Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE Borisov 16 13 2 1 28 - 10 41 *** *** ***
2. Vitebsk 16 10 4 2 25 - 10 34 1 : 0 *** ***
3. Dinamo (Minsk) 15 10 4 1 20 - 7 34 1 : 0 *** ***
4. Shakhtyor 16 9 5 2 19 - 6 32 0 : 0 *** ***
5. Slutsk 16 8 3 5 18 - 11 27 3 : 1 *** ***
6. Dinamo Brest 16 6 7 3 28 - 20 25 2 : 0 *** ***
7. Neman 16 7 4 5 17 - 18 25 3 : 2 *** ***
8. Torpedo-BelAZ 15 7 3 5 15 - 11 24 2 : 1 *** ***
9. Isloch 16 3 8 5 9 - 14 17 1 : 1 *** ***
10. Minsk 16 3 6 7 18 - 20 15 2 : 0 *** ***
11. Smolevichi 16 3 5 8 13 - 17 14 1 : 0 3 : 2 ***
12. Gomel 16 3 4 9 7 - 21 13 3 : 0 *** ***
13. Torpedo Mn 16 2 5 9 7 - 20 11 2 : 0 *** ***
14. Gorodeya 16 2 5 9 11 - 22 11 1 : 2 *** ***
15. Dnepr 16 2 5 9 9 - 21 11 1 : 0 *** ***
16. Luch 16 2 4 10 12 - 28 10 2 : 1 *** ***

  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 16

    14 july 2018, 18:45
    Torpedo (Zhodino)

    Referee: Vasilevich A.

    Smolevichi-STI
    Smolevichi-STI
    (Smolevichi)
    2:3 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Smolevichi-STI — BATE

    2 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 17

    20 july 2018, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Lobatsevich S.V.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Minsk
    Minsk
    (Minsk)


    Дублеры

    BATE — Minsk

    2 : 1

  • UPCOMING FIXTURES

    UEFA Champions League
    2nd Qualifying Round

    25 july 2018, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS HJK
    HJK
    (Helsinki)

    UEFA Champions League
    2nd Qualifying Round

    01 august 2018, 19:00
    Helsinki. Telia 5G Areena

    HJK
    HJK
    (Helsinki)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 18

    18 august 2018, 20:45
    Brestski Sports Complex (Brest)

    Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE Borisov 16 41
2 Vitebsk 16 34
3 Dinamo (Minsk) 15 34
4 Shakhtyor 16 32
5 Slutsk 16 27
6 Dinamo Brest 16 25
7 Neman 16 25
8 Torpedo-BelAZ 15 24
9 Isloch 16 17
10 Minsk 16 15
11 Smolevichi 16 14
12 Gomel 16 13
13 Torpedo Mn 16 11
14 Gorodeya 16 11
15 Dnepr 16 11
16 Luch 16 10
Full table