Fixtures and Results >  SEASON-2009

 Previous match
BATE Borisov
1 : 1
Dinamo Minsk
Belarusian Championship. Matchday 17
31.08.2009
Next match

BATE Borisov — Dinamo Minsk

Pld W D L Pld  
58 29 14 15 84-57  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Dinamo Minsk
28.11.2020 BCh a 0:0
27.06.2020 BCh h 0:2 Shykauka Y. 64', Kozlov M. 66'
14.03.2020 BC h 3:2 Baha D. 21', Filipenka R. 46+', Skavysh M. 84' Rios A. 10', Rios A. 43'
09.03.2020 BC a 2:1 Skavysh M. 43', Niakhaichyk P. 63' Aliakhnovich E. 35'
24.11.2019 BCh h 3:0 Drahun Stan. 19', Biarozkin Y. 41', Drahun Stan. 76'
05.07.2019 BCh a 2:1 Stasevich I. 39', Milić N. 82' Trebotić D. 54'
30.09.2018 BCh h 2:1 Drahun Stan. 53', Paliakou D. 78' Fatai K. 20'
23.05.2018 BCh a 1:0 Ivanić M. 74'
01.10.2017 BCh a 1:0 Drahun Stan. 53'
20.05.2017 BCh h 1:0 Stasevich I. 40'
21.08.2016 BCh a 1:1 Hardzeichuk M. 64' Shramchenko A. 2'
24.04.2016 BCh h 3:3 Stasevich I. 5', Milunović N. 75', Hardzeichuk M. 85' Zhukovski V. 18', Premudrov K. 87', Rotković L. 93+'
10.08.2015 BCh h 0:1 Rassadkin G. 21'
29.04.2015 BC a 3:1 Hardzeichuk M. 51', Radzivonau V. 58', Hardzeichuk M. 69' Bećiraj F. 78'
19.04.2015 BCh a 2:0 Valadzko M. 56', Radzivonau V. 76'
15.04.2015 BC h 0:0
01.11.2014 BCh a 2:1 Khagush A. 69', Paliakou D. 74' Nikolić N. 94+'
22.09.2014 BCh h 0:0
13.08.2014 BCh a 2:0 Hardzeichuk M. 26', Aleksiyevich I. 45'
15.05.2014 BCh h 0:0
24.11.2013 BCh a 1:2 Valadzko A. 53' Khvashchinskiy V. 81', Stasevich I. 87'
05.10.2013 BCh h 2:1 Filipenka R. 74', Filipenka R. 94+' Adamović N. 80'
15.06.2013 BCh a 2:1 Paulau A. 37', Radzivonau V. 62' Curelea С 79'
31.03.2013 BCh h 1:1 Hleb A. 55' Trubilo V. 94+'
23.09.2012 BCh a 0:0
01.07.2012 BCh h 1:3 Bressan R. 44' Afanasyev M. 32', Paliakou D. 66', Figueredo H. 74'
21.04.2012 BCh a 2:0 Baha D. 46+', Baha D. 85'
28.08.2011 BCh h 2:2 Radzivonau V. 65', Filipenka R. 75' Furlan B. 49', Furlan B. 73'
24.06.2011 BCh a 0:2 Afanasyev M. 45', Leonardo R. 90'
15.04.2011 BCh h 1:0 Bressan R. 2'
08.11.2010 BCh h 4:0 Bardachou M. 18', Baha D. 27', Valadzko A. 60', Yurevich A. 80'
22.09.2010 BCh h 1:3 Bressan R. 38' Chukhlei A. 44', Drahun Stan. 50', Lukas Sotero 52'
11.05.2010 BCh a 1:0 Bressan R. 92+'
31.08.2009 BCh h 1:1 Krivets S. 84' Kislyak S. 39'
26.04.2009 BCh a 3:1 Skavysh M. 42', Krivets S. 47', Krivets S. 71' Havryushko A. 89'
09.11.2008 BCh a 1:2 Radzivonau V. 92+' Gigevich S. 5', Lebedev A. 43'
10.07.2008 BCh h 2:0 Blizniuk H. 7', Blizniuk H. 11'
27.10.2007 BCh h 3:0 Radzivonau V. 35', Krivets S. 74' Rack R. 70'
28.06.2007 BCh a 3:0 Krivets S. 3', Blizniuk H. 36', Zhaunerchyk M. 47'
21.07.2006 BCh a 2:4 Zhaunerchyk M. 60', Molosh D. 75' Kovel L. 16', 26', 49', Kovel L. 53'
19.04.2006 BCh h 2:2 Radzivonau V. 26', Molosh D. 32' Baha A. 44', 59'
26.10.2005 BCh a 2:2 Kobets A. 57', Blizniuk H. 76' Kovel L. 39', Kislyak S. 79'
22.06.2005 BCh h 1:0 Kobets A. 41'
31.10.2004 BCh a 0:2 Parkhachev D. 63', Razin A. 77'
12.08.2004 BCh h 1:1 Strakhanovich O. 6' Shukanov Yu. 7'
09.11.2003 BCh a 4:0 Strakhanovich O. 49', Shkabara O. 63', Shkabara O. 65', Shmigero P. 78'
19.07.2003 BCh h 1:2 Stripeikis V. 23' Ryndiuk N. 66', Ryndiuk N. 73'
22.04.2003 BC h 0:1 Zlatinov P. 53'
10.08.2002 BCh h 1:0 Beganski P. 16'
28.04.2002 BCh a 2:1 Chumachenko I. 2', Chumachenko I. 12' Ledenev Vit. 32'
07.11.2001 BCh a 0:2 Kachurov P. 7', Kachurov P. 27'
01.08.2001 BCh h 1:3 Beganski P. 14' Chumachenko I. 19', Chumachenko I. 30', Chumachenko I. 49'
19.10.2000 BCh h 3:1 Kutuzov V. 5', Skrypchanka V. 21', Kutuzov V. 26' Cheliadinskiy A. 43'
28.06.2000 BCh a 0:0
30.10.1999 BCh h 2:0 Baranov A. 14', Kutuzov V. 80'
06.07.1999 BCh a 0:1 Vyazhevich Alex. 56'
15.08.1998 BCh h 3:0 Doroshkevich Y. 11', Savostikov K. 25', Kutuzov V. 83'
04.05.1998 BCh a 0:2 Lobanov A. 60', Chernyavski O. 75'
BATE Borisov 1 : 1  Dinamo Minsk
Borisov. Gorodskoi stadion
Attendance: 5100
Referee: Цинкевич С.
Linesmen: Малютин В., Сокорев М.
Referee observer: Zhuk V.
Line-ups
Hutar A. (GK)
Yurevich A.
63’ Shytau I.
Sasnouski S.
Bardachou M.
Krivets S.
76’ Likhtarovich D. (C)
76’ Skavysh M.
59’ Paulau A.
59’ Stasevich I.
Niakhaichyk P.
53’ Alumona A.
53’ Goharyan H.
Radzivonau V.
Harbunou A. (GK)
Veretilo O. 51’
Martynovich Alex.
Pavlyukovich S. (C)
Montarup O.
Shkabara O. 81’ 73’
Gigevich S. 81’ 88’
Drahun Stan.
Chukhlei A. 45’
Rekish D. 45’
Kislyak S. 85’
Strakhanovich O.
Havryushko A. 74’
Lebedev A. 74’
Subs not used
Veremko S.
Patotski O.
Valadzko A.
Baha D.
coaches
Hancharenka Viktar
Hurenko Sergey
goals
84' Krivets S.
Kislyak S. 39'
Granit Mikashevichi 1:0 Dnepr Mogilev
Neman Grodno 1:1 Smorgon
MTZ-RIPO Minsk 1:1 Dinamo Brest
Torpedo Zhodino 1:2 Shakhtyor Soligorsk
Naftan Novopolotsk 1:2 Gomel
Vitebsk 1:0 Minsk
BATE Borisov 1:1 Dinamo Minsk

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Hutar A. 0
Yurevich A. 0
Shytau I. 0
Sasnouski S. 0
Bardachou M. 0
Krivets S. 0
Likhtarovich D. 76' 0
Skavysh M. 76' 0
Paulau A. 59' 0
Stasevich I. 59' 0
Niakhaichyk P. 0
Alumona A. 53' 0
Goharyan H. 53' 0
Radzivonau V. 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Cup
    Semifinal

    05 may 2021, 19:30
    Torpedo (Zhodino)

    Referee: Vasilevich A.

    Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)
    1:1 BATE
    BATE
    (Borisov)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    09 may 2021, 20:30
    Stroitel (Soligorsk)

    Referee: Dolia D.

    Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Дублеры

    Shakhtyor — BATE

    0 : 4

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    15 may 2021, 20:30

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Rukh
    Rukh
    (Brest)

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    19 may 2021, 20:45

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Sputnik
    Sputnik
    (Rechitsa)

    Belarusian Cup
    Final

    23 may 2021, 19:00
    Tsentralnyi (Gomel)

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 7 21
2 BATE 7 17
3 Gomel 8 15
4 Rukh 8 15
5 Dinamo Mn 7 14
6 Dynamo Br 8 14
7 Isloch 7 12
8 Torpedo-BelAZ 7 10
9 Vitebsk 8 9
10 Minsk 8 9
11 Neman 8 6
12 Slutsk 8 6
13 Energetik-BGU 7 5
14 Slaviya 8 5
15 Smorgon 8 4
16 Sputnik 8 3
Full table