Coaching Staff

Baha Aliaksei Baha
Aliaksei

Head Coach

Lisouski Aliaksandr Lisouski
Aliaksandr

First Assistant

Molash Dzmitry Molash
Dzmitry

Coach

Tarasenka Valery Tarasenka
Valery

Coach

Drozd Andrei Drozd
Andrei

FC BATE Goalkeepers Supervisor

Malinouski Viktar Malinouski
Viktar

Team Doctor

Malinouski Viktar Malinouski
Viktar

Team Doctor

Aliaksandr Adzintsou Aliaksandr
Adzintsou

Team Doctor

Stralkouski Viktar Stralkouski
Viktar

Masseur

Dadzerkin Valery Dadzerkin
Valery

Masseur

Stadolnik Yuri Stadolnik
Yuri

Team Manager

Mihunou Stanislau Mihunou
Stanislau

Kit Manager

Viskushenka Vasili Viskushenka
Vasili

Kit Manager

Alsheuski Kiryl Alsheuski
Kiryl

Reserves Head Coach

Dzmitry Likhtarovich Dzmitry
Likhtarovich

Reserves Coach

Mikhailau Aliaksandr Mikhailau
Aliaksandr

Reserves Coach

Fedarovich Aliaksandr Fedarovich
Aliaksandr

Goalkeeper coach

Ihnatovich Andrei Ihnatovich
Andrei

Reserves Kit Manager

  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 4

    20 april 2019, 15:00
    Yunost (Mozyr)

    Referee: Shcherbakov D.

    Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)
    1:2 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Slaviya — BATE

    1 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 5

    26 april 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Minsk
    Minsk
    (Minsk)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 6

    06 may 2019, 17:00
    Gorodeya. Stadium Gorodeya

    Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 7

    12 may 2019, 19:30
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Torpedo Mn
    Torpedo Mn
    (Minsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    17 may 2019
    Central Sport Complex Neman (Grodno)

    Neman
    Neman
    (Grodno)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 4 12
2 4 10
3 Dinamo Mn 4 10
4 BATE 4 9
5 Isloch 4 9
6 Torpedo-BelAZ 4 7
7 Neman 4 6
8 Gomel 4 6
9 Minsk 4 4
10 Torpedo Mn 4 4
11 Vitebsk 4 3
12 Slaviya 4 3
13 Energetik-BGU 4 2
14 Dnyapro 4 1
15 Gorodeya 4 1
16 Slutsk 4 1
Full table