Fixtures and Results >  SEASON-2018

 Previous match
BATE Borisov
2 : 1
Dinamo (Minsk)
Belarusian Championship. Matchday 23
30.09.2018 19:45
Next match

BATE Borisov — Dinamo (Minsk)

Pld W D L Pld  
52 25 13 14 74-51  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Dinamo (Minsk)
30.09.2018 BCh h 2:1 Drahun Stan. 53', Paliakou D. 78' Fatai K. 20'
23.05.2018 BCh a 1:0 Ivanić M. 74'
01.10.2017 BCh a 1:0 Drahun Stan. 53'
20.05.2017 BCh h 1:0 Stasevich I. 40'
21.08.2016 BCh a 1:1 Hardzeichuk M. 64' Shramchenko A. 2'
24.04.2016 BCh h 3:3 Stasevich I. 5', Milunović N. 75', Hardzeichuk M. 85' Zhukovski V. 18', Premudrov K. 87', Rotković L. 93+'
10.08.2015 BCh h 0:1 Rassadkin G. 21'
29.04.2015 BC a 3:1 Hardzeichuk M. 51', Radzivonau V. 58', Hardzeichuk M. 69' Bećiraj F. 78'
19.04.2015 BCh a 2:0 Valadzko M. 56', Radzivonau V. 76'
15.04.2015 BC h 0:0
01.11.2014 BCh a 2:1 Khagush A. 69', Paliakou D. 74' Nikolić N. 94+'
22.09.2014 BCh h 0:0
13.08.2014 BCh a 2:0 Hardzeichuk M. 26', Aleksiyevich I. 45'
15.05.2014 BCh h 0:0
24.11.2013 BCh a 1:2 Valadzko A. 53' Khvashchinskiy V. 81', Stasevich I. 87'
05.10.2013 BCh h 2:1 Filipenka R. 74', Filipenka R. 94+' Adamović N. 80'
15.06.2013 BCh a 2:1 Paulau A. 37', Radzivonau V. 62' Curelea С 79'
31.03.2013 BCh h 1:1 Hleb A. 55' Trubilo V. 94+'
23.09.2012 BCh a 0:0
01.07.2012 BCh h 1:3 Bressan R. 44' Afanasyev M. 32', Paliakou D. 66', Figueredo H. 74'
21.04.2012 BCh a 2:0 Baha D. 46+', Baha D. 85'
28.08.2011 BCh h 2:2 Radzivonau V. 65', Filipenka R. 75' Furlan B. 49', Furlan B. 73'
24.06.2011 BCh a 0:2 Afanasyev M. 45', Leonardo R. 90'
15.04.2011 BCh h 1:0 Bressan R. 2'
08.11.2010 BCh h 4:0 Bardachou M. 18', Baha D. 27', Valadzko A. 60', Yurevich A. 80'
22.09.2010 BCh h 1:3 Bressan R. 38' Chukhlei A. 44', Drahun Stan. 50', Lukas Sotero 52'
11.05.2010 BCh a 1:0 Bressan R. 92+'
31.08.2009 BCh h 1:1 Krivets S. 84' Kislyak S. 39'
26.04.2009 BCh a 3:1 Skavysh M. 42', Krivets S. 47', Krivets S. 71' Havryushko A. 89'
09.11.2008 BCh a 1:2 Radzivonau V. 92+' Gigevich S. 5', Lebedev A. 43'
10.07.2008 BCh h 2:0 Blizniuk H. 7', Blizniuk H. 11'
27.10.2007 BCh h 3:0 Radzivonau V. 35', Krivets S. 74' Rack R. 70'
28.06.2007 BCh a 3:0 Krivets S. 3', Blizniuk H. 36', Zhaunerchyk M. 47'
21.07.2006 BCh a 2:4 Zhaunerchyk M. 60', Molosh D. 75' Kovel L. 16', 26', 49', Kovel L. 53'
19.04.2006 BCh h 2:2 Radzivonau V. 26', Molosh D. 32' Baha A. 44', 59'
26.10.2005 BCh a 2:2 Kobets A. 57', Blizniuk H. 76' Kovel L. 39', Kislyak S. 79'
22.06.2005 BCh h 1:0 Kobets A. 41'
31.10.2004 BCh a 0:2 Parkhachev D. 63', Razin A. 77'
12.08.2004 BCh h 1:1 Strakhanovich O. 6' Shukanov Yu. 7'
09.11.2003 BCh a 4:0 Strakhanovich O. 49', Shkabara O. 63', Shkabara O. 65', Shmigero P. 78'
19.07.2003 BCh h 1:2 Stripeikis V. 23' Ryndiuk N. 66', Ryndiuk N. 73'
22.04.2003 BC h 0:1 Zlatinov P. 53'
10.08.2002 BCh h 1:0 Beganski P. 16'
28.04.2002 BCh a 2:1 Chumachenko I. 2', Chumachenko I. 12' Ledenev Vit. 32'
07.11.2001 BCh a 0:2 Kachurov P. 7', Kachurov P. 27'
01.08.2001 BCh h 1:3 Beganski P. 14' Chumachenko I. 19', Chumachenko I. 30', Chumachenko I. 49'
19.10.2000 BCh h 3:1 Kutuzov V. 5', Skrypchanka V. 21', Kutuzov V. 26' Cheliadinskiy A. 43'
28.06.2000 BCh a 0:0
30.10.1999 BCh h 2:0 Baranov A. 14', Kutuzov V. 80'
06.07.1999 BCh a 0:1 Vyazhevich Alex. 56'
15.08.1998 BCh h 3:0 Doroshkevich Y. 11', Savostikov K. 25', Kutuzov V. 83'
04.05.1998 BCh a 0:2 Lobanov A. 60', Chernyavski O. 75'
BATE Borisov 2 : 1  Dinamo (Minsk)
93+’
92+’
88’
87’
86’
85’
84’
82’
82’
78’
78’
77’
73’
71’
71’
69’
66’
64’
64’
63’
62’
60’
59’
58’
53’
53’
48’
48’
45’
42’
38’
36’
34’
32’
29’
28’
20’
19’
15’
12’
11’
9’
8’
6’
4’
Borisov-Arena
Attendance: 6174
Referee: Tsinkevich S.
Linesmen: Maliutin V., Romanov Y., Vasilevich A., Stetsurin S.
4th official: Chistov S.
Referee observer: Вербицкий Г.
Line-ups
Shcharbitski D. (GK) 48
Filipović A. 4
Yablonski Y. 5
Drahun Stan. 8
71’ Ivanić M. 10
71’ Hardzeichuk M. 62
Sihnevich M. 13
Rios A. 17
Filipenka R. 21
Stasevich I. (C) 22
Baha D. 25
Paliakou D. 33
30 Harbunou A. (GK)
3 Shvetsov M. 88’
8 Kaplenko N. 88’
4 Galovic N. (C)
6 Yahaya S.
7 Fatai K.
10 Nikolić U.
22 Begunov R.
23 Khvashchinskiy V. 58’
21 Ivanov F. 58’
25 Gavrilovich A.
81 Korzun N.
88 Navalovski G.
Subs not used
Chychkan A. 35
Hleb A. 11
Skavysh M. 15
Volkau Z. 23
Tuominen J. 24
Valadzko M. 42
35 Ignatovich S.
13 Luis Rocha
18 Trebotić D.
41 Гуренко А.
77 Antilevski D.
coaches
Baha Aliaksei
Hurenko Sergey
goals
53' Drahun Stan.
78' Paliakou D. (Drahun Stan.)
(Nikolić U.) Fatai K. 20'
Luch 1:1 Isloch
Minsk 4:0 Dnepr
Shakhtyor 1:0 Gorodeya
Smolevichi 0:2 Torpedo Mn
Torpedo-BelAZ 2:0 Vitebsk
BATE Borisov 2:1 Dinamo (Minsk)
Dinamo Brest 4:0 Slutsk
Neman 2:0 Gomel

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
48 Shcharbitski D. 1 8
4 Filipović A. 7.8
5 Yablonski Y. 7.8
8 Drahun Stan. 1 1 8.6
10 Ivanić M. 71' 7.7
62 Hardzeichuk M. 71' 7.1
13 Sihnevich M. 6.6
17 Rios A. 7
21 Filipenka R. 7.8
22 Stasevich I. 8.2
25 Baha D. 8
33 Paliakou D. 1 8.4

The number of users who rated players — 24



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 3

    14 april 2019, 15:00
    Borisov-Arena

    Referee: Tsinkevich S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    0:1 Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
     

    Дублеры

    BATE — Dinamo Br

    3 : 2

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 4

    20 april 2019, 15:00
    Yunost (Mozyr)

    Referee: Shcherbakov D.

    Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Дублеры

    Slaviya — BATE

    1 : 1

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 5

    26 april 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Minsk
    Minsk
    (Minsk)


    Belarusian Championship
    Matchday 6

    06 may 2019, 17:00
    Gorodeya. Stadium Gorodeya

    Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 7

    12 may 2019, 19:30
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Torpedo Mn
    Torpedo Mn
    (Minsk)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 3 9
2 3 9
3 Dinamo Mn 3 7
4 Gomel 3 6
5 BATE 3 6
6 Isloch 3 6
7 Neman 4 6
8 Torpedo-BelAZ 3 4
9 Torpedo Mn 3 4
10 Minsk 4 4
11 Slaviya 3 3
12 Vitebsk 4 3
13 Gorodeya 3 1
14 Dnyapro 4 1
15 Energetik-BGU 3 1
16 Slutsk 3 1
Full table