Fixtures and Results >  SEASON-2014

 Previous match
FC BATE
3 : 0
Slutsk
Belarusian Championship. Matchday 7
10.05.2014 19:00
Next match

FC BATE — Slutsk

Pld W D L Pld  
18 17 0 1 46-6  
Date Tournament Pitch Score FC BATE Slutsk
14.03.2021 BCh h 3:0 Umarov S. 5', Milić N. 57', Skavysh M. 84'
20.09.2020 BCh a 3:1 Skavysh M. 39', Filipenka R. 43', Skavysh M. 73' Semionov Y. 24'
16.05.2020 BCh h 3:0 Milić N. 4', Stasevich I. 24', Niakhaichyk P. 70'
05.10.2019 BCh a 3:0 Skavysh M. 10', Willumsson W.-T. 67', Milić N. 85'
24.05.2019 BCh h 3:0 Skavysh M. 54', Dubajić B. 67', Dubajić B. 79'
02.09.2018 BCh a 1:0 Drahun Stan. 67'
28.04.2018 BCh h 3:1 Sihnevich M. 7', Sihnevich M. 34', Skavysh M. 92+' Shykauka Y. 12'
23.09.2017 BCh h 6:0 Hardzeichuk M. 13', Hardzeichuk M. 32', Ivanić M. 49', Stasevich I. 56', Sihnevich M. 64', Hardzeichuk M. 81'
14.05.2017 BCh a 0:1 Sebai S. 52'
10.09.2016 BCh a 2:0 Kendysh Y. 13', Valadzko A. 69'
08.05.2016 BCh h 3:0 Valadzko M. 62', Hardzeichuk M. 76', Ivanić M. 88'
06.04.2016 BC a 2:0 Mazaleuski D. 11', Ivanić M. 54'
19.03.2016 BC h 1:0 Valadzko M. 93+'
08.11.2015 BCh h 4:1 Rios A. 20', Nikolić N. 31', Rios A. 55', Karnitski A. 81' Bobko I. 46'
05.07.2015 BCh a 1:0 Radzivonau V. 46+'
11.10.2014 BC h 2:1 Tubić N. 86', Sihnevich M. 108' Saito Y. 61'
18.07.2014 BCh a 3:1 Valadzko M. 8', Radzivonau V. 23', Krivets S. 94+' Saito Y. 21'
10.05.2014 BCh h 3:0 Hardzeichuk M. 7', Radzivonau V. 85', Sihnevich M. 93+'
FC BATE 3 : 0  Slutsk
93+’
90’
89’
87’
86’
85’
84’
82’
80’
73’
71’
69’
64’
63’
60’
57’
53’
49’
46’
43’
32’
29’
26’
25’
25’
23’
20’
11’
7’
3’
Borisov-Arena
Attendance: 6785
Referee: Panchenko V.
Linesmen: Kovalev Aleksei, Voiteshonok A.
Referee observer: Zhuk V.
Line-ups
Chernik S. (GK) 16
53’ Likhtarovich D. (C) 2
53’ Paulau A. 17
Karnitski A. 7
87’ Valadzko A. 8
87’ Aliakhnovich E. 23
Krivets S. 10
Khagush A. 14
89’ Radzivonau V. 20
89’ Sihnevich M. 13
Filipenka R. 21
Mladenović F. 22
Paliakou D. 33
Hardzeichuk M. 62
27 Lesko A. (GK)
2 Bylina A.
4 Milko V.
5 Zhdanov A.
6 Mykulyak V. 46’
7 Iakovlev A. 46’ 50’
13 Gnedko Stan.
16 Aliseiko D. 87’
17 Glebko S. 64’
23 Bobko I. 64’
19 Zenko N.
20 Ryabtsev A.
29 Grigorov V. (C) 57’
10 Loshankov Y. 57’
Subs not used
Māliņš G. 30
Haiduchyk V. 3
Yablonski Y. 5
Valadzko M. 42
1 Mikhailov S.
3 Drozd S.
14 Gorbach A.
18 Tsvetinski S.
coaches
Yermakovich Aliaksandr
Krot Yuri
goals
7' Hardzeichuk M. (Karnitski A.)
85' Radzivonau V. (Mladenović F.)
93+' Sihnevich M. (Filipenka R.)
Dinamo Brest 2:1 Dinamo Minsk
FC BATE 3:0 Slutsk
Gomel 0:0 Dnepr Mogilev
Neman 0:1 Minsk
Shakhtyor 2:0 Torpedo-BelAZ
Belshina 1:1 Naftan

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
16 Chernik S. 8.6
2 Likhtarovich D. 53' 8.5
17 Paulau A. 53' 7.5
7 Karnitski A. 1 8.4
8 Valadzko A. 87' 7.8
23 Aliakhnovich E. 87' 8.2
10 Krivets S. 8.7
14 Khagush A. 8.9
20 Radzivonau V. 89' 1 9.4
13 Sihnevich M. 89' 1 9
21 Filipenka R. 1 8.9
22 Mladenović F. 1 9
33 Paliakou D. 8.6
62 Hardzeichuk M. 1 9.2

The number of users who rated players — 29



  • LAST MATCH

    Belarusian Cup
    Semifinal

    05 may 2021, 19:30
    Torpedo (Zhodino)

    Referee: Vasilevich A.

    Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)
    1:1 BATE
    BATE
    (Borisov)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    09 may 2021, 20:30
    Stroitel (Soligorsk)

    Referee: Dolia D.

    Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Дублеры

    Shakhtyor — BATE

    0 : 4

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    15 may 2021, 20:30

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Rukh
    Rukh
    (Brest)

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    19 may 2021, 20:45

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Sputnik
    Sputnik
    (Rechitsa)

    Belarusian Cup
    Final

    23 may 2021, 19:00
    Tsentralnyi (Gomel)

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 7 21
2 BATE 7 17
3 Gomel 8 15
4 Rukh 8 15
5 Dinamo Mn 7 14
6 Dynamo Br 8 14
7 Isloch 7 12
8 Torpedo-BelAZ 7 10
9 Vitebsk 8 9
10 Minsk 8 9
11 Neman 8 6
12 Slutsk 8 6
13 Energetik-BGU 7 5
14 Slaviya 8 5
15 Smorgon 8 4
16 Sputnik 8 3
Full table