Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE 11 8 1 2 23 - 10 25 *** *** ***
2. Energetik-BGU 11 7 1 3 17 - 13 22 1 : 3 *** ***
3. Torpedo-BelAZ 11 6 3 2 15 - 9 21 0 : 0 *** ***
4. Shakhtyor 11 6 3 2 16 - 3 21 *** *** ***
5. Slutsk 11 5 2 4 16 - 16 17 3 : 0 *** ***
6. Dinamo Br 11 5 1 5 17 - 14 16 3 : 1 *** ***
7. Isloch 11 5 0 6 12 - 16 15 1 : 0 *** ***
8. Slaviya 11 4 3 4 14 - 17 15 1 : 2 *** ***
9. Rukh 11 3 5 3 9 - 10 14 1 : 0 *** ***
10. Neman 10 4 2 4 14 - 12 14 3 : 1 *** ***
11. Vitebsk 11 3 5 3 11 - 13 14 *** *** ***
12. Minsk 9 4 1 4 13 - 16 13 3 : 0 *** ***
13. Dinamo Mn 11 4 1 6 13 - 12 13 *** *** ***
14. Gorodeya 11 3 3 5 7 - 13 12 2 : 0 *** ***
15. Smolevichi 10 0 4 6 7 - 16 4 5 : 3 *** ***
16. Belshina 11 0 3 8 9 - 23 3 *** *** ***

  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    31 may 2020, 18:00
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
     

    Дублеры

    BATE — Isloch

    1 : 2

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    07 june 2020, 16:00
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Дублеры

    6-06-2020, 14:00

    Запасное поле ЦСК(Витебск)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    14 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    21 june 2020, 16:00
    Spartak (Bobruisk)

    Belshina
    Belshina
    (Bobruisk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 15

    27 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Dinamo Mn
    Dinamo Mn
    (Minsk)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 11 25
2 Energetik-BGU 11 22
3 Torpedo-BelAZ 11 21
4 Shakhtyor 11 21
5 Slutsk 11 17
6 Dinamo Br 11 16
7 Isloch 11 15
8 Slaviya 11 15
9 Rukh 11 14
10 Neman 10 14
11 Vitebsk 11 14
12 Minsk 9 13
13 Dinamo Mn 11 13
14 Gorodeya 11 12
15 Smolevichi 10 4
16 Belshina 11 3
Full table