Fixtures and Results >  SEASON-2019

 Previous match
BATE
1 : 0
Torpedo Mn
Belarusian Championship. Matchday 7
12.05.2019 19:30
Next match

BATE — Torpedo Mn

Pld W D L Pld  
21 17 2 2 48-11  
Date Tournament Pitch Score BATE Torpedo Mn
22.09.2019 BCh a 3:0
03.08.2019 BC h 8:1 Mukhamedov V. 10', Moukam H. 15', Moukam H. 36', Dubajić B. 41', Miakish M. 65', Tuominen J. 67', Tuominen J. 76', Moukam H. 85' Kazakov K. 19'
12.05.2019 BCh h 1:0 Dubajić B. 47+'
26.09.2018 BCh a 3:0 Rios A. 44', Stasevich I. 55', Biarozkin Y. 81'
13.05.2018 BCh h 2:0 Sihnevich M. 85', Yablonski Y. 89'
07.11.2004 BCh h 3:1 Loshankov Y. 27', Strakhanovich O. 62', Shchegrikovich D. 65' Kozak S. 33'
19.07.2004 BCh a 3:0 Kobets A. 12', Strakhanovich O. 74', Loshankov Y. 78'
22.10.2003 BCh a 2:0 Strakhanovich O. 20', Shmigero P. 49'
26.06.2003 BCh h 2:0 Beganski P. 49', Rubnenko D. 90'
15.09.2002 BC h 3:0 Beganski P. 8', Kantsavy A. 81', Likhtarovich D. 85'
31.08.2002 BCh h 0:2 Kirilchik P. 34', Bezborodov V. 63'
14.05.2002 BCh a 0:0
30.10.2001 BCh a 4:1 Goncharik A. 22', Goncharik A. 37', Kantsavy A. 58', Goncharik A. 69' Svudakov N. 78'
14.10.2001 BC a 2:1 Lisovskiy A. 64', Kantsavy A. 86' Denisyuk D. 34'
22.05.2001 BCh h 5:2 Kutuzov V. 63', Kutuzov V. 65', Lagun L. 72', Kutuzov V. 73', Kutuzov V. 85' Yushka E. 15', Yushka E. 34'
04.11.2000 BCh a 1:0 Kutuzov V. 45'
22.07.2000 BCh h 0:0
23.07.1999 BCh a 3:1 Ryndiuk N. 4', Kutuzov V. 24', Yermakovich A. 36' Zhuravski S. 12'
11.04.1999 BCh h 2:1 Kutuzov V. 37', Lisovskiy A. 86' Golmack Vlad. 56'
13.09.1998 BCh a 1:0 Baranov A. 88'
03.06.1998 BCh h 0:1 Kononov O. 35'
BATE 1 : 0  Torpedo Mn
93+’
93+’
92+’
90’
90’
87’
84’
82’
82’
79’
78’
78’
74’
73’
69’
66’
62’
59’
54’
53’
52’
51’
50’
47+’
45’
43’
43’
41’
38’
29’
27’
26’
25’
23’
21’
18’
16’
14’
8’
4’
Borisov-Arena
Attendance: 5800
Referee: Vasilevich A.
Linesmen: Emelianchikov D., Zagorelski D.
4th official: Tarasyuk D.
Referee observer: Chikun O.
Line-ups
Shcharbitski D. (GK) 48
Jonassen E. 3
Filipović A. 4
28’ Yablonski Y. 5
74’ Drahun Stan. 8
74’ Willumsson W.-T. 18
59’ Dubajić B. 9
59’ Skavysh M. 15
Filipenka R. 21
Stasevich I. (C) 22
Volkau Z. 23
Baha D. 25
90’ Milić N. 26
90’ Moukam H. 94
28 Leonov A. (GK)
4 Vasiliev And. (C) 94+’
8 Butarevich A. 94+’
6 Gubanov I. 66’
77 Zbun A. 66’
7 Glebko S.
9 Batischev A.
13 Pilipovets A.
23 Klenie P. 37’
25 Yelezarenko Y.
32 Hlinski V.
47 Лынько С. 78’ 37’
21 Tamelo D. 78’
49 Jyhera A. 79’
Subs not used
Chychkan A. 35
Biarozkin Y. 7
Hleb A. 13
Rios A. 17
31 Makavchik A.
10 El Hamdaoui Н.
15 Krivulets V.
17 Lisakovich D.
coaches
Baha Aliaksei
Niavinski Uladzimir
goals
47+' Dubajić B. (Filipenka R.)
Slaviya 4:3 Minsk
Isloch 2:1 Energetik-BGU
Dnyapro 0:3 Neman
Dynamo Br 4:0 Gorodeya
Torpedo-BelAZ 1:0 Slutsk
Dinamo Mn 3:1 Gomel
Vitebsk 1:0 Shakhtyor
BATE 1:0 Torpedo Mn

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
48 Shcharbitski D. 8.1
3 Jonassen E. 7.9
4 Filipović A. 8.1
5 Yablonski Y. 7.5
8 Drahun Stan. 74' 6.4
18 Willumsson W.-T. 74' 5.8
9 Dubajić B. 59' 1 8.1
15 Skavysh M. 59' 7
21 Filipenka R. 1 7.3
22 Stasevich I. 6.8
23 Volkau Z. 7.8
25 Baha D. 7
26 Milić N. 90' 7.3
94 Moukam H. 90' 6.7

The number of users who rated players — 24



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 28

    10 november 2019, 17:30
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Referee: Chistov S.

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    1:2 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Vitebsk — BATE

    0 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 29

    24 november 2019, 14:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Dinamo Mn
    Dinamo Mn
    (Minsk)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 30

    01 december 2019, 14:00
    Torpedo (Zhodino)

    Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 28 69
2 BATE 28 64
3 Shakhtyor 28 62
4 Dinamo Mn 28 50
5 Isloch 28 46
6 Torpedo-BelAZ 28 45
7 Gorodeya 28 44
8 Neman 28 35
9 Minsk 28 32
10 Vitebsk 28 31
11 Slaviya 28 31
12 Energetik-BGU 28 29
13 Slutsk 28 28
14 Dnyapro 28 27
15 Gomel 28 23
16 Torpedo Mn 28 6
Full table