Fixtures and Results >  SEASON-2006

 Previous match
Neman Grodno
1 : 2
BATE Borisov
Belarusian Championship. Matchday 16
05.08.2006
Next match

BATE Borisov — Neman Grodno

Pld W D L Pld  
54 39 9 6 103-33  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Neman Grodno
17.05.2019 BCh a 1:0 Yablonski Y. 34'
04.11.2018 BCh h 1:0 Biarozkin Y. 88'
17.06.2018 BCh a 3:2 Sihnevich M. 20', Ivanić M. 29', Skavysh M. 89' Moukam H. 65', Yakimov A. 40'
02.05.2018 BC a 0:0
18.04.2018 BC h 2:0 Ivanić M. 18', Hardzeichuk M. 30'
18.11.2017 BCh h 3:1 Sihnevich M. 57', Radzivonau V. 78', Hardzeichuk M. 87' Zhukovski V. 13'
25.06.2017 BCh a 1:0 Hardzeichuk M. 67'
17.09.2016 BCh h 4:0 Haiduchyk V. 14', Hardzeichuk M. 45', Radzivonau V. 72', Ivanić M. 81'
12.05.2016 BCh a 1:0 Hardzeichuk M. 55'
22.08.2015 BCh h 7:1 Sihnevich M. 5', Stasevich I. 10', Sihnevich M. 24', Valadzko A. 49', Rios A. 52', Radzivonau V. 77', Radzivonau V. 86' Savitski P. 71'
04.05.2015 BCh a 1:0 Stasevich I. 93+'
04.04.2015 BC a 2:1 Radzivonau V. 48', Hardzeichuk M. 55' Zabelin P. 82'
21.03.2015 BC h 1:0 Baha D. 41'
31.08.2014 BCh a 2:1 Aliakhnovich E. 31', Iakovlev A. 45' Zubovich Y. 71'
07.06.2014 BCh h 0:0
22.03.2014 BC a 1:2 Krivets S. 82' Zubovich Y. 74', Tarasovs I. 100'
27.10.2013 BCh a 0:1 Essame G. 76'
15.09.2013 BCh h 1:0 Radzivonau V. 90'
30.06.2013 BCh h 2:0 Hleb A. 12', Radzivonau V. 78'
17.04.2013 BCh a 1:2 Radzivonau V. 26' Savitski P. 44', Savostyanov Ye. 50'
28.09.2012 BCh h 5:1 Bressan R. 26', Paulau A. 45', Radzivonau V. 51', Bressan R. 61', Radzivonau V. 64' Denisevich I. 39'
27.06.2012 BCh a 2:1 Kantsavy A. 67', Baha D. 83' Liasiuk A. 92+'
14.04.2012 BCh h 2:0 Mazaleuski D. 7', Mazaleuski D. 27'
06.11.2011 BCh a 1:0 Paulau A. 65'
25.05.2011 BCh a 3:0 Nadievski Vit. 17', Filipenka R. 45', Baha D. 70'
02.04.2011 BCh h 1:1 Shytau I. 15' Rybak P. 44'
03.10.2010 BCh a 1:1 Sasnouski S. 32' Savostyanov Ye. 68'
19.06.2010 BCh a 5:0 Kantsavy A. 32', Radzivonau V. 41', Kantsavy A. 48', Radzkou A. 80', Alumona A. 89'
18.04.2010 BCh h 0:0
20.09.2009 BCh a 2:1 Radzivonau V. 8', Baha D. 10' Kovalenok D. 43'
06.05.2009 BCh h 6:0 Skavysh M. 7', Krivets S. 45', Niakhaichyk P. 55', Krivets S. 66', Stasevich I. 77', Skavysh M. 86'
17.08.2008 BCh h 0:0
26.04.2008 BCh a 2:0 Radzivonau V. 33', Blizniuk H. 69'
31.10.2007 BCh a 0:1 Alumona A. 91+'
15.04.2007 BCh h 2:1 Blizniuk H. 6', Blizniuk H. 90' Alumona A. 91+'
05.08.2006 BCh a 2:1 Krivets S. 50', Blizniuk H. 85' Sasnouski S. 77'
30.04.2006 BCh h 2:0 Radzkou A. 52', Kotin M. 81'
21.10.2005 BCh h 2:0 Baha A. 56', Lebedev A. 59'
30.06.2005 BCh a 1:1 Beganski P. 43' Parfenov D. 30'
08.08.2004 BCh h 1:0 Strakhanovich O. 89'
19.04.2004 BCh a 1:1 Komarovski D. 38' Kozlov S. 62'
11.10.2003 BCh a 3:0 Baha A. 32', Tarasenko V. 79', Shmigero P. 89'
14.06.2003 BCh h 4:0 Yermakovich A. 7', Kobets A. 81', Kobets A. 82', Chumachenko I. 87'
08.11.2002 BCh n 1:0 Tarasenko V. 102'
11.09.2002 BCh a 1:0 Kantsavy A. 54'
22.05.2002 BCh h 2:1 Chumachenko I. 32', Mironchik S. 62' Radushko O. 68'
18.10.2001 BCh a 2:4 Beganski P. 20', Goncharik A. 67' Davydov S. 19', Davydov S. 45', Davydov S. 52', Davydov S. 87'
21.06.2001 BCh h 1:1 Beganski P. 87' Taraschik Vit. 36'
06.09.2000 BCh h 3:0 Korol O. 9', Skrypchanka V. 66', Skrypchanka V. 89'
11.05.2000 BCh a 0:3 Davydov S. 55', Polyakov S. 89', Taraschik Vit. 9'
13.10.1999 BCh h 4:1 Kutuzov V. 12', Ryndiuk N. 35', Yermakovich A. 51', Yermakovich A. 67' Dolia D. 60'
23.06.1999 BCh a 2:1 Kutuzov V. 38', Baranov A. 47' Taraschik Vit. 59'
21.08.1998 BCh a 2:1 Baranov A. 32', Sergel S. 72' Mazurchik Yu. 90'
09.05.1998 BCh h 3:0 Baranov A. 65', Baranov A. 76', Lagun L. 90'
Neman Grodno 1 : 2  BATE Borisov
Yunost (Smorgon)
Attendance: 1000
Referee: Velichko V.
Linesmen: Калиновский В., Барановский С.
Referee observer: Vitushka S.
Line-ups
Veremko S. (GK)
Radkov D.
Tarasenko V.
Sasnouski S. (C)
20’ Grigorov V.
Rovneiko D.
85’ Saiko Ye.
85’ Kotin M.
87’ Kovaliuk S.
87’ Tihonchik A.
59’ Shorokh A.
59’ Zedelashvili N.
Krivobok I.
Makar D.
Fedarovich A. (GK)
Khaletskiy A.
Radzkou A.
Kazantsev V.
Yermakovich A. (C)
Stasevich I. 82’
Platonau P. 82’
Likhtarovich D.
Zhaunerchyk M.
Krivets S.
Kobets A. 68’ 41’
Blizniuk H. 68’
Lebedev A. 51’
Radzivonau V. 51’
Subs not used
Pankratau B.
Molosh D.
Klimovich D.
Sivakou M.
coaches
Kurnev Vladimir
Kriushenko Igor
goals
77' Sasnouski S. (Makar D.)
(Stasevich I.) Krivets S. 50'
(Radzivonau V.) Blizniuk H. 85'
Torpedo Zhodino 0:2 Locomotiv Vitebsk
Shakhtyor Soligorsk 3:1 Belshina Bobruisk
Dnepr Mogilev 2:1 Locomotiv Minsk
Neman Grodno 1:2 BATE Borisov
Naftan Novopolotsk 2:3 Gomel
MTZ-RIPO Minsk 3:0 Dinamo Brest
Darida Minsk 0:0 Dinamo Minsk

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Fedarovich A. 0
Khaletskiy A. 0
Radzkou A. 0
Kazantsev V. 0
Yermakovich A. 0
Stasevich I. 82' 0
Platonau P. 82' 0
Likhtarovich D. 0
Zhaunerchyk M. 0
Krivets S. 0
Kobets A. 68' 0
Blizniuk H. 68' 0
Lebedev A. 51' 0
Radzivonau V. 51' 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Sevostyanik V.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    4:0 Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)
     

    Дублеры

    BATE — Slaviya

    0 : 1

  • Next Match

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

    Belarusian Championship
    Matchday 22

    22 september 2019

    Torpedo Mn
    Torpedo Mn
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 18 45
2 BATE 17 43
3 Shakhtyor 16 37
4 Dinamo Mn 18 34
5 Isloch 19 33
6 Torpedo-BelAZ 19 29
7 Gorodeya 18 27
8 Neman 19 23
9 Slutsk 19 23
10 Slaviya 17 22
11 Vitebsk 18 21
12 Minsk 19 17
13 Energetik-BGU 19 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 18 13
16 Torpedo Mn 18 6
Full table