Fixtures and Results >  SEASON-2009

 Previous match
Minsk
1 : 1
BATE Borisov
Reserves. Matchday 2
12.04.2009
Next match

BATE Borisov — Minsk

Pld W D L Pld  
28 19 2 7 46-23  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Minsk
11.04.2020 R a 0:3 Leonov I. 37', Leonov I. 44', Tarajkovich S. 68'
31.08.2019 R a 1:0 Matiash D. 32'
25.04.2019 R h 1:0 Miakish M. 58'
19.07.2018 R h 2:1 Sen I. 2', Alshanik A. 61' Gruzhevski D. 15'
05.04.2018 R a 1:0 Mukhamedov V. 45'
05.08.2017 R a 0:1 Chekhov P. 42'
08.04.2017 R h 2:0 Yermakovich K. 11', Alshanik A. 74'
12.08.2016 R h 5:1 Alshanik A. 13', Jyhera A. 23', Bely M. 32', Sihnevich M. 48', Alshanik A. 60' Bakhar V. 27'
15.04.2016 R a 1:3 Jyhera A. 36' Shevchenko E. 18', Shevchenko E. 43', Kazakov K. 80'
24.09.2015 R a 0:3 Bessmertny D. 12', Vasiliev A. 80', Vasiliev A. 92+'
29.05.2015 R h 2:0 Marozau Y. 7', Klimovich V. 71'
15.06.2014 R a 2:0 Klimovich V. 49', Antsileuski D. 67'
04.04.2014 R h 2:0 Bohush P. 49', Klimovich V. 70'
13.07.2013 R a 1:4 Piatrenka A. 66' Marozau R. 4', Dudo N. 21', Lovgach P. 37', Shumilov I. 82'
28.04.2013 R h 3:0 Karp U. 18', Karp U. 53', Kaborda V. 74'
10.11.2012 R h 2:0 Kalinin Y. 13', Kurlovich V. 86'
22.05.2012 R h 0:1 34'
23.03.2012 R a 1:0 Shykauka Y. 32'
13.10.2011 R a 2:0 Alex 22', Kalinin Y. 56'
11.08.2011 R a 1:0 Glebko S. 4'
14.05.2011 R h 1:0 Patotski O. 35'
25.09.2010 R h 0:1 Lizura M. 32'
12.06.2010 R h 3:1 Aleksiyan K. 54', Baha D. 76', Baha D. 86' Zenko N. 20'
13.04.2010 R a 5:1 Kurlovich V. 22', Goharyan H. 29', Goharyan H. 35', Rzhevski V. 53', Goharyan H. 62' Лукашевич М. 90'
15.08.2009 R h 2:1 Tihanouski S. 15', Valadzko A. 40' Tiénchen V. 33'
12.04.2009 R a 1:1 Radevich V. 1' Khmelyuk I. 25'
08.11.2007 R h 1:1 Tihanouski S. 26' Zenko N. 50'
09.07.2007 R a 4:0 Vishniakou A. 18', Sivakou M. 44', Niakhaichyk P. 58', Tihanouski S. 90'
Minsk 1 : 1  BATE Borisov
FC Minsk Artificial pitch (Minsk)
Attendance: 70
Referee: Фомин Ю.
Line-ups
46’ Adamets N. (GK)
46’ Skinderis S. (GK)
Синякович Р.
0’ Козлов Ю.
Rakhmanov А.
Sverchinskiy A.
78’ Khmelyuk I.
78’ Круглик Н.
Martynets A. (C)
74’ Новиков В.
74’ Дзасохов О.
Tiénchen V.
Шаталов Г.
49’ Тютюнник А.
49’ Ушаков И.
Stepanov R. (GK)
Samokhval K.
Ryzhko Y. (C)
Kharko M.
Murach A. 71’ 0’
Трубило О. 71’
Patotski O.
Baha D.
Градобоев Д.
Aleksiyan K.
Radevich V. 60’
Baskakov P. 60’
Мурсалов Д. 84’
Orochko A. 84’
Subs not used
coaches
Gerashchenko Vyacheslav
goals
25' Khmelyuk I.
Radevich V. 1'
Granit Mikashevichi 1:4 Torpedo Zhodino
Smorgon 0:1 Dinamo Minsk
Gomel 0:0 Vitebsk
Dinamo Brest 2:3 Shakhtyor Soligorsk
MTZ-RIPO Minsk 1:0 Naftan Novopolotsk
Minsk 1:1 BATE Borisov
Neman Grodno 2:0 Dnepr Mogilev

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Stepanov R. 0
Samokhval K. 0
Ryzhko Y. 0
Kharko M. 0
Murach A. 71' 0
Трубило О. 71' 0
Patotski O. 0
Baha D. 0
Градобоев Д. 0
Aleksiyan K. 0
Radevich V. 60' 0
Baskakov P. 60' 0
Мурсалов Д. 84' 0
Orochko A. 84' 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Cup
    Final

    24 may 2020, 17:00
    Minsk. National Olympic Stadium "Dinamo"

    Referee: Kurgkheli A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    31 may 2020, 18:00
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Дублеры

    30-05-2020, 13:30

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    07 june 2020, 16:00
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    14 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    21 june 2020, 16:00
    Spartak (Bobruisk)

    Belshina
    Belshina
    (Bobruisk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 10 22
2 Torpedo-BelAZ 11 21
3 Energetik-BGU 10 21
4 Shakhtyor 10 18
5 Slutsk 10 17
6 Isloch 10 15
7 Rukh 10 14
8 Neman 10 14
9 Vitebsk 10 13
10 Dinamo Br 10 13
11 Dinamo Mn 10 13
12 Slaviya 10 12
13 Gorodeya 11 12
14 Minsk 8 10
15 Smolevichi 10 4
16 Belshina 10 3
Full table