radzivonau V. 48', Hardzeichuk M. 55' Zabelin P. 82'
21.03.2015 BC h 1:0 Baha D. 41'
31.08.2014 BCh a 2:1 Aliakhnovich E. 31', Iakovlev A. 45' Zubovich Y. 71'
07.06.2014 BCh h 0:0
22.03.2014 BC a 1:2 Krivets S. 82' Zubovich Y. 74', Tarasovs I. 100'
27.10.2013 BCh a 0:1 Essame G. 76'
15.09.2013 BCh h 1:0 Radzivonau V. 90'
30.06.2013 BCh h 2:0 Hleb A. 12', Radzivonau V. 78'
17.04.2013 BCh a 1:2 Radzivonau V. 26' Savitski P. 44', Savostyanov Ye. 50'
28.09.2012 BCh h 5:1 Bressan R. 26', Paulau A. 45', Radzivonau V. 51', Bressan R. 61', Radzivonau V. 64' Denisevich I. 39'
27.06.2012 BCh a 2:1 Kantsavy A. 67', Baha D. 83' Liasiuk A. 92+'
14.04.2012 BCh h 2:0 Mazaleuski D. 7', Mazaleuski D. 27'
06.11.2011 BCh a 1:0 Paulau A. 65'
25.05.2011 BCh a 3:0 Nadievski Vit. 17', Filipenka R. 45', Baha D. 70'
02.04.2011 BCh h 1:1 Shytau I. 15' Rybak P. 44'
03.10.2010 BCh a 1:1 Sasnouski S. 32' Savostyanov Ye. 68'
19.06.2010 BCh a 5:0 Kantsavy A. 32', Radzivonau V. 41', Kantsavy A. 48', Radzkou A. 80', Alumona A. 89'
18.04.2010 BCh h 0:0
20.09.2009 BCh a 2:1 Radzivonau V. 8', Baha D. 10' Kovalenok D. 43'
06.05.2009 BCh h 6:0 Skavysh M. 7', Krivets S. 45', Niakhaichyk P. 55', Krivets S. 66', Stasevich I. 77', Skavysh M. 86'
17.08.2008 BCh h 0:0
26.04.2008 BCh a 2:0 Radzivonau V. 33', Blizniuk H. 69'
31.10.2007 BCh a 0:1 Alumona A. 91+'
15.04.2007 BCh h 2:1 Blizniuk H. 6', Blizniuk H. 90' Alumona A. 91+'
05.08.2006 BCh a 2:1 Krivets S. 50', Blizniuk H. 85' Sasnouski S. 77'
30.04.2006 BCh h 2:0 Radzkou A. 52', Kotin M. 81'
21.10.2005 BCh h 2:0 Baha A. 56', Lebedev A. 59'
30.06.2005 BCh a 1:1 Beganski P. 43' Parfenov D. 30'
08.08.2004 BCh h 1:0 Strakhanovich O. 89'
19.04.2004 BCh a 1:1 Komarovski D. 38' Kozlov S. 62'
11.10.2003 BCh a 3:0 Baha A. 32', Tarasenko V. 79', Shmigero P. 89'
14.06.2003 BCh h 4:0 Yermakovich A. 7', Kobets A. 81', Kobets A. 82', Chumachenko I. 87'
08.11.2002 BCh n 1:0 Tarasenko V. 102'
11.09.2002 BCh a 1:0 Kantsavy A. 54'
22.05.2002 BCh h 2:1 Chumachenko I. 32', Mironchik S. 62' Radushko O. 68'
18.10.2001 BCh a 2:4 Beganski P. 20', Goncharik A. 67' Davydov S. 19', Davydov S. 45', Davydov S. 52', Davydov S. 87'
21.06.2001 BCh h 1:1 Beganski P. 87' Taraschik Vit. 36'
06.09.2000 BCh h 3:0 Korol O. 9', Skrypchanka V. 66', Skrypchanka V. 89'
11.05.2000 BCh a 0:3 Davydov S. 55', Polyakov S. 89', Taraschik Vit. 9'
13.10.1999 BCh h 4:1 Kutuzov V. 12', Ryndiuk N. 35', Yermakovich A. 51', Yermakovich A. 67' Dolia D. 60'
23.06.1999 BCh a 2:1 Kutuzov V. 38', Baranov A. 47' Taraschik Vit. 59'
21.08.1998 BCh a 2:1 Baranov A. 32', Sergel S. 72' Mazurchik Yu. 90'
09.05.1998 BCh h 3:0 Baranov A. 65', Baranov A. 76', Lagun L. 90'
BATE Borisov 2 : 0  Neman Grodno
Borisov. Gorodskoi stadion
Attendance: 1800
Referee: Евневич Д.
Linesmen: Черник А., Малиновский В.
Referee observer: Мордясов А.
Line-ups
Pankratau B. (GK)
Baha A.
Yermakovich A. (C)
Radzkou A.
Molosh D.
46’ Stasevich I.
46’ Lebedev A.
Likhtarovich D.
82’ Zhaunerchyk M.
82’ Shmigero P.
68’ Skrypchanka V.
68’ Rubnenko D.
Blizniuk H.
Kobets A.
Ashihmin A. (GK)
Mardas G. (C)
Gintov D.
Radkov D.
Yezerskiy N.
Zedelashvili N.
Kotin M.
Malysh I. 83’
Narkovich D. 83’
Bardachou M.
Parfenov D.
Gorbach A. 62’
Liasiuk A. 62’
Subs not used
Fedarovich A.
Garkusha R.
Zenkovich I.
Khaletskiy A.
coaches
Kriushenko Igor
Nefedov Sergei
goals
56' Baha A. (Skrypchanka V.)
59' Lebedev A. (Skrypchanka V.)
BATE Borisov 2:0 Neman Grodno
Gomel 2:1 Dinamo Minsk
Shakhtyor Soligorsk 4:0 Torpedo Zhodino
Dnepr-Transmash Mogilev 4:0 Zvezda-VA-BGU
MTZ-RIPO Minsk 1:0 Naftan Novopolotsk
Slaviya Mozyr 0:1 Darida Minsk
Locomotiv Minsk 3:2 Dinamo Brest

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Pankratau B. 0
Baha A. 0
Yermakovich A. 0
Radzkou A. 0
Molosh D. 0
Stasevich I. 46' 0
Lebedev A. 46' 0
Likhtarovich D. 0
Zhaunerchyk M. 82' 0
Shmigero P. 82' 0
Skrypchanka V. 68' 0
Rubnenko D. 68' 0
Blizniuk H. 0
Kobets A. 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 4

    11 april 2021, 14:00
    Minsk. FC Minsk Stadium

    Referee: Shimusik V.

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    2:2 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Minsk — BATE

    1 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 5

    17 april 2021, 18:00

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Energetik-BGU
    Energetik-BGU
    (Minsk)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Cup
    Semifinal

    21 april 2021, 20:45

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)

    Belarusian Championship
    Matchday 6

    25 april 2021, 15:45

    Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 7

    01 may 2021, 20:00

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Smorgon
    Smorgon
    (Smorgon)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 4 12
2 Dynamo Br 4 8
3 BATE 4 8
4 Dinamo Mn 4 8
5 Gomel 4 7
6 Rukh 4 6
7 Isloch 4 6
8 Torpedo-BelAZ 4 6
9 Vitebsk 4 5
10 Minsk 4 5
11 Energetik-BGU 4 4
12 Slutsk 4 4
13 Sputnik 4 3
14 Neman 4 2
15 Slaviya 4 1
16 Smorgon 4 1
Full table