Fixtures and Results >  SEASON-2014

 Previous match
Torpedo-BelAZ
1 : 4
FC BATE
Belarusian Championship. Matchday 6
04.05.2014 14:00
Next match

FC BATE — Torpedo-BelAZ

Pld W D L Pld  
53 31 16 6 91-34  
Date Tournament Pitch Score FC BATE Torpedo-BelAZ
02.08.2020 BCh a 2:3 Skavysh M. 8', Stasevich I. 36' Khachaturian A. 45', Gabriel Ramos 59', Antilevski D. 61'
18.04.2020 BCh h 0:0
01.12.2019 BCh a 2:1 Drahun Stan. 15', Stasevich I. 80' Yusov D. 13'
13.07.2019 BCh h 4:1 Milić N. 2', Drahun Stan. 11', Stasevich I. 79', Skavysh M. 94+' Premudrov K. 77'
02.12.2018 BCh a 2:2 Skavysh M. 40', Hardzeichuk M. 43' Kantsavy S. 11', Shcherbo V. 38'
06.07.2018 BCh h 2:1 Skavysh M. 58', Volkau Z. 94+' Klimovich V. 16'
12.11.2017 BC h 2:1 Sihnevich M. 92+', Radzivonau V. 101' Zubovich Y. 69'
06.11.2017 BCh a 4:2 Milunović N. 28', Milunović N. 32', Hardzeichuk M. 60', Hardzeichuk M. 82' Rekish D. 41', Kalugin M. 78'
20.06.2017 BCh h 0:0
11.03.2017 SC n 3:1 Hardzeichuk M. 20', Ivanić M. 51', Hardzeichuk M. 63' Khachaturian A. 6'
05.11.2016 BCh h 1:2 Hardzeichuk M. 41' Demidovich V. 32', Rekish D. 85'
19.06.2016 BCh a 2:1 Radzivonau V. 39', Rios A. 90' Cheliadinskiy A. 3'
21.05.2016 BC n 0:0
20.09.2015 BCh h 1:0 Jevtić A. 11'
20.05.2015 BCh a 0:0
27.10.2014 BCh a 2:2 Sihnevich M. 16', Yablonski Y. 80' Kantsavy A. 42', Burko I. 92+'
13.09.2014 BCh h 1:1 Mladenović F. 7' Kozeka S. 39'
10.07.2014 BCh h 1:1 Krivets S. 34' Kantsavy A. 55'
04.05.2014 BCh a 4:1 Radzivonau V. 12', Radzivonau V. 56', Hardzeichuk M. 59', Hardzeichuk M. 88' Vaskov A. 68'
09.11.2013 BCh a 3:1 Filipenka R. 9', Radzivonau V. 42', Badoyan Z. 78' Yatskevich A. 88'
29.09.2013 BCh h 0:1 Vaskov A. 77'
01.09.2013 BCh h 2:0 Pankovets A. 55', Baha D. 70'
31.05.2013 BCh a 3:0 Aleksiyevich I. 52', Paulau A. 62', Radzivonau V. 79'
13.10.2012 BC h 0:1 Yatskevich A. 56'
15.09.2012 BCh h 2:0 Paulau A. 66', Simić M. 76'
13.07.2012 BCh h 0:0
03.05.2012 BCh a 2:0 Bressan R. 4', Mazaleuski D. 34'
23.10.2011 BCh h 4:2 Skavysh M. 3', Bressan R. 10', Valadzko M. 41', Bressan R. 58' Solovei A. 34', Solovei A. 73'
08.07.2011 BCh a 3:0 Paulau A. 26', Niakhaichyk P. 42', Niakhaichyk P. 53'
23.04.2011 BCh h 1:0 Simić M. 39'
27.02.2011 SC n 3:0 Baha D. 30', Bressan R. 86', Niakhaichyk P. 92+'
30.10.2010 BCh a 1:1 Bressan R. 62' Karshakevich V. 73'
05.06.2010 BCh h 1:0 Bressan R. 63'
23.05.2010 BC n 5:0 Bressan R. 5', Radzivonau V. 22', Kantsavy A. 57', Bressan R. 64', Radzivonau V. 69'
03.04.2010 BCh a 1:0 Bressan R. 71'
01.11.2009 BCh a 1:1 Alumona A. 85' Zubovich Y. 2'
04.07.2009 BCh h 3:0 Krivets S. 49', Skavysh M. 53', Skavysh M. 65'
31.10.2008 BCh h 2:1 Radzivonau V. 4', Blizniuk H. 25' Sheryakov A. 36'
12.04.2008 BCh a 0:0
24.08.2007 BCh a 1:0 Blizniuk H. 31'
06.05.2007 BCh h 3:0 Platonau D. 69', Blizniuk H. 79', Radzivonau V. 93+'
28.08.2006 BCh a 1:1 Molosh D. 28' Starenkyi S. 48'
09.05.2006 BCh h 1:0 Platonau D. 87'
25.09.2005 BCh a 1:1 Kobets A. 75' Radzivonau V. 5'
12.06.2005 BCh h 0:1 Irha S. 26'
12.09.2004 BCh h 2:1 Loshankov Y. 59', Shkabara O. 66' Truhov I. 24'
10.05.2004 BCh a 2:0 Loshankov Y. 54', Strakhanovich O. 89'
14.09.2003 BCh a 3:0 Strakhanovich O. 34', Tarasenko V. 85', Komarovski D. 87'
12.05.2003 BCh h 1:1 Chumachenko I. 57' Truhov I. 81'
14.08.2002 BCh h 4:0 Baha A. 40', Beganski P. 65', Shmigero P. 75', Shmigero P. 90'
12.04.2002 BCh a 0:0
06.09.1997 BCh (D2) h 2:0 Shimko V. 40', Shimko V. 52'
17.05.1997 BCh (D2) a 0:1 Kalenik A. 55'
Torpedo-BelAZ 1 : 4  FC BATE
93+’
92+’
90’
89’
88’
87’
84’
80’
76’
74’
73’
68’
67’
65’
64’
63’
61’
60’
59’
56’
55’
54’
47+’
46+’
45’
42’
40’
40’
37’
33’
32’
29’
27’
24’
22’
21’
19’
18’
14’
12’
9’
8’
6’
3’
2’
Torpedo (Zhodino)
Attendance: 3250
Referee: Kruk I.
Linesmen: Savitskiy S., Dubitski A.
4th official: Rusakov V.
Referee observer: Vitushka S.
Line-ups
Khomutovski V. (GK) 33
Cheliadinskiy A. 2
Burko I. 5
37’ 63’ Levitski A. (C) 10
63’ Ivashko R. 9
Yatskevich A. 15
Kozeka S. 17
Vaskov A. 19
Kazantsev V. 24
41’ Kolomyts Yu. 27
61’ Platonau D. 32
61’ Shchegrikovich D. 11
45’ 75’ Hleb V. 99
75’ Kantsavy A. 7
16 Chernik S. (GK)
2 Likhtarovich D. (C) 64’ 22’
7 Karnitski A. 64’
8 Valadzko A.
9 Aleksiyevich I. 29’
17 Paulau A. 29’ 40’
10 Krivets S.
14 Khagush A.
20 Radzivonau V. 85’
13 Sihnevich M. 85’
21 Filipenka R.
22 Mladenović F.
33 Paliakou D.
62 Hardzeichuk M.
Subs not used
Chasnouski P. 1
Melnik S. 4
Pankovets A. 6
Miñano José 22
30 Māliņš G.
3 Haiduchyk V.
23 Aliakhnovich E.
42 Valadzko M.
coaches
Kriushenko Igor
Yermakovich Aliaksandr
goals
68' Vaskov A. (Kozeka S.)
(Hardzeichuk M.) Radzivonau V. 12'
(Filipenka R.) Radzivonau V. 56'
(Krivets S.) Hardzeichuk M. 59'
(Sihnevich M.) Hardzeichuk M. 88'
Torpedo-BelAZ 1:4 FC BATE
Slutsk 1:0 Dinamo Brest
Dinamo Minsk 4:1 Belshina
Naftan 1:0 Gomel
Dnepr Mogilev 1:1 Minsk
Neman 3:0 Shakhtyor

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
16 Chernik S. 1 8.4
2 Likhtarovich D. 64' 8.2
7 Karnitski A. 64' 7.4
8 Valadzko A. 8
9 Aleksiyevich I. 29' 7.8
17 Paulau A. 29' 7.3
10 Krivets S. 1 8.3
14 Khagush A. 8.4
20 Radzivonau V. 85' 2 9.5
13 Sihnevich M. 85' 1 7.6
21 Filipenka R. 1 8.7
22 Mladenović F. 8.5
33 Paliakou D. 8.3
62 Hardzeichuk M. 2 1 9.3

The number of users who rated players — 33



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 4

    11 april 2021, 14:00
    Minsk. FC Minsk Stadium

    Referee: Shimusik V.

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    2:2 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Minsk — BATE

    1 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 5

    17 april 2021, 18:00

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Energetik-BGU
    Energetik-BGU
    (Minsk)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Cup
    Semifinal

    21 april 2021, 20:45

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)

    Belarusian Championship
    Matchday 6

    25 april 2021, 15:45

    Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 7

    01 may 2021, 20:00

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Smorgon
    Smorgon
    (Smorgon)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 4 12
2 Dynamo Br 4 8
3 BATE 4 8
4 Dinamo Mn 4 8
5 Gomel 4 7
6 Rukh 4 6
7 Isloch 4 6
8 Torpedo-BelAZ 4 6
9 Vitebsk 4 5
10 Minsk 4 5
11 Energetik-BGU 4 4
12 Slutsk 4 4
13 Sputnik 4 3
14 Neman 4 2
15 Slaviya 4 1
16 Smorgon 4 1
Full table