Fixtures and Results >  SEASON-2007/08

 Previous match
MTZ-RIPO Minsk
2 : 1
BATE Borisov
Belarusian Cup. Semifinal
30.04.2008
Next match

BATE Borisov — MTZ-RIPO Minsk

Pld W D L Pld  
22 9 6 7 38-24  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov MTZ-RIPO Minsk
19.09.2010 BCh a 1:1 Skavysh M. 21' Mendy P. 57'
27.06.2010 BCh a 1:1 Radzivonau V. 5' Ledesma Rafa. 42'
28.04.2010 BCh h 6:0 Bressan R. 6', Bressan R. 35', Bardachou M. 51', Radzivonau V. 60', Kantsavy A. 71', Goharyan H. 84'
17.03.2010 BC a 0:1 Makas A. 15'
13.03.2010 BC h 7:0 Kantsavy A. 5', Niakhaichyk P. 12', Kantsavy A. 16', Aliakhnovich E. 37', Bressan R. 77', Bressan R. 83', Alumona A. 86'
25.10.2009 BCh h 2:2 Goharyan H. 5', Skavysh M. 71' Lukša V. 40', Ceolin Nicolas 63'
27.06.2009 BCh a 2:0 Skavysh M. 11', Skavysh M. 44'
17.10.2008 BCh a 0:0
28.06.2008 BCh h 4:3 Krivets S. 15', Radzivonau V. 35', Blizniuk H. 42', Blizniuk H. 53' Strakhanovich O. 14', Strakhanovich O. 39', Yeremchuk M. 43'
30.04.2008 BC a 1:2 Blizniuk H. 81' Kamara A. 29', Hleb V. 44'
16.04.2008 BC h 2:4 Niakhaichyk P. 11', Likhtarovich D. 31' Yeremchuk M. 24', Kantsavy A. 37', Hleb V. 69', Yeremchuk M. 94+'
21.10.2007 BCh a 0:0
20.06.2007 BCh h 0:3 Afanasyev M. 22', Hleb V. 70', Mamich B. 74'
05.04.2007 BC h 1:0 Blizniuk H. 70'
01.04.2007 BC a 2:1 Radzivonau V. 20', Radzivonau V. 59' Osipovich N. 39'
20.08.2006 BCh h 1:3 Lebedev A. 72' Kantsavy A. 47', Hleb V. 51', Strakhanovich O. 78'
05.05.2006 BCh a 0:0
29.08.2005 BCh h 0:1 Hleb V. 51'
22.05.2005 BC n 1:2 Lebedev A. 28' Fedorov D. 43', Kantsavy A. 73'
14.05.2005 BCh a 1:0 Kobets A. 50'
26.08.2004 BCh h 3:0 Shkabara O. 1', Rubnenko D. 24', Baha A. 76'
02.05.2004 BCh a 3:0 Strakhanovich O. 22', Tarasenko V. 34', Rubnenko D. 85'
MTZ-RIPO Minsk 2 : 1  BATE Borisov
Traktor (Minsk)
Attendance: 3200
Referee: Kulbakov A.
Linesmen: Быков В., Семенов Д.
Referee observer: Zhuk V.
Line-ups
Sulima A. (GK) (C)
Osipovich N.
3’ Zrnanovich D.
Stashcheniuk A.
13’ Bardachou M.
79’ Sascheko D.
79’ Popel O.
74’ Kamara A.
74’ Bubnov An.
Shchegrikovich D.
69’ Strakhanovich O.
69’ Tolkanitsa A.
80’ Yeremchuk M.
Hleb V.
Veremko S. (GK)
Zhaunerchyk M.
Kazantsev V.
Sasnouski S. 31’
Yurevich A.
Likhtarovich D.
Yermakovich A. (C) 69’
Skavysh M. 69’
Sivakou M. 46’
Krivets S. 46’
Blizniuk H.
Niakhaichyk P. 46’
Sakharov A. 46’
Radzivonau V.
Subs not used
Hutar A.
Radevich V.
Viskushenka A.
Rzhevski V.
coaches
Puntus Yuri
Hancharenka Viktar
goals
29' Kamara A. (Strakhanovich O.)
44' Hleb V. (Sascheko D.)
(Blizniuk H.) Blizniuk H. 81'
Shakhtyor 1:0 Dinamo Mn
BATE Borisov 2:4 MTZ-RIPO Minsk
MTZ-RIPO Minsk 2:1 BATE Borisov
Dinamo Mn 2:3 Shakhtyor

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Veremko S. 0
Zhaunerchyk M. 0
Kazantsev V. 0
Sasnouski S. 0
Yurevich A. 0
Likhtarovich D. 0
Yermakovich A. 69' 0
Skavysh M. 69' 0
Sivakou M. 46' 0
Krivets S. 46' 0
Blizniuk H. 0
Niakhaichyk P. 46' 0
Sakharov A. 46' 0
Radzivonau V. 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    09 may 2021, 20:30
    Stroitel (Soligorsk)

    Referee: Dolia D.

    Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)
    1:0 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Shakhtyor — BATE

    0 : 4

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    15 may 2021, 20:30
    Borisov-Arena

    Referee: Kulbakov A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Rukh
    Rukh
    (Brest)

    Дублеры

    14-05-2021, 13:30

    Sport Complex Olympiyskiy (Minsk)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    19 may 2021, 20:45

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Sputnik
    Sputnik
    (Rechitsa)

    Belarusian Cup
    Final

    23 may 2021, 19:00
    Tsentralnyi (Gomel)

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    29 may 2021, 17:00

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 8 24
2 Dinamo Mn 8 17
3 BATE 8 17
4 Gomel 8 15
5 Rukh 8 15
6 Dynamo Br 8 14
7 Isloch 8 12
8 Torpedo-BelAZ 8 11
9 Vitebsk 8 9
10 Minsk 8 9
11 Energetik-BGU 8 6
12 Neman 8 6
13 Slutsk 8 6
14 Slaviya 8 5
15 Smorgon 8 4
16 Sputnik 8 3
Full table