Fixtures and Results >  SEASON-2003

 Previous match
Shakhtyor Soligorsk
3 : 3
BATE Borisov
Reserves. Matchday 6
19.05.2003
Next match

BATE Borisov — Shakhtyor Soligorsk

Pld W D L Pld  
45 22 11 12 70-48  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Shakhtyor Soligorsk
26.10.2019 R a 1:1 Vasilevich I. 82' Kozel E. 65'
15.06.2019 R h 0:0
10.11.2018 R a 0:1 Sibomana P. 7'
23.06.2018 R h 3:1 Alshanik A. 26', Abramovich A. 28', Alshanik A. 68' Kutsepalov D. 12'
26.08.2017 R a 1:2 Shkurdyuk A. 15' Теверов Р. 79', Kisel I. 54'
29.04.2017 R h 0:0
07.08.2016 R a 1:2 Kukharchyk I. 19' Timoshenko A. 27', Efimchik P. 75'
10.04.2016 R h 2:0 Mukhamedov V. 1', Jyhera A. 41'
11.09.2015 R h 0:0
15.05.2015 R a 2:0 Baiduk D. 22', Bohush P. 25'
29.11.2014 R h 2:0 Klimovich V. 45', Anufryieu A. 89'
15.10.2014 R a 0:0
11.06.2014 R h 2:1 Antsileuski D. 50', Klimovich V. 54' Efimchik P. 72'
28.03.2014 R a 2:1 Klimovich V. 14', Bohush P. 49' Demidchik P. 90'
04.11.2013 R h 0:0
22.09.2013 R a 1:1 Paulavets A. 46+' Zolotov N. 91+'
24.08.2013 R h 1:0 Klimovich V. 86'
18.05.2013 R a 0:3 Kolomyts Yu. 2', Soro T. 15', Vergeichik K. 17'
24.11.2012 R h 1:4 Badoyan Z. 40' Petrov A. 24', Petrov A. 34', Anufryieu A. 39', Rios A. 62'
06.07.2012 R a 0:3 Alumona A. 37', Alumona A. 50', Kovalev Y. 56'
27.04.2012 R h 0:1 Пухов И. 62'
08.09.2011 R a 2:0 Bahdzei A. 31', Kalinin Y. 72'
28.06.2011 R h 2:0 Glebko S. 2', Orochko A. 72'
29.04.2011 R a 1:0 87'
20.11.2010 R h 4:2 Patotski O. 30', Glebko S. 47', Alonso M. 61', Orochko A. 78' Пухов И. 2', Nikiforenko S. 36'
13.08.2010 R h 0:2 Petrov A. 3', Gordeichik A. 60'
14.05.2010 R a 1:3 Niakhaichyk P. 22' Trachinski I. 46', Trachinski I. 60', Trachinski I. 85'
17.10.2009 R a 6:3 Tihanouski S. 5', Alumona A. 19', Goharyan H. 30', Alumona A. 67', Goharyan H. 82', Goharyan H. 86' Vergeichik K. 32', Gordeichik A. 84', Пухов И. 90'
26.05.2009 R h 2:0 Radevich V. 23', Зуенок А. 87'
20.09.2008 R h 4:1 Zhaunerchyk M. 9', Zhaunerchyk M. 13', Zhaunerchyk M. 24', Viskushenka A. 71' Trachinski I. 57', Trachinski I. 57'
05.06.2008 R a 0:2 Trachinski I. 41', Klimenko A. 61'
06.10.2007 R h 1:1 Vishniakou A. 17' Kozlovich M. 60'
14.06.2007 R a 2:0 Костюков К. 66', Володин А. 89'
03.11.2006 R a 4:1 Niakhaichyk P. 25', Platonau D. 42', Niakhaichyk P. 83', Kolotsey A. 90' Кузьменко Ю. 34'
03.07.2006 R h 0:0
31.07.2005 R h 1:3 Устьян А. 90' Poryvayev A. 32', Makar D. 45', Gukailo M. 78'
15.04.2005 R a 0:0
20.09.2004 R h 2:3 Грода А. 66', Gorbach A. 78' Серченя А. 33', Kovalenya D. 77', Серченя А. 88'
06.06.2004 R a 3:1 Vishniakou A. 4', Klimovich D. 79', Павлович С. 87' Серченя А. 9'
19.09.2003 R h 1:0 Vishniakou A. 79'
19.05.2003 R a 3:3 Shchegrikovich D. 17', Khaletskiy A. 44', Shorokh A. 82' Seregin A. 14', Kostyukevich D. 76', Серченя А. 90'
02.08.2002 R a 2:1 Grigorov V. 47', Vishniakou A. 75' Tihonchik A. 73'
20.04.2002 R h 3:1 Komarovski D. 4', Kryukov N. 13', Sysov D. 90' Gavrilovich D. 40'
02.11.2001 R h 4:0 Krot S. 18', Krot S. 53', Krot S. 69', Razmyslovich Al. 81'
06.07.2001 R a 3:0 Taran V. 12', Gorohovski M. 71', Kuznetsov S.V. 80'
Shakhtyor Soligorsk 3 : 3  BATE Borisov
Stroitel (Soligorsk)
Attendance: 1000
Referee: Скроб А.
Linesmen: Жук С., Калиновский В.
Referee observer: Летяго Ф.
Line-ups
0’ Gerasimovich A. (GK)
Kalinin An.
Lis S.
32’ Seregin A.
32’ Matsukevich Alex.
0’ Poryvayev A.
Prakapenya M.
Branovitski Y. (C)
89’ Shakhraev Stan.
89’ Shestak Alex.
0’ Kovalenya D.
80’ Kostyukevich D.
80’ Zhaunerchyk M.
0’ 46’ Boiko V.
46’ Серченя А.
Chasnouski P. (GK)
Molosh D.
Vasilevski A.
Tarasenko V. 46’ 0’
Lebedev A. 46’
Radzkou A.
Afanasyev M. 46’
Сыроквашко Ю. 46’
Khaletskiy A. (C) 78’
Грода А. 78’
Shorokh A.
Shchegrikovich D.
Rubnenko D. 46’
Stasevich I. 46’
Gorbach A. 64’
Наумовец С. 64’
Subs not used
coaches
Kriushenko Igor
goals
14' Seregin A.
76' Kostyukevich D.
90' Серченя А.
Shchegrikovich D. 17'
Khaletskiy A. 44'
Shorokh A. 82'
Shakhtyor Soligorsk 3:3 BATE Borisov
Zvezda-VA-BGU 1:0 Belshina Bobruisk
Neman Grodno 1:1 Dnepr-Transmash Mogilev
Dinamo Minsk 1:0 Gomel
Torpedo Zhodino 1:0 Molodechno-2000
Naftan Novopolotsk 0:4 Darida Minsk
Slaviya Mozyr 2:1 Torpedo-SKA Minsk
Locomotiv Minsk 0:1 Dinamo Brest

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Chasnouski P. 0
Molosh D. 0
Vasilevski A. 0
Tarasenko V. 46' 0
Lebedev A. 46' 0
Radzkou A. 0
Afanasyev M. 46' 0
Сыроквашко Ю. 46' 0
Khaletskiy A. 78' 0
Грода А. 78' 0
Shorokh A. 0
Shchegrikovich D. 0
Rubnenko D. 46' 0
Stasevich I. 46' 0
Gorbach A. 64' 0
Наумовец С. 64' 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 3

    04 april 2020, 17:30
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Rukh
    Rukh
    (Brest)
     

    Дублеры

    BATE — Rukh

    1 : 4

  • Next Match

    Belarusian Cup
    Semifinal

    08 april 2020, 17:30
    Yunost (Mozyr)

    Referee: Sevostyanik V.

    Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 4

    12 april 2020, 15:00
    Minsk. FC Minsk Stadium

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 5

    18 april 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)

    Belarusian Championship
    Matchday 6

    25 april 2020, 17:00
    Gorodeya. Stadium Gorodeya

    Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Energetik-BGU 3 9
2 Slutsk 3 6
3 Minsk 3 6
4 Isloch 3 6
5 Slaviya 3 6
6 Torpedo-BelAZ 3 6
7 Vitebsk 3 6
8 Neman 3 4
9 Shakhtyor 3 4
10 Dinamo Br 3 4
11 BATE 3 3
12 Rukh 3 3
13 Dinamo Mn 3 3
14 Gorodeya 3 3
15 Smolevichi 3 1
16 Belshina 3 0
Full table