First Team

Tikhomirov
Yuri

Date of birth: 27.01.1978
Place of birth: Minsk
Citizenship: Belarus
Position: Defender (central)
Rank:
Number: 5
Debut for BATE: 28.04.1996
First football school: Smena (Minsk)
First coaches: Kaufman Boris, Neverovski Hennadi
Height: 185
Weight: 74

No content found

No content found

No content found

No content found

No content found

Season by season statistics | All tournaments
Season Pld Min Capt. FM OFF ON B W D L G PS PNS Assists YC 2YC RC GC CS PAG PS
1996 26 1957 - 18 2 6 - 23 2 1 2 2 1 - 1 - - - - - -
1996/97 1 90 - 1 - - - - - 1 - - - - - - - - - - -
1997 26 2195 - 21 4 - 2 22 2 2 4 1 1 - 2 - 1 - - - -
1997/98 3 252 - 2 1 - - 2 - 1 1 1 - - 1 - - - - - -
1998 18 1559 - 15 1 1 4 10 4 4 3 3 1 - 3 1 - - - - -
1998/99 2 90 - - - 2 1 1 - 1 1 - - - - - - - - - -
1999 11 901 - 10 - 1 7 11 - - 2 2 - - - - - - - - -
1999/00 3 270 - 3 - - - 1 - 2 1 1 - - - - - - - - -
Total 90 7314 - 70 8 10 14 70 8 12 14 10 3 - 7 1 1 - - - -

No content found

No content found

  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 4

    20 april 2019, 15:00
    Yunost (Mozyr)

    Referee: Shcherbakov D.

    Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)
    1:2 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Slaviya — BATE

    1 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 5

    26 april 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Minsk
    Minsk
    (Minsk)


    Дублеры

    25-04-2019, 12:00

    Sport Complex Olympiyskiy (Minsk)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 6

    06 may 2019, 17:00
    Gorodeya. Stadium Gorodeya

    Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 7

    12 may 2019, 19:30
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Torpedo Mn
    Torpedo Mn
    (Minsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    17 may 2019
    Central Sport Complex Neman (Grodno)

    Neman
    Neman
    (Grodno)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 4 12
2 4 10
3 Dinamo Mn 4 10
4 BATE 4 9
5 Isloch 4 9
6 Torpedo-BelAZ 4 7
7 Neman 4 6
8 Gomel 4 6
9 Minsk 4 4
10 Torpedo Mn 4 4
11 Vitebsk 4 3
12 Slaviya 4 3
13 Energetik-BGU 4 2
14 Dnyapro 4 1
15 Gorodeya 4 1
16 Slutsk 4 1
Full table