Fixtures and Results >  SEASON-2004/05

 Previous match
MTZ-RIPO Minsk
2 : 1
BATE Borisov
Belarusian Cup. Final
22.05.2005
Next match

BATE Borisov — MTZ-RIPO Minsk

Pld W D L Pld  
22 9 6 7 38-24  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov MTZ-RIPO Minsk
19.09.2010 BCh a 1:1 Skavysh M. 21' Mendy P. 57'
27.06.2010 BCh a 1:1 Radzivonau V. 5' Ledesma Rafa. 42'
28.04.2010 BCh h 6:0 Bressan R. 6', Bressan R. 35', Bardachou M. 51', Radzivonau V. 60', Kantsavy A. 71', Goharyan H. 84'
17.03.2010 BC a 0:1 Makas A. 15'
13.03.2010 BC h 7:0 Kantsavy A. 5', Niakhaichyk P. 12', Kantsavy A. 16', Aliakhnovich E. 37', Bressan R. 77', Bressan R. 83', Alumona A. 86'
25.10.2009 BCh h 2:2 Goharyan H. 5', Skavysh M. 71' Lukša V. 40', Ceolin Nicolas 63'
27.06.2009 BCh a 2:0 Skavysh M. 11', Skavysh M. 44'
17.10.2008 BCh a 0:0
28.06.2008 BCh h 4:3 Krivets S. 15', Radzivonau V. 35', Blizniuk H. 42', Blizniuk H. 53' Strakhanovich O. 14', Strakhanovich O. 39', Yeremchuk M. 43'
30.04.2008 BC a 1:2 Blizniuk H. 81' Kamara A. 29', Hleb V. 44'
16.04.2008 BC h 2:4 Niakhaichyk P. 11', Likhtarovich D. 31' Yeremchuk M. 24', Kantsavy A. 37', Hleb V. 69', Yeremchuk M. 94+'
21.10.2007 BCh a 0:0
20.06.2007 BCh h 0:3 Afanasyev M. 22', Hleb V. 70', Mamich B. 74'
05.04.2007 BC h 1:0 Blizniuk H. 70'
01.04.2007 BC a 2:1 Radzivonau V. 20', Radzivonau V. 59' Osipovich N. 39'
20.08.2006 BCh h 1:3 Lebedev A. 72' Kantsavy A. 47', Hleb V. 51', Strakhanovich O. 78'
05.05.2006 BCh a 0:0
29.08.2005 BCh h 0:1 Hleb V. 51'
22.05.2005 BC n 1:2 Lebedev A. 28' Fedorov D. 43', Kantsavy A. 73'
14.05.2005 BCh a 1:0 Kobets A. 50'
26.08.2004 BCh h 3:0 Shkabara O. 1', Rubnenko D. 24', Baha A. 76'
02.05.2004 BCh a 3:0 Strakhanovich O. 22', Tarasenko V. 34', Rubnenko D. 85'
MTZ-RIPO Minsk 2 : 1  BATE Borisov
Dinamo (Minsk)
Attendance: 15500
Referee: Kulbakov A.
Linesmen: Savitskiy S., Быков В.
Referee observer: Shukan V.
Line-ups
Sulima A. (GK) (C)
Mihnyuk S.
Stashcheniuk A.
Popel O.
Bylina A.
86’ Afanasyev M.
86’ Tsvetinski S.
Mhitaryan G.
61’ Taraschik Vit.
61’ Yeremchuk M.
Shchegrikovich D.
46’ Fedorov D.
85’ 46’ Maltsev I.
Kantsavy A.
Fedarovich A. (GK)
Skrypchanka V.
Radzkou A. 82’
Molosh D.
Kobets A.
Likhtarovich D. 76’
Zhaunerchyk M. 76’
Yermakovich A. (C) 46’
Klimovich D. 46’
Baranov A. 62’
Vishniakou A. 62’ 93+’
Shorokh A.
Beganski P.
Lebedev A.
Subs not used
Kuznetsov V.
Shakhraev Stan.
Kisly S.
Horbachev Alex.
Pankratau B.
Rubnenko D.
Khaletskiy A.
Stasevich I.
coaches
Puntus Yuri
Kriushenko Igor
goals
43' Fedorov D.
73' Kantsavy A. (Mhitaryan G.)
(Shorokh A.) Lebedev A. 28'
MTZ-RIPO Minsk 2:1 BATE Borisov

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Fedarovich A. 0
Skrypchanka V. 0
Radzkou A. 0
Molosh D. 0
Kobets A. 0
Likhtarovich D. 76' 0
Zhaunerchyk M. 76' 0
Yermakovich A. 46' 0
Klimovich D. 46' 0
Baranov A. 62' 0
Vishniakou A. 62' 0
Shorokh A. 0
Beganski P. 0
Lebedev A. 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    2:1 Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)
     

    Дублеры

    BATE — Gorodeya

    4 : 0

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 22

    22 september 2019

    Torpedo Mn
    Torpedo Mn
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 18

    25 september 2019, 20:45
    Brestski Sports Complex (Brest)

    Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 23

    28 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Neman
    Neman
    (Grodno)

    Belarusian Championship
    Matchday 24

    05 october 2019
    Slutsk. Gorodskoi Stadium

    Slutsk
    Slutsk
    (Slutsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 20 51
2 BATE 19 46
3 Shakhtyor 18 43
4 Dinamo Mn 19 37
5 Torpedo-BelAZ 21 35
6 Isloch 20 34
7 Gorodeya 20 30
8 Slutsk 20 26
9 Slaviya 19 23
10 Neman 21 23
11 Vitebsk 19 21
12 Minsk 21 20
13 Energetik-BGU 21 16
14 Dnyapro 20 16
15 Gomel 20 15
16 Torpedo Mn 20 6
Full table