Tournaments > Belarusian Championship (D2) > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. FC BATE 30 25 3 2 92 - 15 78 *** *** ***
2. Gomel 28 25 1 2 77 - 9 76 1 : 0 0 : 2 ***
3. Lida 30 20 5 5 59 - 24 65 1 : 0 2 : 1 ***
4. Bereza 30 15 6 9 36 - 34 51 7 : 1 1 : 1 ***
5. Torpedo Zhodino 29 13 8 8 35 - 25 47 0 : 1 2 : 0 ***
6. Vedrich-97 Rechitsa 29 13 7 9 44 - 32 46 3 : 0 5 : 1 ***
7. Kommunalnik Svetlogorsk 29 13 5 11 42 - 41 44 5 : 0 2 : 0 ***
8. Pinsk-900 30 12 8 10 43 - 36 44 4 : 0 2 : 1 ***
9. Dinamo-Uni 30 12 7 11 45 - 42 43 4 : 1 3 : 0 ***
10. Kardan Flyers Grodno 29 9 7 13 36 - 49 34 1 : 1 5 : 0 ***
11. Veino 28 8 3 17 24 - 52 27 3 : 0 2 : 0 ***
12. Beloozersk 30 6 9 15 37 - 58 27 2 : 2 1 : 0 ***
13. Dnepr Rogachev 30 6 8 16 30 - 63 26 2 : 1 6 : 0 ***
14. Orsha 30 7 3 20 34 - 61 24 4 : 1 3 : 0 ***
15. Lokomotiv Vitebsk 29 5 7 17 17 - 45 22 1 : 0 7 : 0 ***
16. Stroitel Starye Dorogi 29 0 5 24 14 - 79 5 3 : 1 10 : 0 ***

  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 15

    13 july 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    4:1 Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)
     

    Дублеры

    BATE — Torpedo-BelAZ

    2 : 1

  • Next Match

    UEFA Champions League
    1st Qualifying Round

    17 july 2019, 21:00
    Gliwice. Stadion Miejski

    Referee: Munukka A.

    Piast
    Piast
    (Gliwice)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 17

    10 august 2019
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Energetik-BGU
    Energetik-BGU
    (Minsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 18

    17 august 2019
    Brestski Sports Complex (Brest)

    Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    24 august 2019
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 15 37
2 Dynamo Br 15 36
3 Shakhtyor 14 31
4 Dinamo Mn 15 28
5 Torpedo-BelAZ 15 27
6 Isloch 15 26
7 Gorodeya 14 20
8 Neman 15 20
9 Slaviya 14 18
10 Vitebsk 14 16
11 Slutsk 15 14
12 Energetik-BGU 15 14
13 Minsk 15 13
14 Gomel 15 12
15 Dnyapro 15 10
16 Torpedo Mn 15 6
Full table