Tournaments > Belarusian Championship (D3) > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. FC BATE 28 25 2 1 79 - 10 77 *** *** ***
2. Beloozersk 28 22 2 4 53 - 23 68 1 : 0 0 : 1 ***
3. MPKTS-96 28 21 5 2 73 - 19 68 3 : 1 1 : 0 ***
4. Veras Nesvizh 28 15 5 8 44 - 27 50 3 : 2 3 : 0 ***
5. Avtoprovod Shchuchin 28 15 5 8 57 - 37 50 3 : 0 0 : 0 ***
6. Granit Mikashevichi 28 14 4 10 52 - 36 46 4 : 1 2 : 1 ***
7. Neman Mosty 28 14 3 11 53 - 52 45 5 : 0 2 : 0 ***
8. AFVIS-RSHVSM Minsk 28 12 6 10 28 - 34 42 1 : 0 1 : 1 ***
9. Dinamo-2 Brest 28 11 1 16 31 - 53 34 6 : 0 5 : 0 ***
10. Niva Zhitkovichi 28 7 4 17 37 - 66 25 4 : 2 2 : 0 ***
11. Smena-01 28 7 2 19 24 - 53 23 1 : 0 4 : 0 ***
12. Vertikal Kalinkovichi 28 5 7 16 24 - 47 22 3 : 0 3 : 0 ***
13. Polesie Luninets 28 6 3 19 26 - 52 21 5 : 0 1 : 0 ***
14. Neman-2 Grodno 28 4 4 20 30 - 51 16 3 : 1 3 : 0 ***
15. Berest Brest 28 4 3 21 20 - 71 15 8 : 0 2 : 0 ***

  • LAST MATCH

    UEFA Europe League
    3rd Qualifying Round

    15 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    Referee: Blom K.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    0:0 FK Sarajevo
    FK Sarajevo
    (Sarajevo)
     
  • Next Match

    UEFA Europe League
    Play-Off

    22 august 2019, 17:00
    Nur-Sultan. Astana-Arena

    Referee: Boiko S.

    Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)


    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 17 42
2 BATE 16 40
3 Shakhtyor 16 37
4 Isloch 18 33
5 Dinamo Mn 17 31
6 Torpedo-BelAZ 18 28
7 Gorodeya 17 26
8 Slaviya 16 22
9 Neman 18 22
10 Vitebsk 17 20
11 Slutsk 18 20
12 Minsk 18 17
13 Energetik-BGU 18 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 17 10
16 Torpedo Mn 17 6
Full table