Fixtures and Results >  SEASON-2014

 Previous match
Shakhtyor
1 : 2
FC BATE
Reserves. Matchday 1
28.03.2014 15:00
Next match

FC BATE — Shakhtyor

Pld W D L Pld  
45 22 11 12 70-48  
Date Tournament Pitch Score FC BATE Shakhtyor
26.10.2019 R a 1:1 Vasilevich I. 82' Kozel E. 65'
15.06.2019 R h 0:0
10.11.2018 R a 0:1 Sibomana P. 7'
23.06.2018 R h 3:1 Alshanik A. 26', Abramovich A. 28', Alshanik A. 68' Kutsepalov D. 12'
26.08.2017 R a 1:2 Shkurdyuk A. 15' Теверов Р. 79', Kisel I. 54'
29.04.2017 R h 0:0
07.08.2016 R a 1:2 Kukharchyk I. 19' Timoshenko A. 27', Efimchik P. 75'
10.04.2016 R h 2:0 Mukhamedov V. 1', Jyhera A. 41'
11.09.2015 R h 0:0
15.05.2015 R a 2:0 Baiduk D. 22', Bohush P. 25'
29.11.2014 R h 2:0 Klimovich V. 45', Anufryieu A. 89'
15.10.2014 R a 0:0
11.06.2014 R h 2:1 Antsileuski D. 50', Klimovich V. 54' Efimchik P. 72'
28.03.2014 R a 2:1 Klimovich V. 14', Bohush P. 49' Demidchik P. 90'
04.11.2013 R h 0:0
22.09.2013 R a 1:1 Paulavets A. 46+' Zolotov N. 91+'
24.08.2013 R h 1:0 Klimovich V. 86'
18.05.2013 R a 0:3 Kolomyts Yu. 2', Soro T. 15', Vergeichik K. 17'
24.11.2012 R h 1:4 Badoyan Z. 40' Petrov A. 24', Petrov A. 34', Anufryieu A. 39', Rios A. 62'
06.07.2012 R a 0:3 Alumona A. 37', Alumona A. 50', Kovalev Y. 56'
27.04.2012 R h 0:1 Пухов И. 62'
08.09.2011 R a 2:0 Bahdzei A. 31', Kalinin Y. 72'
28.06.2011 R h 2:0 Glebko S. 2', Orochko A. 72'
29.04.2011 R a 1:0 87'
20.11.2010 R h 4:2 Patotski O. 30', Glebko S. 47', Alonso M. 61', Orochko A. 78' Пухов И. 2', Nikiforenko S. 36'
13.08.2010 R h 0:2 Petrov A. 3', Gordeichik A. 60'
14.05.2010 R a 1:3 Niakhaichyk P. 22' Trachinski I. 46', Trachinski I. 60', Trachinski I. 85'
17.10.2009 R a 6:3 Tihanouski S. 5', Alumona A. 19', Goharyan H. 30', Alumona A. 67', Goharyan H. 82', Goharyan H. 86' Vergeichik K. 32', Gordeichik A. 84', Пухов И. 90'
26.05.2009 R h 2:0 Radevich V. 23', Зуенок А. 87'
20.09.2008 R h 4:1 Zhaunerchyk M. 9', Zhaunerchyk M. 13', Zhaunerchyk M. 24', Viskushenka A. 71' Trachinski I. 57', Trachinski I. 57'
05.06.2008 R a 0:2 Trachinski I. 41', Klimenko A. 61'
06.10.2007 R h 1:1 Vishniakou A. 17' Козлович М. 60'
14.06.2007 R a 2:0 Костюков К. 66', Володин А. 89'
03.11.2006 R a 4:1 Niakhaichyk P. 25', Platonau D. 42', Niakhaichyk P. 83', Kolotsey A. 90' Кузьменко Ю. 34'
03.07.2006 R h 0:0
31.07.2005 R h 1:3 Устьян А. 90' Poryvayev A. 32', Makar D. 45', Gukailo M. 78'
15.04.2005 R a 0:0
20.09.2004 R h 2:3 Грода А. 66', Gorbach A. 78' Серченя А. 33', Kovalenya D. 77', Серченя А. 88'
06.06.2004 R a 3:1 Vishniakou A. 4', Klimovich D. 79', Павлович С. 87' Серченя А. 9'
19.09.2003 R h 1:0 Vishniakou A. 79'
19.05.2003 R a 3:3 Shchegrikovich D. 17', Khaletskiy A. 44', Shorokh A. 82' Seregin A. 14', Kostyukevich D. 76', Серченя А. 90'
02.08.2002 R a 2:1 Grigorov V. 47', Vishniakou A. 75' Tihonchik A. 73'
20.04.2002 R h 3:1 Komarovski D. 4', Kryukov N. 13', Sysov D. 90' Gavrilovich D. 40'
02.11.2001 R h 4:0 Krot S. 18', Krot S. 53', Krot S. 69', Razmyslovich Al. 81'
06.07.2001 R a 3:0 Taran V. 12', Gorohovski M. 71', Kuznetsov S.V. 80'
Shakhtyor 1 : 2  FC BATE
Stroitel (Soligorsk)
Attendance: 250
Referee: Pyreev N.N.
Linesmen: Romanov Y., Getikov A.
Referee observer: Zhuk V.
Line-ups
46’ Kopantsov R. (GK) 18
46’ Dostanko I. (GK) 70
77’ Zelenevski A. 2
77’ Efimchik P. 77
46’ Tsevan A. 4
46’ Petrov A. 33
59’ Ivanov F. 5
59’ Davidovich I. 17
Vasilevski A. (C) 6
46’ Antoniuk V. 7
46’ Kovalev Y. 32
80’ Bezhonov A. 8
80’ Garapuchik O. 29
46’ Yurchenko V. 10
46’ Demidchik P. 9
Zolotov N. 13
Vakulich P. 24
Klemyatich A. 35
16 Chernik S. (GK)
2 Marozau Y.
4 Bury A.
5 Zhurauliou I. (C) 20’ 89’
7 Kats A. 80’
17 Zdaniuk Y. 80’
10 Piatrenka A. 91+’
18 Roubut M. 91+’
11 Karp U. 62’
6 Antsileuski D. 62’
13 Paulavets A.
14 Bohush P.
20 Jyhera A.
21 Klimovich V.
Subs not used
49 Chychkan A.
8 Gaidukevich V.
22 Yaskovich D.
23 Anufryieu A.
coaches
Lasovski Vadim
Rahozhkin Vitali
goals
90' Demidchik P.
(Piatrenka A.) Klimovich V. 14'
(Klimovich V.) Bohush P. 49'

The team of Vitali Rahozhkin won in Soligorsk on matchday 1 of the Reserves tournament. Strong opponents FC Shakhtyor Soligorsk were smashed by stylish and confident play by the Yellow Blues. Siarhei Chernik debuted for a BATE team and played quite well, although the Borisovites conceded one goal. That happened already in the dying seconds, when the Yellow-Blues remained shorthanded after Ihar Zhurauleu was sent off for a second yellow.

However, that did not change the game. BATE scored their first goal when Piatrenka marvelously assisted Klimovich. Early in the second half Bogush used Klimovich's pass to make it 2-0. BATE were in control of the game and created many good opportunities.

In spite of the late goal, the overall impression of the reserves game is quite optimistic.

Shakhtyor 1:2 FC BATE
Minsk 2:1 Dinamo Brest
Naftan 7:1 Torpedo-BelAZ
Neman 1:1 Slutsk
Dnepr Mogilev 0:1 Dinamo Minsk
Gomel 2:1 Belshina

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
16 Chernik S. 1 0
2 Marozau Y. 0
4 Bury A. 0
5 Zhurauliou I. 0
7 Kats A. 80' 0
17 Zdaniuk Y. 80' 0
10 Piatrenka A. 91+' 1 0
18 Roubut M. 91+' 0
11 Karp U. 62' 0
6 Antsileuski D. 62' 0
13 Paulavets A. 0
14 Bohush P. 1 0
20 Jyhera A. 0
21 Klimovich V. 1 1 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 30

    01 december 2019, 14:00
    Torpedo (Zhodino)

    Referee: Sevostyanik V.

    Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)
    1:2 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Torpedo-BelAZ — BATE

    0 : 2

  • Next Match

    Belarusian Cup
    Quarterfinal

    09 march 2020, 20:00

    Dinamo Mn
    Dinamo Mn
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Cup
    Quarterfinal

    14 march 2020, 18:30

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Dinamo Mn
    Dinamo Mn
    (Minsk)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 30 75
2 BATE 30 70
3 Shakhtyor 30 65
4 Dinamo Mn 30 50
5 Isloch 30 47
6 Torpedo-BelAZ 30 45
7 Gorodeya 30 44
8 Slaviya 30 37
9 Minsk 30 36
10 Neman 30 36
11 Slutsk 30 34
12 Energetik-BGU 30 33
13 Vitebsk 30 31
14 Dnyapro 30 30
15 Gomel 30 29
16 Torpedo Mn 30 6
Full table