Fixtures and Results >  SEASON-2020/21

 Previous match
BATE
4 : 1
Torpedo-BelAZ
Belarusian Cup. Semifinal
21.04.2021 20:45
Next match

BATE — Torpedo-BelAZ

Pld W D L Pld  
55 32 17 6 96-36  
Date Tournament Pitch Score BATE Torpedo-BelAZ
05.05.2021 BC a 1:1 Filipović J. 30' Antilevski D. 37'
21.04.2021 BC h 4:1 Willumsson W.-T. 2', Skavysh M. 35', Bardachou M. 53', Skavysh M. 76' Antilevski D. 29'
02.08.2020 BCh a 2:3 Skavysh M. 8', Stasevich I. 36' Khachaturian A. 45', Gabriel Ramos 59', Antilevski D. 61'
18.04.2020 BCh h 0:0
01.12.2019 BCh a 2:1 Drahun Stan. 15', Stasevich I. 80' Yusov D. 13'
13.07.2019 BCh h 4:1 Milić N. 2', Drahun Stan. 11', Stasevich I. 79', Skavysh M. 94+' Premudrov K. 77'
02.12.2018 BCh a 2:2 Skavysh M. 40', Hardzeichuk M. 43' Kantsavy S. 11', Shcherbo V. 38'
06.07.2018 BCh h 2:1 Skavysh M. 58', Volkau Z. 94+' Klimovich V. 16'
12.11.2017 BC h 2:1 Sihnevich M. 92+', Radzivonau V. 101' Zubovich Y. 69'
06.11.2017 BCh a 4:2 Milunović N. 28', Milunović N. 32', Hardzeichuk M. 60', Hardzeichuk M. 82' Rekish D. 41', Kalugin M. 78'
20.06.2017 BCh h 0:0
11.03.2017 SC n 3:1 Hardzeichuk M. 20', Ivanić M. 51', Hardzeichuk M. 63' Khachaturian A. 6'
05.11.2016 BCh h 1:2 Hardzeichuk M. 41' Demidovich V. 32', Rekish D. 85'
19.06.2016 BCh a 2:1 Radzivonau V. 39', Rios A. 90' Cheliadinskiy A. 3'
21.05.2016 BC n 0:0
20.09.2015 BCh h 1:0 Jevtić A. 11'
20.05.2015 BCh a 0:0
27.10.2014 BCh a 2:2 Sihnevich M. 16', Yablonski Y. 80' Kantsavy A. 42', Burko I. 92+'
13.09.2014 BCh h 1:1 Mladenović F. 7' Kozeka S. 39'
10.07.2014 BCh h 1:1 Krivets S. 34' Kantsavy A. 55'
04.05.2014 BCh a 4:1 Radzivonau V. 12', Radzivonau V. 56', Hardzeichuk M. 59', Hardzeichuk M. 88' Vaskov A. 68'
09.11.2013 BCh a 3:1 Filipenka R. 9', Radzivonau V. 42', Badoyan Z. 78' Yatskevich A. 88'
29.09.2013 BCh h 0:1 Vaskov A. 77'
01.09.2013 BCh h 2:0 Pankovets A. 55', Baha D. 70'
31.05.2013 BCh a 3:0 Aleksiyevich I. 52', Paulau A. 62', Radzivonau V. 79'
13.10.2012 BC h 0:1 Yatskevich A. 56'
15.09.2012 BCh h 2:0 Paulau A. 66', Simić M. 76'
13.07.2012 BCh h 0:0
03.05.2012 BCh a 2:0 Bressan R. 4', Mazaleuski D. 34'
23.10.2011 BCh h 4:2 Skavysh M. 3', Bressan R. 10', Valadzko M. 41', Bressan R. 58' Solovei A. 34', Solovei A. 73'
08.07.2011 BCh a 3:0 Paulau A. 26', Niakhaichyk P. 42', Niakhaichyk P. 53'
23.04.2011 BCh h 1:0 Simić M. 39'
27.02.2011 SC n 3:0 Baha D. 30', Bressan R. 86', Niakhaichyk P. 92+'
30.10.2010 BCh a 1:1 Bressan R. 62' Karshakevich V. 73'
05.06.2010 BCh h 1:0 Bressan R. 63'
23.05.2010 BC n 5:0 Bressan R. 5', Radzivonau V. 22', Kantsavy A. 57', Bressan R. 64', Radzivonau V. 69'
03.04.2010 BCh a 1:0 Bressan R. 71'
01.11.2009 BCh a 1:1 Alumona A. 85' Zubovich Y. 2'
04.07.2009 BCh h 3:0 Krivets S. 49', Skavysh M. 53', Skavysh M. 65'
31.10.2008 BCh h 2:1 Radzivonau V. 4', Blizniuk H. 25' Sheryakov A. 36'
12.04.2008 BCh a 0:0
24.08.2007 BCh a 1:0 Blizniuk H. 31'
06.05.2007 BCh h 3:0 Platonau D. 69', Blizniuk H. 79', Radzivonau V. 93+'
28.08.2006 BCh a 1:1 Molosh D. 28' Starenkyi S. 48'
09.05.2006 BCh h 1:0 Platonau D. 87'
25.09.2005 BCh a 1:1 Kobets A. 75' Radzivonau V. 5'
12.06.2005 BCh h 0:1 Irha S. 26'
12.09.2004 BCh h 2:1 Loshankov Y. 59', Shkabara O. 66' Truhov I. 24'
10.05.2004 BCh a 2:0 Loshankov Y. 54', Strakhanovich O. 89'
14.09.2003 BCh a 3:0 Strakhanovich O. 34', Tarasenko V. 85', Komarovski D. 87'
12.05.2003 BCh h 1:1 Chumachenko I. 57' Truhov I. 81'
14.08.2002 BCh h 4:0 Baha A. 40', Beganski P. 65', Shmigero P. 75', Shmigero P. 90'
12.04.2002 BCh a 0:0
06.09.1997 BCh (D2) h 2:0 Shimko V. 40', Shimko V. 52'
17.05.1997 BCh (D2) a 0:1 Kalenik A. 55'
BATE 4 : 1  Torpedo-BelAZ
89’
86’
82’
79’
77’
74’
71’
70’
69’
67’
66’
65’
57’
53’
41’
40’
36’
35’
29’
24’
20’
16’
15’
5’
2’
Borisov. Gorodskoi stadion
Attendance: 2000
Referee: Kurgkheli A.
Linesmen: Getikov V., Getikov A.
4th official: Naumov E.
Referee observer: Dupanov Y.
Line-ups
Kudravets A. (GK) 16
Filipović A. 4
70’ Drahun Stan. (C) 8
70’ Yablonski Y. 5
65’ Umarov S. 10
65’ Milić N. 26
82’ Skavysh M. 15
89’ 82’ Volkau S. 6
Willumsson W.-T. 18
41’ 46’ Bessmertny D. 19
46’ Niakhaichyk P. 33
40’ Nosko A. 22
Filipović J. 32
Supranovich M. 74
Valadzko M. 92
1 Bushma V. (GK)
3 Ustinov V. 80’
23 Odeoibo S. 80’
5 Burko I. 74’
9 Leonovich K. 74’ 86’
8 Makarov A. 57’
99 Oia F. 57’
10 Khachaturian A. (C)
14 Nikolaevich N.
20 Astakhov E.
21 Bardachou M.
55 Kukharchyk I. 67’ 20’
95 Kirylenka K. 67’
88 Yashin D. 71’
90 Antilevski D. 36’
Subs not used
Dzerhachou V. 51
Kopitović B. 14
Malkevich U. 44
35 Abramovich E.
6 Premudrov K.
29 Monteiro M.
coaches
Zhukovski Vitali
Puntus Yuri
goals
2' Willumsson W.-T. (Valadzko M.)
35' Skavysh M. (Umarov S.)
53' Bardachou M.
76' Skavysh M. (Willumsson W.-T.)
(Ustinov V.) Antilevski D. 29'
BATE 4:1 Torpedo-BelAZ
Torpedo-BelAZ 1:1 BATE

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
16 Kudravets A. 1 8.7
4 Filipović A. 7.7
8 Drahun Stan. 70' 7.7
5 Yablonski Y. 70' 7.8
10 Umarov S. 65' 1 7.8
26 Milić N. 65' 7.4
15 Skavysh M. 82' 2 1 9.3
6 Volkau S. 82' 6.7
18 Willumsson W.-T. 1 1 9.5
19 Bessmertny D. 46' 7.6
33 Niakhaichyk P. 46' 7.3
22 Nosko A. 6.8
32 Filipović J. 8.7
74 Supranovich M. 7.3
92 Valadzko M. 1 8.8

The number of users who rated players — 12



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    15 may 2021, 20:30
    Borisov-Arena

    Referee: Kulbakov A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    3:2 Rukh
    Rukh
    (Brest)
     

    Дублеры

    BATE — Rukh

    1 : 4

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    19 may 2021, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Gorayutin S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Sputnik
    Sputnik
    (Rechitsa)

    Дублеры

    20-05-2021, 15:00

    Sport Complex Olympiyskiy (Minsk)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Cup
    Final

    23 may 2021, 19:00
    Tsentralnyi (Gomel)

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    29 may 2021, 17:00

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 9 27
2 Dinamo Mn 9 20
3 BATE 9 20
4 Dynamo Br 9 17
5 Gomel 9 15
6 Rukh 9 15
7 Isloch 9 13
8 Torpedo-BelAZ 9 12
9 Vitebsk 9 12
10 Minsk 9 10
11 Slaviya 9 8
12 Slutsk 9 7
13 Energetik-BGU 9 6
14 Neman 9 6
15 Smorgon 9 4
16 Sputnik 9 3
Full table