Fixtures and Results >  SEASON-2016

 Previous match
Torpedo-BelAZ
1 : 2
BATE
Belarusian Championship. Matchday 13
19.06.2016 20:00
Next match

BATE — Torpedo-BelAZ

Pld W D L Pld  
50 30 15 5 87-30  
Date Tournament Pitch Score BATE Torpedo-BelAZ
13.07.2019 BCh h 4:1 Milić N. 2', Drahun Stan. 11', Stasevich I. 79', Skavysh M. 94+' Premudrov K. 77'
02.12.2018 BCh a 2:2 Skavysh M. 40', Hardzeichuk M. 43' Kantsavy S. 11', Shcherbo V. 38'
06.07.2018 BCh h 2:1 Skavysh M. 58', Volkau Z. 94+' Klimovich V. 16'
12.11.2017 BC h 2:1 Sihnevich M. 92+', Radzivonau V. 101' Zubovich Y. 69'
06.11.2017 BCh a 4:2 Milunović N. 28', Milunović N. 32', Hardzeichuk M. 60', Hardzeichuk M. 82' Rekish D. 41', Kalugin M. 78'
20.06.2017 BCh h 0:0
11.03.2017 SC n 3:1 Hardzeichuk M. 20', Ivanić M. 51', Hardzeichuk M. 63' Khachaturian A. 6'
05.11.2016 BCh h 1:2 Hardzeichuk M. 41' Demidovich V. 32', Rekish D. 85'
19.06.2016 BCh a 2:1 Radzivonau V. 39', Rios A. 90' Cheliadinskiy A. 3'
21.05.2016 BC n 0:0
20.09.2015 BCh h 1:0 Jevtić A. 11'
20.05.2015 BCh a 0:0
27.10.2014 BCh a 2:2 Sihnevich M. 16', Yablonski Y. 80' Kantsavy A. 42', Burko I. 92+'
13.09.2014 BCh h 1:1 Mladenović F. 7' Kozeka S. 39'
10.07.2014 BCh h 1:1 Krivets S. 34' Kantsavy A. 55'
04.05.2014 BCh a 4:1 Radzivonau V. 12', Radzivonau V. 56', Hardzeichuk M. 59', Hardzeichuk M. 88' Vaskov A. 68'
09.11.2013 BCh a 3:1 Filipenka R. 9', Radzivonau V. 42', Badoyan Z. 78' Yatskevich A. 88'
29.09.2013 BCh h 0:1 Vaskov A. 77'
01.09.2013 BCh h 2:0 Pankovets A. 55', Baha D. 70'
31.05.2013 BCh a 3:0 Aleksiyevich I. 52', Paulau A. 62', Radzivonau V. 79'
13.10.2012 BC h 0:1 Yatskevich A. 56'
15.09.2012 BCh h 2:0 Paulau A. 66', Simić M. 76'
13.07.2012 BCh h 0:0
03.05.2012 BCh a 2:0 Bressan R. 4', Mazaleuski D. 34'
23.10.2011 BCh h 4:2 Skavysh M. 3', Bressan R. 10', Valadzko M. 41', Bressan R. 58' Solovei A. 34', Solovei A. 73'
08.07.2011 BCh a 3:0 Paulau A. 26', Niakhaichyk P. 42', Niakhaichyk P. 53'
23.04.2011 BCh h 1:0 Simić M. 39'
27.02.2011 SC n 3:0 Baha D. 30', Bressan R. 86', Niakhaichyk P. 92+'
30.10.2010 BCh a 1:1 Bressan R. 62' Karshakevich V. 73'
05.06.2010 BCh h 1:0 Bressan R. 63'
23.05.2010 BC n 5:0 Bressan R. 5', Radzivonau V. 22', Kantsavy A. 57', Bressan R. 64', Radzivonau V. 69'
03.04.2010 BCh a 1:0 Bressan R. 71'
01.11.2009 BCh a 1:1 Alumona A. 85' Zubovich Y. 2'
04.07.2009 BCh h 3:0 Krivets S. 49', Skavysh M. 53', Skavysh M. 65'
31.10.2008 BCh h 2:1 Radzivonau V. 4', Blizniuk H. 25' Sheryakov A. 36'
12.04.2008 BCh a 0:0
24.08.2007 BCh a 1:0 Blizniuk H. 31'
06.05.2007 BCh h 3:0 Platonau D. 69', Blizniuk H. 79', Radzivonau V. 93+'
28.08.2006 BCh a 1:1 Molosh D. 28' Starenkyi S. 48'
09.05.2006 BCh h 1:0 Platonau D. 87'
25.09.2005 BCh a 1:1 Kobets A. 75' Radzivonau V. 5'
12.06.2005 BCh h 0:1 Irha S. 26'
12.09.2004 BCh h 2:1 Loshankov Y. 59', Shkabara O. 66' Truhov I. 24'
10.05.2004 BCh a 2:0 Loshankov Y. 54', Strakhanovich O. 89'
14.09.2003 BCh a 3:0 Strakhanovich O. 34', Tarasenko V. 85', Komarovski D. 87'
12.05.2003 BCh h 1:1 Chumachenko I. 57' Truhov I. 81'
14.08.2002 BCh h 4:0 Baha A. 40', Beganski P. 65', Shmigero P. 75', Shmigero P. 90'
12.04.2002 BCh a 0:0
06.09.1997 BCh (D2) h 2:0 Shimko V. 40', Shimko V. 52'
17.05.1997 BCh (D2) a 0:1 Kalenik A. 55'
Torpedo-BelAZ 1 : 2  BATE
93+’
92+’
90’
89’
86’
83’
80’
80’
78’
77’
75’
72’
64’
60’
56’
54’
47’
46’
45’
43’
42’
39’
38’
37’
35’
33’
33’
32’
31’
30’
29’
23’
22’
21’
15’
14’
13’
11’
8’
3’
2’
Torpedo (Zhodino)
Attendance: 2900
Referee: Kruk I.
Linesmen: Вашкевич Александр, Getikov A., Диваков А., Shimusik V.
4th official: Koronets P.
Referee observer: Chernik V.
Line-ups
Khatkevich Y. (GK) 35
Cheliadinskiy A. 2
Klopotskiy Y. 4
Pankovets A. (C) 6
Shapoval S. 7
56’ Skavysh M. 13
56’ Kvashuk V. 77
77’ Golenkov A. 17
86’ 77’ Trapashko D. 90
Shcherbo V. 18
Karshakevich V. 21
33’ 80’ Chumak E. 28
80’ Pavliukovets Y. 31
Demidovich V. 87
16 Chernik S. (GK)
4 Dubra K.
7 Karnitski A. 78’
13 Sihnevich M. 78’ 83’
10 Ivanić M.
19 Milunović N.
20 Radzivonau V. (C) 93+’
5 Yablonski Y. 93+’
22 Stasevich I.
33 Paliakou D.
42 Valadzko M.
62 Hardzeichuk M. 80’
17 Rios A. 80’
77 Kendysh Y. 15’
Subs not used
Abramovich E. 1
Blizniuk H. 10
Paulavets A. 22
Chelyadko P. 30
34 Saroka A.
8 Valadzko A.
14 Pikk A.
18 Mazaleuski D.
coaches
Kriushenko Igor
Yermakovich Aliaksandr
goals
3' Cheliadinskiy A. (Chumak E.)
(Hardzeichuk M.) Radzivonau V. 39'
(Radzivonau V.) Rios A. 90'
Krumkachy 1:0 Vitebsk
Torpedo-BelAZ 1:2 BATE
Naftan 1:1 Minsk
Slutsk 2:1 Belshina
Granit 2:1 Dinamo Br
Gorodeya 4:2 Slaviya
Dinamo Mn 0:1 Neman
Shakhtyor 3:0 Isloch

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
16 Chernik S. 1 6.6
4 Dubra K. 6.3
7 Karnitski A. 78' 5.5
13 Sihnevich M. 78' 5.5
10 Ivanić M. 6.3
19 Milunović N. 7
20 Radzivonau V. 93+' 1 1 8
5 Yablonski Y. 93+' 5.3
22 Stasevich I. 7.1
33 Paliakou D. 6.1
42 Valadzko M. 6.8
62 Hardzeichuk M. 80' 1 6.2
17 Rios A. 80' 1 7.4
77 Kendysh Y. 7.1

The number of users who rated players — 29



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 25

    19 october 2019, 16:00
    Borisov-Arena

    Referee: Stetsurin S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:1 Gomel
    Gomel
    (Gomel)
     

    Дублеры

    BATE — Gomel

    4 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 26

    27 october 2019, 19:00
    Stroitel (Soligorsk)

    Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 16

    30 october 2019, 19:30
    Spartak (Mogilev)

    Dnyapro
    Dnyapro
    (Mogilev)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 27

    03 november 2019, 19:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Belarusian Championship
    Matchday 28

    10 november 2019
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 25 64
2 BATE 24 57
3 Shakhtyor 24 54
4 Dinamo Mn 24 45
5 Isloch 25 41
6 Torpedo-BelAZ 25 41
7 Gorodeya 24 34
8 Vitebsk 25 30
9 Minsk 25 29
10 Neman 25 29
11 Slaviya 24 26
12 Slutsk 25 26
13 Dnyapro 24 23
14 Energetik-BGU 24 22
15 Gomel 25 20
16 Torpedo Mn 24 6
Full table