Fixtures and Results >  SEASON-2019

 Previous match
BATE
4 : 1
Energetik-BGU
Belarusian Championship. Matchday 17
11.08.2019 18:45
Next match

BATE — Energetik-BGU

Pld W D L Pld  
14 12 1 1 43-11  
Date Tournament Pitch Score BATE Energetik-BGU
11.08.2019 BCh h 4:1 Swen E. 4', Tuominen J. 19', Moukam H. 27', Drahun Stan. 29' Sadovski V. 38'
06.04.2019 BCh a 4:0 Stasevich I. 22', Saroka A. 43', Saroka A. 70', Stasevich I. 73'
11.07.2018 BC a 2:1 Tuominen J. 2', Sen I. 101' Yudchits E. 63'
14.04.2006 BC a 4:0 Platonau D. 13', Kobets A. 31', Lebedev A. 90', Lebedev A. 91+'
10.04.2006 BC h 3:1 Stasevich I. 56', Radzivonau V. 57', Stasevich I. 92+' Avramchikov S. 9'
11.09.2005 BCh a 2:2 Blizniuk H. 37', Blizniuk H. 43' Verzhbitski D. 30', Verzhbitski D. 72'
18.05.2005 BCh h 4:0 Lebedev A. 40', Zayats D. 43', Beganski P. 50', Stasevich I. 55'
17.09.2004 BCh a 2:0 Loshankov Y. 45', Shkabara O. 73'
19.05.2004 BCh h 2:3 Kvyatkovski I. 8', Baha A. 9' Leshanyuk D. 38', Leonchik A. 66', Homutovski Yu. 75'
31.08.2003 BCh h 1:0 Tarasenko V. 89'
04.05.2003 BCh a 3:0 Stripeikis V. 42', Loshankov Y. 71', Stripeikis V. 89'
30.10.2002 BCh h 3:1 Goncharik A. 22', Molosh D. 36', Goncharik A. 85' Papkovich S. 29'
02.07.2002 BCh a 2:1 Shmigero P. 54', Mironchik S. 66' Papkovich S. 42'
23.09.1998 BC h 7:1 Kutuzov V. 17', Sergel S. 20', Sergel S. 25', Sergel S. 40', Sergel S. 60', Lagun L. 70', Goncharik A. 88' Kozlovski A. 43'
BATE 4 : 1  Energetik-BGU
92+’
84’
80’
79’
77’
72’
66’
66’
62’
61’
60’
59’
56’
55’
54’
53’
50’
49’
49’
47’
46+’
40’
38’
37’
33’
33’
32’
31’
30’
29’
27’
25’
19’
17’
11’
7’
5’
2’
1’
Borisov-Arena
Attendance: 3201
Referee: Shimusik V.
Linesmen: Voiteshonok A., Banteev A.
4th official: Sokolovski E.
Referee observer: Fomin Y.
Line-ups
Chernik S. (GK) 16
92+’ Filipović A. 4
Yablonski Y. 5
Biarozkin Y. 7
73’ Drahun Stan. 8
73’ Willumsson W.-T. 18
61’ Kopitović B. 14
Rios A. 17
59’ Stasevich I. (C) 22
59’ Skavysh M. 15
Volkau Z. 23
79’ Tuominen J. 24
79’ Dubajić B. 9
Moukam H. 94
30 Kharitanovich A. (GK)
3 Sadovski V. (C)
4 Shkurdyuk A.
6 Mawatu J.
12 Swen E.
15 Svirepa A. 33’
33 Alex Flávio 33’
17 Shkurin I.
18 Musakhanyan A. 49’ 47’
35 Alshanik A. 49’
22 Twe D.
23 Sovpel V. 31’
76 Kovalchuk M. 31’ 77’
27 Girs D.
Subs not used
Chychkan A. 35
Jonassen E. 3
Baha D. 25
Simović S. 27
1 Lesko A.
9 Yudchits E.
20 Dias V.
39 Kontsedailov A.
coaches
Baha Aliaksei
Belyavski Vladimir
goals
4' Swen E. (Yablonski Y.)
19' Tuominen J.
27' Moukam H.
29' Drahun Stan. (Tuominen J.)
Sadovski V. 38'
Torpedo-BelAZ 1:1 Slaviya
Gomel 3:4 Slutsk
Dnyapro 0:1 Dynamo Br
Isloch 3:0 Torpedo Mn
BATE 4:1 Energetik-BGU
Vitebsk 0:2 Gorodeya
Dinamo Mn 3:2 Minsk
Shakhtyor 6:0 Neman

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
16 Chernik S. 1 8.1
4 Filipović A. 7.8
5 Yablonski Y. 8.6
7 Biarozkin Y. 6.4
8 Drahun Stan. 73' 1 7.8
18 Willumsson W.-T. 73' 6.3
14 Kopitović B. 7
17 Rios A. 7
22 Stasevich I. 59' 7.9
15 Skavysh M. 59' 7.4
23 Volkau Z. 7.9
24 Tuominen J. 79' 1 1 8.4
9 Dubajić B. 79' 5.9
94 Moukam H. 1 8.6

The number of users who rated players — 16



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Sevostyanik V.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    4:0 Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)
     

    Дублеры

    BATE — Slaviya

    0 : 1

  • Next Match

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

    Belarusian Championship
    Matchday 22

    22 september 2019

    Torpedo Mn
    Torpedo Mn
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 18 45
2 BATE 17 43
3 Shakhtyor 16 37
4 Dinamo Mn 18 34
5 Isloch 19 33
6 Torpedo-BelAZ 19 29
7 Gorodeya 18 27
8 Neman 19 23
9 Slutsk 19 23
10 Slaviya 17 22
11 Vitebsk 18 21
12 Minsk 19 17
13 Energetik-BGU 19 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 18 13
16 Torpedo Mn 18 6
Full table