Fixtures and Results >  SEASON-2019/20

 Previous match
Dinamo Mn
1 : 2
Belarusian Cup. Quarterfinal
09.03.2020 20:00
Next match

— Dinamo Mn

Pld W D L Pld  
56 29 13 14 84-55  
Date Tournament Pitch Score Dinamo Mn
14.03.2020 BC h 3:2 Baha D. 21', Filipenka R. 46+', Skavysh M. 84' Rios A. 10', Rios A. 43'
09.03.2020 BC a 2:1 Skavysh M. 43', Niakhaichyk P. 63' Aliakhnovich E. 35'
24.11.2019 BCh h 3:0 Drahun Stan. 19', Biarozkin Y. 41', Drahun Stan. 76'
05.07.2019 BCh a 2:1 Stasevich I. 39', Milić N. 82' Trebotić D. 54'
30.09.2018 BCh h 2:1 Drahun Stan. 53', Paliakou D. 78' Fatai K. 20'
23.05.2018 BCh a 1:0 Ivanić M. 74'
01.10.2017 BCh a 1:0 Drahun Stan. 53'
20.05.2017 BCh h 1:0 Stasevich I. 40'
21.08.2016 BCh a 1:1 Hardzeichuk M. 64' Shramchenko A. 2'
24.04.2016 BCh h 3:3 Stasevich I. 5', Milunović N. 75', Hardzeichuk M. 85' Zhukovski V. 18', Premudrov K. 87', Rotković L. 93+'
10.08.2015 BCh h 0:1 Rassadkin G. 21'
29.04.2015 BC a 3:1 Hardzeichuk M. 51', Radzivonau V. 58', Hardzeichuk M. 69' Bećiraj F. 78'
19.04.2015 BCh a 2:0 Valadzko M. 56', Radzivonau V. 76'
15.04.2015 BC h 0:0
01.11.2014 BCh a 2:1 Khagush A. 69', Paliakou D. 74' Nikolić N. 94+'
22.09.2014 BCh h 0:0
13.08.2014 BCh a 2:0 Hardzeichuk M. 26', Aleksiyevich I. 45'
15.05.2014 BCh h 0:0
24.11.2013 BCh a 1:2 Valadzko A. 53' Khvashchinskiy V. 81', Stasevich I. 87'
05.10.2013 BCh h 2:1 Filipenka R. 74', Filipenka R. 94+' Adamović N. 80'
15.06.2013 BCh a 2:1 Paulau A. 37', Radzivonau V. 62' Curelea С 79'
31.03.2013 BCh h 1:1 Hleb A. 55' Trubilo V. 94+'
23.09.2012 BCh a 0:0
01.07.2012 BCh h 1:3 Bressan R. 44' Afanasyev M. 32', Paliakou D. 66', Figueredo H. 74'
21.04.2012 BCh a 2:0 Baha D. 46+', Baha D. 85'
28.08.2011 BCh h 2:2 Radzivonau V. 65', Filipenka R. 75' Furlan B. 49', Furlan B. 73'
24.06.2011 BCh a 0:2 Afanasyev M. 45', Leonardo R. 90'
15.04.2011 BCh h 1:0 Bressan R. 2'
08.11.2010 BCh h 4:0 Bardachou M. 18', Baha D. 27', Valadzko A. 60', Yurevich A. 80'
22.09.2010 BCh h 1:3 Bressan R. 38' Chukhlei A. 44', Drahun Stan. 50', Lukas Sotero 52'
11.05.2010 BCh a 1:0 Bressan R. 92+'
31.08.2009 BCh h 1:1 Krivets S. 84' Kislyak S. 39'
26.04.2009 BCh a 3:1 Skavysh M. 42', Krivets S. 47', Krivets S. 71' Havryushko A. 89'
09.11.2008 BCh a 1:2 Radzivonau V. 92+' Gigevich S. 5', Lebedev A. 43'
10.07.2008 BCh h 2:0 Blizniuk H. 7', Blizniuk H. 11'
27.10.2007 BCh h 3:0 Radzivonau V. 35', Krivets S. 74' Rack R. 70'
28.06.2007 BCh a 3:0 Krivets S. 3', Blizniuk H. 36', Zhaunerchyk M. 47'
21.07.2006 BCh a 2:4 Zhaunerchyk M. 60', Molosh D. 75' Kovel L. 16', 26', 49', Kovel L. 53'
19.04.2006 BCh h 2:2 Radzivonau V. 26', Molosh D. 32' Baha A. 44', 59'
26.10.2005 BCh a 2:2 Kobets A. 57', Blizniuk H. 76' Kovel L. 39', Kislyak S. 79'
22.06.2005 BCh h 1:0 Kobets A. 41'
31.10.2004 BCh a 0:2 Parkhachev D. 63', Razin A. 77'
12.08.2004 BCh h 1:1 Strakhanovich O. 6' Shukanov Yu. 7'
09.11.2003 BCh a 4:0 Strakhanovich O. 49', Shkabara O. 63', Shkabara O. 65', Shmigero P. 78'
19.07.2003 BCh h 1:2 Stripeikis V. 23' Ryndiuk N. 66', Ryndiuk N. 73'
22.04.2003 BC h 0:1 Zlatinov P. 53'
10.08.2002 BCh h 1:0 Beganski P. 16'
28.04.2002 BCh a 2:1 Chumachenko I. 2', Chumachenko I. 12' Ledenev Vit. 32'
07.11.2001 BCh a 0:2 Kachurov P. 7', Kachurov P. 27'
01.08.2001 BCh h 1:3 Beganski P. 14' Chumachenko I. 19', Chumachenko I. 30', Chumachenko I. 49'
19.10.2000 BCh h 3:1 Kutuzov V. 5', Skrypchanka V. 21', Kutuzov V. 26' Cheliadinskiy A. 43'
28.06.2000 BCh a 0:0
30.10.1999 BCh h 2:0 Baranov A. 14', Kutuzov V. 80'
06.07.1999 BCh a 0:1 Vyazhevich Alex. 56'
15.08.1998 BCh h 3:0 Doroshkevich Y. 11', Savostikov K. 25', Kutuzov V. 83'
04.05.1998 BCh a 0:2 Lobanov A. 60', Chernyavski O. 75'
Dinamo Mn 1 : 2  
93+’
90’
89’
89’
84’
82’
80’
79’
79’
78’
73’
71’
70’
68’
63’
62’
59’
57’
54’
48’
45’
43’
41’
38’
35’
32’
31’
26’
21’
19’
18’
14’
9’
5’
2’
Minsk. National Olympic Stadium "Dinamo"
Attendance: 9805
Referee: Tsinkevich S.
Linesmen: Maliutin V., Romanov Y.
4th official: Markov D.
Referee observer: Вербицкий Г.
Delegate: Illich S.
Line-ups
Rudenok K. (GK) 31
Chizh A. 2
Shvetsov M. 3
54’ Shytau I. 4
54’ Rios A. 17
62’ Dinga D. 6
Pavlovski M. 8
78’ 78’ Shykauka Y. 9
78’ Jun-Young Kim 14
18’ Danilo 10
Klimovich V. 15
70’ 70’ Lyakh V. 19
70’ Khalimonchik N. 22
Aliakhnovich E. (C) 23
35 Chychkan A. (GK)
3 Nastić B.
4 Filipović A.
8 Drahun Stan. 19’
14 Kopitović B.
15 Skavysh M. 82’
11 Saroka A. 82’
18 Willumsson W.-T. 73’
7 Biarozkin Y. 73’
21 Filipenka R.
22 Stasevich I. (C)
25 Baha D. 89’
33 Niakhaichyk P. 78’
26 Milić N. 78’
Subs not used
Shpakovski D. 1
Bilonog D. 20
Borodin D. 21
Rodionov K. 34
28 Svirski A.
5 Yablonski Y.
19 Bessmertny D.
23 Volkau Z.
coaches
Hurenko Sergey
Alsheuski Kiryl
goals
35' Aliakhnovich E. (Shytau I.)
(Stasevich I.) Skavysh M. 43'
Niakhaichyk P. 63'
Dinamo Mn 1:2
3:2 Dinamo Mn

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
35 Chychkan A. 1 7.3
3 Nastić B. 6.6
4 Filipović A. 7
8 Drahun Stan. 6.2
14 Kopitović B. 7
15 Skavysh M. 82' 1 8.1
11 Saroka A. 82' 5.2
18 Willumsson W.-T. 73' 6.4
7 Biarozkin Y. 73' 5.4
21 Filipenka R. 5
22 Stasevich I. 1 7.8
25 Baha D. 6.6
33 Niakhaichyk P. 78' 1 8.3
26 Milić N. 78' 7.4

The number of users who rated players — 12



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 3

    04 april 2020, 17:30
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Rukh
    Rukh
    (Brest)
     

    Дублеры

    BATE — Rukh

    1 : 4

  • Next Match

    Belarusian Cup
    Semifinal

    08 april 2020, 17:30
    Yunost (Mozyr)

    Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 4

    12 april 2020, 15:00
    Minsk. FC Minsk Stadium

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 5

    18 april 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)

    Belarusian Championship
    Matchday 6

    25 april 2020, 17:00
    Gorodeya. Stadium Gorodeya

    Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Minsk 2 6
2 Energetik-BGU 2 6
3 Isloch 2 6
4 Slaviya 3 6
5 Torpedo-BelAZ 3 6
6 Neman 3 4
7 Shakhtyor 3 4
8 Dinamo Br 3 4
9 Slutsk 2 3
10 Rukh 3 3
11 Dinamo Mn 3 3
12 Vitebsk 2 3
13 BATE 3 3
14 Gorodeya 3 3
15 Smolevichi 2 1
16 Belshina 3 0
Full table