Fixtures and Results >  SEASON-2017

 Previous match
BATE
4 : 0
Slaviya
Reserves. Matchday 21
08.09.2017 15:00
Next match

BATE — Slaviya

Pld W D L Pld  
25 13 6 6 40-22  
Date Tournament Pitch Score BATE Slaviya
10.07.2020 R h 1:0 Pigas V. 8'
27.03.2020 R a 2:4 Ivanenko E. 28', Piletski R. 81' Poloz V. 13', Borisevich I. 27', Vasilevich I. 56', Slesarchuk D. 64'
24.08.2019 R h 0:1 Tetteh D. 9'
19.04.2019 R a 1:1 Kirylenka K. 55' Bacharou B. 51'
08.09.2017 R h 4:0 Rušević A. 9', Malkevich U. 42', Mukhamedov V. 73', Shkurdyuk A. 88'
05.05.2017 R a 1:0 Razmislovich I. 88'
22.10.2016 R h 0:2 Lemeshevski B. 26', Pavlovets M. 30'
09.06.2016 R a 2:1 Antsileuski D. 77', Patsiomkin A. 81' Krivosheev D. 43'
09.07.2015 R a 1:1 Antsileuski D. 50' Minenkov Ye. 25'
09.04.2015 R h 1:1 Jyhera A. 15' Herman D. 67'
20.06.2013 R h 1:3 Klimovich V. 48' Kobets A. 25', Kobets A. 42', Любаев И. 52'
08.04.2013 R a 3:0 Chaika A. 31', Miatlitski M. 34', Karp U. 86'
16.11.2012 R a 1:1 Maicon C. 2' Martinovich M. 91+'
24.08.2012 R a 0:0
17.05.2012 R h 0:1 Klimenko A. 57'
16.09.2005 R h 4:0 Lebedev A. 23', Shmigero P. 40', Baranov A. 64', Ахрамович А. 73'
27.05.2005 R a 1:0 Zenkovich I. 28'
24.10.2004 R h 2:0 Lebedev A. 5', Vishniakou A. 72'
04.07.2004 R a 3:0 Gorbach A. 9', Gorbach A. 63', Gorbach A. 75'
17.10.2003 R h 2:0 Gorbach A. 20', Gorbach A. 49'
17.06.2003 R a 4:0 Lebedev A. 24', Tarasenko V. 34', Afanasyev M. 81', Afanasyev M. 90'
21.09.2002 R h 2:1 Vishniakou A. 23', Kobets A. 90' Hormash Ye. 16'
30.05.2002 R a 1:3 Goncharik A. 63' Addo M. 15', Trotyuk V. 45', Klimenko A. 82'
09.10.2001 R h 1:1 Taran V. 6' Trotyuk V. 12'
13.06.2001 R a 2:1 Taran V. 23', Sribnenko I. 58' Klimenko A. 9'
Borisov. Gorodskoi stadion
Attendance: 50
Referee: Komaritski Y.
Linesmen: Karas V., Rusak V.
Referee observer: Chernik A.
Line-ups
Chychkan A. (GK) 35
Shkurdyuk A. 4
Malkevich U. 5
Khanevich A. (C) 6
83’ Mukhamedov V. 10
83’ Patsiomkin A. 8
62’ Rušević A. 13
62’ Tropin D. 77
81’ Alshanik A. 15
81’ Belezyak A. 7
Manayenkau I. 17
Gusev S. 18
76’ Abramovich A. 19
76’ Razmislovich I. 29
62’ Tuominen J. 23
62’ Yermakovich K. 11
84 Ivanenko E. (GK) 32’
4 Shut A. 76’ 59’
17 Baida V. 76’
6 Shilo V.
7 Yurchenko D. 74’
11 Dygun A. 74’
9 Yarkov Y. 81’
14 Varitski O. 81’
16 Luzan I. (C)
18 Kolybenko S.
21 Nechiporenko I.
30 Vorobei D. 46’
99 Pochapski N. 46’
35 Zhuk Vl. 78’
19 Semenenko I. 78’
90 Kovalevskiy D. 46’
13 Borisevich I. 46’
Subs not used
Svirski A. 30
Smirnov A. 12
44 Gonchar A.
coaches
Chumachenko Igor
Martinovich Mikhail
goals
9' Rušević A. (Alshanik A.)
42' Malkevich U. (Tuominen J.)
73' Mukhamedov V. (Alshanik A.)
88' Shkurdyuk A. (Gusev S.)
Gomel 0:1 Dinamo (Minsk)
BATE 4:0 Slaviya
Shakhtyor 1:0 Krumkachy
Minsk 0:0 Slutsk
Gorodeya 2:3 Vitebsk
Dinamo (Brest) 1:1 Isloch
Neman 2:1 Dnepr
Torpedo-BelAZ 1:1 Naftan

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
35 Chychkan A. 0
4 Shkurdyuk A. 1 0
5 Malkevich U. 1 0
6 Khanevich A. 0
10 Mukhamedov V. 83' 1 0
8 Patsiomkin A. 83' 0
13 Rušević A. 62' 1 0
77 Tropin D. 62' 0
15 Alshanik A. 81' 2 0
7 Belezyak A. 81' 0
17 Manayenkau I. 0
18 Gusev S. 1 0
19 Abramovich A. 76' 0
29 Razmislovich I. 76' 0
23 Tuominen J. 62' 1 0
11 Yermakovich K. 62' 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    02 august 2020, 16:00
    Torpedo (Zhodino)

    Referee: Stetsurin S.

    Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)
    3:2 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Torpedo-BelAZ — BATE

    1 : 2

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    08 august 2020, 20:00
    Borisov. Gorodskoi stadion

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

    Дублеры

    7-08-2020, 15:00

    Sport Complex Olympiyskiy (Minsk)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 22

    23 august 2020, 20:00
    Central Sport Complex Neman (Grodno)

    Neman
    Neman
    (Grodno)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Cup
    Last 32

    29 august 2020, 17:00
    Polesye (Luninets)

    Granit
    Granit
    (Mikashevichi)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 20 40
2 BATE 20 37
3 Neman 19 37
4 Torpedo-BelAZ 20 33
5 Dinamo Mn 20 30
6 Energetik-BGU 20 30
7 Dinamo Br 18 29
8 Vitebsk 20 29
9 Isloch 20 29
10 Rukh 20 29
11 Slaviya 19 23
12 Slutsk 19 21
13 Gorodeya 20 20
14 Minsk 18 18
15 Smolevichi 19 14
16 Belshina 20 13
Full table